Corsa D far ampülü değişimi

usuruh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
:bir: Uzun süredir far ampullerimi değiştirmek istiyordum. forumlarda bir tarafta hava filtresi diğer tarafta sigorta kutusunu sökmek gerekiyor yazdığına uğraşmak istemiyordum. Geçen sene gündüz farı led çevrilirken ampulü içine düşürmüştüm tampona kadar söküp farı ters sallayarak çıkardım o zaman nasıl olduysa atladım yağmurların yoğunlaşmasıyla beraber yeni silecek almaya çıktım cin malları25 başlıyor silbak 35 boshc 50 diyince olmuşken bol olsun dedim açılınca iki tane philips rally ampulü ver demiş bulundum.
Aldık alet edevatı indim araba başına bir sürü şey sökmek gerekebilir. Hava filtresini yoklamaya başladım nasıl çıkıyor diye. biraz sıkı sökmesi zor olacak derken dar alanda bir deneyim dedim. tek elle kapağı açtım üste bir tel var açınca kapak eline geliyor düşürmeden dar alandan çıkardım. içeresi görmenin imkanı yok elle yoklama yapıyorum astra g nin çevirmeliydi biraz kabloya asıldım geldi ampul elime sıkıştırmamış. hemen ampulü değiştirdim yerine tak parmakla oturttum bastırdım tık tamam o kadar. Diğer tarafta aynı şekilde kapağı üstündeki metal demiri aç kapağı düşürmeden al ampulü iki parmak vasıtasıyla soketten yakala çek geliyor. aynı şekilde yönünü şeklini karıştırmadan yeni ampulü tak yerine oturt bastık tık sesi gelince işlem tamam kapağı tak metal yayı kapat bu kadar.
Kısacası o kadar zor bir olay değilmiş parklardan daha kolay hatta :) 2011 corsa 1.3 95 kilolukta adamım öyle ufak tefek eli filende değilim biraz uzun oldu ama yazma gereği duydum kolay gelsin arkadaşlar.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Bizim Astra H larda ön tekerleğin orada kapak var, tekerin yanından kolayca hallediyoruz. Corsada yok mu?

Jettaco

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bizim Astra H larda ön tekerleğin orada kapak var, tekerin yanından kolayca hallediyoruz. Corsada yok mu?

Abi öyle bi kapak var iyi hoşta gercekten farla ne ilgisi var yakın bile degil içeriden bakınca öyle bi yolda görünmüyo farlara ulaşan. bende zamanında baya ugraşmıştım en son servise gittim onlarda hava filtresini cıkararak takmışlardı :)

birde bu philips rally ampüllerin ne farkı var acaba ?

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Kapak sol ön, hava filtresi ise sağ tarafta?

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2 hafta önce corsada bir imtihanda biz geçirdik :D önce sol taraf patladı sanayi yakındı hemn orda taktırmak için gittik birde acelemiz vardı adamlar tam 40 dakikada değiştirdiler :D sigorta kutusunu farı tamponu sökmeden değiştireceğiz diye :) onu değiştirdikten sonra bu seferde 1 hafta geçmeden sağ patladı lambayı aldık önce hava filtresinin üstünü söktük yok olmuyor alt kısmını çıkarttık falan derken 20 dakikamızı aldı. şimdi dua ediyoruz patlamasın birdaha diye :)

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Dogru abi sag tarafta.sag taraftada bir farımız mevcut :rolleyes:

Gerçekten ben becerememiş olabilirim merakımdan soruyorum yanlış anlamayın :)

Bana söyleme sağ taraftaki farı, mühendislere söyle. Sol taraf için kapak, sağ taraftaki için filtre kutusu sökümü belirtilmiş kitapçıkta.

attachment.php

Ekli dosyalar

• hava.jpg
    hava.jpg
    68.6 KB · Görüntüleme: 74