Davos zirvesi

KADIOGLU

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok kısa yazacağım,

Filistinliler destek mitingi düzenliyormuş bu tavır karşısında, ben memleketin menfaatleri gereği onların duygusal desteğini değil şu listedeki ilk 20-30 ülkenin desteğini istiyorum.

http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%9Clkelerin_ki%C5%9Fi_ba%C5%9F%C4%B1na_GSY%C4%B0H%E2%80%99ya_(nominal)_g%C3%B6re_s%C4%B1ralan%C4%B1%C5%9F%C4%B1

:eek::eek::eek:

Sanki Türk ordusu gitti, İsarili tepeledi bütün Filistini kurtardı geri geldi ve bu sebeple tüm dünyayla ilişkisi kesildi, ekonomisi çöktü...

Altü üstü hareretli bir tartışmada Başbakanımız israilin cumhurbaşkanını tersledi.

Şuna emin olunuz ki, vermiş olduğunuz listedeki ilk 20-30 daki devletlerin çoğu bırakın bize destek vermeyi fırsatını ilk bulduklarında bizi nasıl parçalıyacaklarını düşünüyorlar, ki bunu çokta uzun olmayan bir süre önce denemişlerdi. Herşeye maddi açıdan bakmak bizi doğru sonuçlara ulaştırmaz. Her ne kadar geçmişte Arapların biz sattığı, arkadan vurduğu söylensede (ki bunu bize söyleyenler aynı günlerde bizi arkamızdan, önümüzden vurup topraklarımızı paylaşan ve sizin vermiş olduğunuz listede bulunanlardır) onlar bizim kardeşlerimizdir.

Gerek Gazze'de, gerek 2006 yılında Lübnan'da yaşananlar, canına kıyılmış ve kefene sarılmış olan bebeklerin fotoğrafları , vicdan sahibi herkezi, tüm diplomatik kuralları takmıyarak böyle bir tepki vermeye itebilir değil, itmelidir.

M@honi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
size soruyorum tavrı yanlış bulanlara Başbakan orda sessiz kalıp oturmalı mıydı? Lütfen olayı değerlendirirken AKP ye olan nefretinizi,Antipatinizi bir kenara bırakın başka haber sitelerinde de yorumları okudum Başbakanı haksız çıkarmak için çeşitli şeyler yazılmış ama gerçekten gülünç durumlar oluşmuş belki Davos u terketmesi doğru değildi lakin Başbakana yapılmış olan terbiyesizliğe karşı cevap olarak böyle bir tavır takınması bence gayet normal

ELEGANCE

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
:eek::eek::eek:

Sanki Türk ordusu gitti, İsarili tepeledi bütün Filistini kurtardı geri geldi ve bu sebeple tüm dünyayla ilişkisi kesildi, ekonomisi çöktü...

Altü üstü hareretli bir tartışmada Başbakanımız israilin cumhurbaşkanını tersledi.

Şuna emin olunuz ki, vermiş olduğunuz listedeki ilk 20-30 daki devletlerin çoğu bırakın bize destek vermeyi fırsatını ilk bulduklarında bizi nasıl parçalıyacaklarını düşünüyorlar, ki bunu çokta uzun olmayan bir süre önce denemişlerdi. Herşeye maddi açıdan bakmak bizi doğru sonuçlara ulaştırmaz. Her ne kadar geçmişte Arapların biz sattığı, arkadan vurduğu söylensede (ki bunu bize söyleyenler aynı günlerde bizi arkamızdan, önümüzden vurup topraklarımızı paylaşan ve sizin vermiş olduğunuz listede bulunanlardır) onlar bizim kardeşlerimizdir.

Gerek Gazze'de, gerek 2006 yılında Lübnan'da yaşananlar, canına kıyılmış ve kefene sarılmış olan bebeklerin fotoğrafları , vicdan sahibi herkezi, tüm diplomatik kuralları takmıyarak böyle bir tepki vermeye itebilir değil, itmelidir.

Ben asla "dostlarımız, müttefikimiz onlar" demedim. Zaten ülkelerin dostluğu olamaz, hiçbir ülke hiçbir ülkeyle dost olamaz. Her şeye maddi açıdan bakmak bizi doğru sonuca ulaştırır... Tarih, siyaset, politika bunları unutun da demiyorum... Beyan etmediğim şeylerden mesuliyet kabul etmem. Başbakan'ın tavrı elbette tüm ilişkileri bozacak değil, tavır gösterdiği konuda haksız da değil. Dikkat edin "konuda" diyorum, "tavrında" demiyorum.

Son düzenleme:

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
size soruyorum tavrı yanlış bulanlara Başbakan orda sessiz kalıp oturmalı mıydı? Lütfen olayı değerlendirirken AKP ye olan nefretinizi,Antipatinizi bir kenara bırakın başka haber sitelerinde de yorumları okudum Başbakanı haksız çıkarmak için çeşitli şeyler yazılmış ama gerçekten gülünç durumlar oluşmuş belki Davos u terketmesi doğru değildi lakin Başbakana yapılmış olan terbiyesizliğe karşı cevap olarak böyle bir tavır takınması bence gayet normal
Haklısın Muhammet. Asıl sorun Türkiye Cumhuriyeti Başbakanına yapılan terbiysizlik. Diğer taraftan çoğumuzun görüşü aynı, Başbakanımız Davos'u terketmeyip, Türkiye menfaaetleri için kulis yapması gerekirdi. Ama kurt bir politikacı olmadığı için acemice davranıp Davos'u terk etmekle bence hata yaptı.

fcuhadar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
T.C. Başbakanının bu tavrından dolayı bir prestij kaybı söz konusu ise,bu kayıp sadece ve sadece israile bu katliamlarda destek verenler ve buna çanak tutanların gözünde olacaktır..Bunlarda zaten bellidir..Birilerinin gözünde prestijimiz artacak diye senelerdir itilip kakıldık,aşağılandık sesimiz çıkmadı politik ve diplomatik arenada..Ne kazandık ? Hiçbirşey..Şimdi hiçbirşeyden fazla ne kaybedebilirizki durum böyle ise ?

gencomx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
olayı verilen tepki ve söylenen sözler olarak ikiye ayıralım bence.

başbakanımızın söylediği sözler yenilir yutulur değildi ama söylenmesi gereken sözlerdi ve bunu tüm dünyanın önünde yapması bi takıma iyi oldu. söz sahibi olarak ağırlığını koydu tebrik ediyorum.

şimdi de zirveyi terkedip bi daha gelmem olayına gelelim küçükken oyun oynardık biri mızıkçılık yapınca oyundan çıkar gider bi daha gelmicem der ertesi gün bi daha oynardık.
davos ülkemiz için önemli bi zirve genel anlamda ülkemizin tanıtımını etkileyecek bi toplantı bu toplantıyı bu şekilde terk etmek bence makbul değil. söylediği sözlerin arkasında durup orda kalıp bence gereken ve geride kalan sorulara da cevap verecekti...ha terketti belki ağırlığını koydu umarım sözünü unutup bir gün geri dönmez...

tabi bunlar benim kişisel fikirlerim...

hubus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eğer bölgede bu kadar söz sahibi olamk istiyorsak pkk binlerce insanımızı şehit ederken niye vurmadık o yumruğu masaya...

masaya yumruk vurup çıkıp diğer odada alınacak bilmem kaç milyonluk kredinin pazarlığı için dil dökmek ne kadar sağlam bir duruş???

benim hiç arap kardeşim olmadı, avrupalı amerikalı kardeşlerim de olmadı...

israilin yaptıklarını savunmak değil, ama hamasın roket atması ve terörist saldırılarda bulunmasının meşrulaştırılmaya çalışılması ne kadar doğru?

İsrail orantısız güç kullanmıştır, suçludur, ve aldığı canların günahı boynunadır.

Ama filistin adına sokaklara dökülenler, eylemler yapanlar, gecenin körüne kadar büyükelçilik önünde slogan atanlar, acaba herhangi bir şehit için benzer bir tepki göstermişler midir?

Dünyanın pekçok yerinde pekçok müslüman öldürülüyor, afrika'da pekçok müslüman açlıktan ölüyor...

eğer mesele güç ise, gürcistan'daki insanlar öldürülürken niye rusya büyükelçiliği önünde sabahlamadı kimse? O ölenle rinsan değil miydi? yoksa rusya mı çok güçlüydü de gücümüz yetmedi...ya da o ölenler müslüman değillerdi, ne halleri varsa görsünler miydi?

siz ne kadar azarlarsanız azarlayın, ne tepki verirseniz verin, dışarı çıkınca "ya ben öyle demedim, aslında moderatöre kızdım, ben seni severim aman ilişkimiz bozulmasın "derseniz ne inandırıcılığınız kalır ne de gücünüz...

35KES52

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Keni adıma konusayım ben sessız kalıp oturmalıydı demıyorum ama pire için yorgan yakarcasına bu tartısmadan dolayı benım ıcın DAVOS bıtmıstır dıyıp kalkıp gıttı ve orayı terkedıp ulkesıne döndü...

Yani global bir kriz var ve herkesi etkiliyor ve bunun önünü almak için yapılan bir zirve'de gündeme oturan olaya bir bakarmısınız?

Orda ayrılıp bir sonraki konferansta sıra geldıgınde yıne yerını almalıydı diye düşünüyorum herseyden once bızımde dısa baglı bır ekonomımız var ve şu kriz ortamında bu tarz bir toplantıda belkide çok daha iyi sonuçlar çıkarıcaktı orada kalsaydı RTE.

Yani konumuz değil fakat Irağa savaş açanlar Amerika'lılar ama Amerika'lılar inanılmaz paralar kazanarak şu anada Irağı yeniden yapıyorlar...Bir süre Türk firmalarını taşeron olarak kullandılar ama sonra baktılar olmuyor kazançları düşüyor yine kendileri ele aldılar...

Filistin'dede yeni bir yapılanma söz konusu olucak,geçerli bir barış antlaşması halinde..Bu durumda Türkiye çok aktif bir yol önerebilirdi çünkü o zaman geldiğinde emin olun ilk Arap'lar atlıyacaklar ardındanda Avrupa'lı samimi gözüken devletler...

Bu şekilde gidip daha realistik düşünmeyen olayları geniş boyutta uzun vadede değil kısa vadede yaşayan anlık davranan bir başbakanımız olduğu sürece global ortamda biz buna mahkumuz...Yine gelicek IMF 25 milyar dolar vericek olan kıme olucak bılıyormusunuz??KDV yı yukseltın dedıler onumuze oranı bile koydular...

Uzun lafın kısası,herseye tamam da keske kalkıpta Davos u terk etmeseydı.

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Onların dedıgının ne onemı var dıye dıye bu hale geldık,bu ulkenın en buyuk kazanc saglayan sektorlerınden bırısı olan turızmı bıle baltalıyorlar bu ınsanlar bu sekılde yazılar yazarak.Insanlar Turkıyeye geldıgınde kusadaasında cesmede antalyada kafasına bomba gelır dıye bıze degıl yunanıstana gıdıyor.

Avrupa Bırlıgı yoluna artık gırıldı bır kere,rest cekılse ne olur cekılmese ne olur.Yanı o yola zaten bas koyduk bız cok onceden.Onların almama sebeplerı var ve gercekten bazılarında dıretmelerını asla kınamıyorum haklılarda,hatta gırmemız ıcın kesınlıkle degısmesı gereken konular var ben bunlara katılıyorum ama tabıkı katılmadıgım noktalarda var,herkes kendını koruyor global ortamda.
bence onların dediğini çok önemsediğimiz için bu hale geldik,herhangi bir topluluğa dayatmayla girilmez uzun zamandır almamak için çabalamalarının altında cok şeyler yatıyor onlar insan hakları koruyuculuğu kisvesi altında ülkemizde kürdistanı kurmaya çabalıyorlar,onlar kıbrıstan tamamen çekilmemizi istiyorlar,onlar ülkemizi parçalayıp bölmek istiyorlar,onlar ege ve akdenizde ne kadar ada,adacık varsa yunanlara vermemizi istiyorlar kısaca onlar ülkemizi istiyorlar zamanında savaşarak denediler olmadı şimdi deneseler yine olmaz bunu biliyorlar sinsi sinsi sokuyorlar ülkeme turist gelmesin zaten para bıraktıkları mı var,antalya esnafı kan ağlıyor gelen parasız turistlerin yararından çok zararı var, neyse bu konuları siyasiler çözemiyor biz mi çözeceğiz zaten AB ye giren yunanlar şimdi dört gözü dört çeşme ağlıyorlar ab ve amerikan sermayesiyle ayakta durdukları halde :D

35KES52

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu ülke'nin en büyük iki düşmanı;

1-Cahillik
2-Yoksulluk

Olurda bir gün AB ye girersek GSMH mız yükselicek ve okullarda eğitim ve üniversite şansı daha farklı olucak..Bunlar bizi çok daha farklı yerlere getiricek olan şeylerdir.