Corsa D On Ayak Aydinlatmasi

boraa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben konuyu direk koyayım da hevesinizi biraz ivmelendireyim :D

http://www.ukcorsa-d.com/forum/showthread.php?132874-Guide-footwell-lights

8591b65b14389fb8051c1ac4a136c215.jpg

6aedb66287829227fd4385ea78820e20.jpg

39dc00b5431cbd37a889195fa7bc5b0d.jpg

1fb75808cf6f93b96d5465a68ffd258d.jpg

c40a787f554d6d544bb0529e9e57b6b9.jpg

e0f4c8e731b8e55cc6b5b30f6999bd65.jpg

Tech-2 sini kullanabiliyor muyuz peki yoksa elletmiyor mu o önemli :D Gerekli pinleri tespit eder çektiririm bir şekilde fakat Tech-2' de sps falan programlamak için garanti olsun diye en yüksek donanımdan bir aracın kodlarına ihtiyaç var, Tech-2 bu kodlara göre araca yazılım atıyor. Servislerde kendi araçlarımızın kodlarına göre program attıkları için böyle bir özellikten haberleri var mı bilmiyorum :)

Biraz Vw muhabbeti gibi işte orada özellikleri açıyorlar, burada mesela Cosmo paket yazılımı yüklüyorlar ilerde bişey ekletmek istediğin zaman kabloyu çek donanımı ekme tech-2 den aktif et tamam :)

Bu arada yetkili servise gittiğinizi söylemiştiniz, ben Konya yolundaki hariç diğer servisleri bilmiyorum, Konya yolundakileri de hiç haz etmesem de eve yakın diye mecburiyetten gidiyorum çok bilgisiz personel var orada. Gerçi 2 bakım bir check up dışında gitmedim ama 2 soru soruyorum böm böm bakıyorlar olmaz deyip geçiştiriyorlar. Sizin gittiğiniz yetkili servis hangisi

Opak' da parçaları alan birisi, GID ekran ve BC tuşlu teybi orada taktırmış, donanımhaberde öyle okumuştum. Bu da demek oluyor ki Tech-2' ye biraz hakimler :)

Araştırdıkça buluyorum, buldukça almak istiyorum fakat bütçe el vermiyor :)

bu gun arabanin butun trim lerini sokup kontrol ettim, malesef Enjoy 111 de de (A14XER) bu soketler bulunmuyor

boraa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sağlık olsun hocam, en azından öğrenmiş oldun. Eğer olsaydı boş yere tesisat kurcalamak vardı :)

Keşke. Ama ben de geçen zaman içerisinde biraz araştırma yapıp projemi geliştirdim. Artık farlar yanınca ledler yarım parlaklıkta (ambiyans aydınlatması gibi), iç lamba yanınca da tam parlaklıkta (tabi sönerken yavaş sönme de var) yanacak. Yeni şema şu şekilde;

2yv55s4.png

Temel değişiklik röle yerine 2N3055 transistör kullanmak oldu. Led şeriti de her koltuk için 60cm boyunda hesaplayarak hazırladım devreyi. Yarın umarım konya sokağa gidip komponentleri alıp deneyeceğim arabanın dışında; ısınma vb problem var mı diye. Eğer sorunsuz olursa da umarım haftasonu hem ön konsolun altına, hem de ön koltukların arka tarafına doğru (arka koltuklara da olsun madem yapmışken :D ) monte ederim.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Keşke. Ama ben de geçen zaman içerisinde biraz araştırma yapıp projemi geliştirdim. Artık farlar yanınca ledler yarım parlaklıkta (ambiyans aydınlatması gibi), iç lamba yanınca da tam parlaklıkta (tabi sönerken yavaş sönme de var) yanacak. Yeni şema şu şekilde;

2yv55s4.png

Temel değişiklik röle yerine 2N3055 transistör kullanmak oldu. Led şeriti de her koltuk için 60cm boyunda hesaplayarak hazırladım devreyi. Yarın umarım konya sokağa gidip komponentleri alıp deneyeceğim arabanın dışında; ısınma vb problem var mı diye. Eğer sorunsuz olursa da umarım haftasonu hem ön konsolun altına, hem de ön koltukların arka tarafına doğru (arka koltuklara da olsun madem yapmışken :D ) monte ederim.

Merakla bekliyorum sonucu yeni passatlar gibi olacak içerisi desene :D

boraa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merakla bekliyorum sonucu yeni passatlar gibi olacak içerisi desene :D

umarım olucak. transistörde son kararı verdim, dışı izoleli olduğu için BU2508DF kullanacağım. Yarın konya sokağa gidemiyorum bir araştırma projesinde yer aldığım için ama onun yerine internetten komponentleri sipariş ettim az önce. Umuyorum ki çok sürmeden gelecekler :D

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Peki bu plastik trimler işaretlendikten sonra ne ile kesiliyor?

boraa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet efendim, bu da projenin parçaları sipariş edilen hali. Eklenen LM555 modülü ile ambiyans aydınlatmasının miktarı RV1 potansiyometre ile ayarlanabilir hale getirildi ve LED leri korumak adına ambiyans aydınlatması açıkken (bu durumda konsol aydınlatmasına bağlı) kapı lambası ışık miktarını etkilememekte. Modülün komponentleri toplam 30TL'nin altında tutmaktadır (LED şerit hariç). Tabi estetik, güvenlik vs. derken ben bu 30 lirayı biraz arttırdım işin içerisine bir proje kutusu, power jack ları vs. ekleyerek ama keyfin fiyatı olmaz. Toplamda LED hariç 80 liraya geldi. LM555 modülünün üzerindeki BC337 transistörü ile çıkış gücü 800mA dir ancak ben her 60cm lik LED şeriti için sisteme bir tane paralel transistör bağlamayı düşünüyorum. Bu şekilde ortalama 240mA ihtiyacı olan her led şeritin 800mA sınırı olacak, bu sayede de transistörler kesinlikle ısınmayacaktır. Tabi BC337 yerine BU2508DF konulabilir (8000mA olduğu için 1 adet hepsine yetecektir) ancak LM555 yüksek frekans üreteceğinden ötürü ömrü daha kısa olacaktır.

Ekli dosyalar

• 555 LED PWM dimmer.png
    555 LED PWM dimmer.png
    6.2 KB · Görüntüleme: 29
  • Screen Shot 2016-01-06 at 21.54.12.jpg
    Screen Shot 2016-01-06 at 21.54.12.jpg
    8.9 KB · Görüntüleme: 27

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Peki bu plastik trimler işaretlendikten sonra ne ile kesiliyor?

Bora' nın dediği gibi dremelle kesilir ki profesyönel bir çalışma olur. Daha amatör bir yöntem ise ısıtılmış bir çubukla delik açıp kıl testere ile kesmektir. Maket bıçağı yada neşter ile de kesilebilir esas zor olan kısım kabloları çekmek, trim kesmek kolay :D

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
muhtemelen dremel cihazı ile kesilebilir

Teşekkürler...

Bora' nın dediği gibi dremelle kesilir ki profesyönel bir çalışma olur. Daha amatör bir yöntem ise ısıtılmış bir çubukla delik açıp kıl testere ile kesmektir. Maket bıçağı yada neşter ile de kesilebilir esas zor olan kısım kabloları çekmek, trim kesmek kolay :D

Teşekkürler.

Ama bence kabloları çekmek daha kolay çünkü tavan lambasına giden kablolar mutlaka alttan yukarı çıkıyor.

Misal J kasada yolcu tarafı ayak konulan yerdeki kaplamayı sökünce direkt tavan lambası soketine ulaşabiliyorsunuz. Ben o şekilde çok kısa sürede yaptım. Yerini bilince çok pratik aslında.