Cruise Control Kullanımı

metlife

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Cruise Control Kullanımı

manisalı link' Alıntı:
arkadaslar şimdi bi sorum var cc ile 120 'le gidiyoruz dielim 5. Viteste frenleme yaptık 50 ye düstük.sonra artı tuşa bassak vitesi degistirmeden geri 120 ye cıkarmı yoksa.kendimiz vitesi düsürmemiz gerkiyomu? (dizellerde)

Şehir içinde bile kullanan biri olarak açıklayayım. artık o kadar alıştım ki seri bi şekilde gaz pedalına bile basmadan evden işe gidiyorum. :)

120 ile giderken frene bastınız ve hızınız 50 ye düştü diyelim. Bu aşamada yeşil yanan gösterge beyaza döner. Yapacağınız iki uygulama mevcut. eğer mandalı alt tarafa iterseniz 50 km hızı hafızaya alır. üst tarafa iterseniz eğer önceden 120 km hızla giderken hızı hafızaya almış iseniz araç ani bir hızlanmayla 120 km'ye kadar otomatik olarak çıkar. (Bazen şehir içinde unutuyorum 3. viteste araç şaha kalkıyor) Eğer 120 km hızı hafızaya almamış iseniz 2 km bir artış olur. basılı tutarsanız da 2 şer km hızla kademeli olarak artar.

Burda asıl mesele şu. 50 km'ye düştükten sonra vites değiştirmeden bu işlemi yaparsanız araç boğularak yavaş bir şekilde 120 km hıza çıkar. Ama motoru epey yormuş olursunuz. 50 km'ye düştükten sonra 3 ya da 4. vitese alarak kademe kademe kademe yükseltip tekrar 5. vitese alabilirsiniz.

oczorlutuna

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Benim de merak ettiğim birşey var. Düz viteslerde CC aktifken 4ten 5 e çıkmak istedik diyelim (Hızımız 60, CC'nin hafızasındaki hız ise 90 yani hızlanma aşamasındayız). Vites değiştirmek için debriyaja bastığımızda CC otomatikman gaz vermeyi durduruyor değil mi?

metlife

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

evet gazı kesiyor. vitese geçtikten sonra tekrar gaz vermeye başlıyor. Bu aşamada da hız sabitleyici devreden çıkmıyor.

onderak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
jb.iphoneturkey.net
Ynt: Cruse Control Kullanımı

drwaverunner link' Alıntı:
Sistem pedallardan debriyaj ve frene basınca devreden çıkıyor ama gaza basınca çıkmıyor :)

- ben gaza basınca da devreden çıkıyor allah allah

BİLDS

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

onderak link' Alıntı:
- ben gaza basınca da devreden çıkıyor allah allah

önder sadece gaza basınca devreden çıkmaması lazım. Gazı kestiginde de aynı noktaya gelir sabıtlenır. Ben de oyle.

musician

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Benim araçta CC ile sollamaya falan çıkarken hız ayarlama tuşunu yukarıya itip orada sabit tutunca gaza basıyormuş gibi hızını artırıyo basılı tuttuğum sürece. Bırakınca o hızlandığı süratte mi kalıyo geri eski hıza mı dönüyo orasını bilemiyorum bir tek bir bilen varsa söylesin :)

Ayrıca gaza basınca devreden çıkması anormal bence de.

onderak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
jb.iphoneturkey.net

BİLDS link' Alıntı:
önder sadece gaza basınca devreden çıkmaması lazım. Gazı kestiginde de aynı noktaya gelir sabıtlenır. Ben de oyle.

- ben gaza basinca, direkt beyaz isiga cevirior..  Ama yarin bi daha bakacam. Acep bayadir denemiorum cunku

onderak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
jb.iphoneturkey.net

musician link' Alıntı:
Benim araçta CC ile sollamaya falan çıkarken hız ayarlama tuşunu yukarıya itip orada sabit tutunca gaza basıyormuş gibi hızını artırıyo basılı tuttuğum sürece. Bırakınca o hızlandığı süratte mi kalıyo geri eski hıza mı dönüyo orasını bilemiyorum bir tek bir bilen varsa söylesin :)

Ayrıca gaza basınca devreden çıkması anormal bence de.

- bıraktığınız hızda kalır...

- bu arada gaza basınca, gazdan çekince geri dönüyormuş sabitlendiği noktaya...
bunu ben bile hatırlamıyordum hiç walla... ben genelde gaza basınca sonra ayağımı çekmem ki gazdan )