Cruise Control ile tıkanmayan araç pedal ile yığılıyor ?

BassBoost

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhabalar

Aslında bu sorunu birkaç yıldır yaşıyorum ancak hiç bir arayışta bulunmadım ne kadar merak etsemde kimseye de danışmamıştım,dün Mersin'den İstanbul'a dönerken defalarca test etme imkanı buldum.

Şimdi sorunuma gelecek olursak olay şöyle oluyor özellikle yokuş çıkarken ne kadar ivmeyle girersem gireyim araç yığılıyor ve hızımı koruyamıyorum ne kadar devirli de olsam hızım düşüyor ancak aynı yokuşları hız sabitleyici ile çıktığımda ise araç son derece istekli bir şekilde hız kesmeden yokuşları çıkabiliyor,örneğin İstanbul'dan Bolu tüneline yaklaştığınızda sizi uzun soluklu bir yokuş bekler eğer o yokuşa gaz pedalına basarak 120 140'la bile girsem 80'km/h lere kadar düşüyorum,ancak hız sabitleyici ile 120'ye sabitleyeyim 117 ile yokuşu bitiriyor,nereye bakmak lazım,herkese iyi bayramlar..

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İlginç gerçekten.. opcom bağlanarak pedal ile ve cc ile giderken kelebeğin açılma pozisyonları(açıları)ayrı ayrı kontrol edilmeli.pedalda gaza bastığın halde kelebek yeterli açılmıyor veya yavaş yavaş kapanıyorsa yani kelebek açısını küçültüyorsa gaz pedalın arızalı olur diye düşünüyorum.opcom da dediğim testle nokta atışı olur.
Cc ile giderken pedaldaki potanslardan gelen dataya göre değil doğrudan ecuya girilen kodlarla hız kontrol edilir.yani dediğiniz gibiyse pedalda hata aranmalı opcom ya da tech 2 ile

E6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

BassBoost

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İlginç gerçekten.. opcom bağlanarak pedal ile ve cc ile giderken kelebeğin açılma pozisyonları(açıları)ayrı ayrı kontrol edilmeli.pedalda gaza bastığın halde kelebek yeterli açılmıyor veya yavaş yavaş kapanıyorsa yani kelebek açısını küçültüyorsa gaz pedalın arızalı olur diye düşünüyorum.opcom da dediğim testle nokta atışı olur.
Cc ile giderken pedaldaki potanslardan gelen dataya göre değil doğrudan ecuya girilen kodlarla hız kontrol edilir.yani dediğiniz gibiyse pedalda hata aranmalı opcom ya da tech 2 ile

E6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Opcom'um var biraz karıştırıp bakayım öyleyse,hissiz bir pedal var karşımda çoğu zaman düz yolda pek farkedilmiyor ancak iş yüke binince bayağı hissizleşiyor kendi bildiğini okuyor araba,teşekkürler yardımın için

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
pedal arızalı olabilir.

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
problem pedal. eliniz yatkınsa pedalı sökün ve üzerinde bağlı olan potansiyometreyi güzelce temizleyin ve geri takıp deneyin.

aliabdullaharslan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhabalar

Aslında bu sorunu birkaç yıldır yaşıyorum ancak hiç bir arayışta bulunmadım ne kadar merak etsemde kimseye de danışmamıştım,dün Mersin'den İstanbul'a dönerken defalarca test etme imkanı buldum.

Şimdi sorunuma gelecek olursak olay şöyle oluyor özellikle yokuş çıkarken ne kadar ivmeyle girersem gireyim araç yığılıyor ve hızımı koruyamıyorum ne kadar devirli de olsam hızım düşüyor ancak aynı yokuşları hız sabitleyici ile çıktığımda ise araç son derece istekli bir şekilde hız kesmeden yokuşları çıkabiliyor,örneğin İstanbul'dan Bolu tüneline yaklaştığınızda sizi uzun soluklu bir yokuş bekler eğer o yokuşa gaz pedalına basarak 120 140'la bile girsem 80'km/h lere kadar düşüyorum,ancak hız sabitleyici ile 120'ye sabitleyeyim 117 ile yokuşu bitiriyor,nereye bakmak lazım,herkese iyi bayramlar..

Her türlü araçla denemişimdir (Transporter - Megane - Fluance - Jetta vs.). Bütün araçlar bolu tüneline çıkarken kesiliyor. Ayrıca dediğiniz gibi bir keresinde vectram ile hız sabitleyicide gittim, hiç hız kesmeden çıktı. Bence hız sabitleyicinin çalışma prensibi pedaldan farklı.
The İMAM

BassBoost

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Fluence jetta bile yığılıyorsa biz ne yapalım =) ama 120ye sabitliyorum 117de bitiyor yokuş,130sa 140a sabitlesem bence gık demeden çıkar,malum bizim torkumuz daha yüksek devirlerde verimli oluyor,

[MENTION=33049]ethem[/MENTION] abi dediğini bir deneyeyim elim yatkındır ama bu sıcaklarda araç ile uğraşmak çok eziyetli oluyor pedalın yeri de rahatsız,X motorlar kesin bizimkilerden daha serii gidiyordur

siezma

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende de aynı durum var bence bu sorun değil arkadaşın dediği gibi farklı çalışıyor

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim 1.4 corsa dada aynı sorun var. Artık sorun mu bilmiyorum gerçi. Düz yolda farkedilmiyor ama yokuşta tıkanıyor. Hız sabitleyici açıkken afedersiniz köpek gibi çıkıyor. Geçen yaz iki araç izmire gittik. Diğer araç 1.6 düz vites seat toledo. Hız sabitleyici yok.

Düz yolda yakalayamadığım aracı rampalarda hız sabitleyici sayesinde tabiri deyim yerindeyse toz yutturdum. Hatta bir kaç yerde kendimi kaptırıp ileride beklemek zorunda bile kaldım yetişmesi için.. ;)