Corsa D direksiyonum kitlendi

mtn1543

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar merhaba. bugün ilk defa başıma bir olay geldi . akşam üzeri hava karanlıktı. sağa çekip aracı stop edip bagajda ufak bir temizlik yaptım dörtlüleri açıp 25 dakika falan sürdü bu . daha sonrasında araca bindim çalıştırdım . direksiyon dönmüyor ve direksiyon ikazı sarı yanıyor. tekrar stop edip çalıştırdım . sorun düzeldi. 20 km yol gittim sağda durup 4-5 defa stop edip çalıştırdım sorun yok. obd 2 cihazını taktım sorun bulmadı. bu arada direksiyonum elektronik.şuan için sıkıntı yok ama yolda giderken falan yapar diye korktum yarın bir ustaya göstereceğim. aküm 10 ay önce değişti 72 amper. sizce sorun ne olabilir. bazı yerlerde akü diyen var ama aküm daha yeni nasıl olabilir. servo yağı az mı acaba . hiç bakılmadı. yorumlarınızı bekliyorum

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
d kasalarda eps var diye biliyorum.motora veya beyine bakılabilir

mtn1543

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
d kasalarda eps var diye biliyorum.motora veya beyine bakılabilir

saolun hocam. Bugun ustaya goturdum makinaya baglandi. Açı sensoru geçici hata diye yazdi . Usta suan icin tam ariza yapmamis soketlerde oynamis olabilr dedi ve hatayi sildi. Suanda bir sıkıntisi yok

gunay_778

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynısını bn de yaşadım hocam ilk seferinde bnm de gecti ama 5-6 ay sonra yine aynı sorunu yaptı internetten cok arastırdım. corsa d lerde kronik bir sorun bn ısparta da yaşadığım için buralarda yapan yoktu bn de konya da 1.600 tl ye yaptırdım çok şükür şimdilik bi sıkıntı yok.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Böyle kronik sorun olur mu? Allah vermesin hızlı viraja filan girdiği an kilitlense o zaman ne olacak? Kronik diye pisi pisine ölecek miyiz?

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Böyle kronik sorun olur mu? Allah vermesin hızlı viraja filan girdiği an kilitlense o zaman ne olacak? Kronik diye pisi pisine ölecek miyiz?

Ahaha abi benim corsanin klima acikken frenleri tutmuyor yani hani az tutuyor degil hic tutmuyor :) servise onlarca kez goturdum farkli bolgelerdeki hepsinde ayni cevap ; "bu fren sertlesmesi butun corsa D 1.2 lerde var bu yuzden sizin arabanizda anormal birsey yok :D icimden senin verecegin cevabi ........... Diyorum ama nafile :)

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Ahaha abi benim corsanin klima acikken frenleri tutmuyor yani hani az tutuyor degil hic tutmuyor :) servise onlarca kez goturdum farkli bolgelerdeki hepsinde ayni cevap ; "bu fren sertlesmesi butun corsa D 1.2 lerde var bu yuzden sizin arabanizda anormal birsey yok :D icimden senin verecegin cevabi ........... Diyorum ama nafile :)

Yuh öyle saçma sapan iş olur mu yav. Yeminle biraz içim opele ısınmaya başlamış idi şimdi yine haz alamaz oldum. Kronik oldu bitti bu kadar basit yani pes.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar merhaba. bugün ilk defa başıma bir olay geldi . akşam üzeri hava karanlıktı. sağa çekip aracı stop edip bagajda ufak bir temizlik yaptım dörtlüleri açıp 25 dakika falan sürdü bu . daha sonrasında araca bindim çalıştırdım . direksiyon dönmüyor ve direksiyon ikazı sarı yanıyor. tekrar stop edip çalıştırdım . sorun düzeldi. 20 km yol gittim sağda durup 4-5 defa stop edip çalıştırdım sorun yok. obd 2 cihazını taktım sorun bulmadı. bu arada direksiyonum elektronik.şuan için sıkıntı yok ama yolda giderken falan yapar diye korktum yarın bir ustaya göstereceğim. aküm 10 ay önce değişti 72 amper. sizce sorun ne olabilir. bazı yerlerde akü diyen var ama aküm daha yeni nasıl olabilir. servo yağı az mı acaba . hiç bakılmadı. yorumlarınızı bekliyorum

Corsa D Cosmo paketlerde ESP var. Diğer paketlerin hiç birinde ESP yok. OBD2 cihazına her zaman güvenmeyin, arıza oluşmuş ise mutlaka beyin o arıza kodunu kaydetmiştir. Tech-2 yada MDI cihazı ile bakılmalı ki bakılmış zaten. Arızanın ortaya çıkış şekli aracın güvenli sürüş moduna geçtiğinin göstergesi. Hareket etmediği için direksiyonu kitlemiş, hareket halinde iken de olabilecek en kötü senaryoda direksiyon sadece ağırlaşırdı, hareket halinde iken kilitlenme olmaz merak etmeyin.

Klima açıkken fren tutmaması olayı farklı, kronik sorundan ziyade düşük motorlu araçların kaderi 1.6 larda hafif, 2.0 ve üst araçlarda bu olay görülmez :)

Motor hem klimayı çalıştırıyor, hem fren pompasını çalıştırıyor. Fakat klima kompresörü epey enerji tükettiği için fren pompasına bir şey kalmıyor. O sorunu şöyle çözüyorlar, fren pompasına gereken enerji motordan değil de akü üzerinden aktarılıyor. Kısa vadede problem çözülüyor, uzun vadede alternatör ve akü problemleri çıkıyor.

Yapılması gereken tek şey şu, klima açıkken 2. kez fren yapmayacak şekilde fren yapmalısınız. Dik yokuşlarda kırmızıya yakalandıysanız yada durmak zorunda kaldıysanız düze çıkana kadar klimayı kapatın. Mümkün değilse hem devirli kullanın hem de ihtiyaç durumunda el freninden destek alın.

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Corsa D Cosmo paketlerde ESP var. Diğer paketlerin hiç birinde ESP yok. OBD2 cihazına her zaman güvenmeyin, arıza oluşmuş ise mutlaka beyin o arıza kodunu kaydetmiştir. Tech-2 yada MDI cihazı ile bakılmalı ki bakılmış zaten. Arızanın ortaya çıkış şekli aracın güvenli sürüş moduna geçtiğinin göstergesi. Hareket etmediği için direksiyonu kitlemiş, hareket halinde iken de olabilecek en kötü senaryoda direksiyon sadece ağırlaşırdı, hareket halinde iken kilitlenme olmaz merak etmeyin.

Klima açıkken fren tutmaması olayı farklı, kronik sorundan ziyade düşük motorlu araçların kaderi 1.6 larda hafif, 2.0 ve üst araçlarda bu olay görülmez :)

Motor hem klimayı çalıştırıyor, hem fren pompasını çalıştırıyor. Fakat klima kompresörü epey enerji tükettiği için fren pompasına bir şey kalmıyor. O sorunu şöyle çözüyorlar, fren pompasına gereken enerji motordan değil de akü üzerinden aktarılıyor. Kısa vadede problem çözülüyor, uzun vadede alternatör ve akü problemleri çıkıyor.

Yapılması gereken tek şey şu, klima açıkken 2. kez fren yapmayacak şekilde fren yapmalısınız. Dik yokuşlarda kırmızıya yakalandıysanız yada durmak zorunda kaldıysanız düze çıkana kadar klimayı kapatın. Mümkün değilse hem devirli kullanın hem de ihtiyaç durumunda el freninden destek alın.
Muzaffer tamam guzel taktikler de :) araba mi bizi kullaniyor yoksa bizmi arabayi kullaniyoruz burada :) o kadar para ver sifir araba al sonra freni tutmasin FRENI., sonrada arabayi boyle kabullenmek icin alternatif yontemler turet. Hani eski bi araban olur ya (mesela benim 94 şahinim vardi taksi cikmasi) sonra o arabayi senden baska bilmeyen kimse kullanamaz (teknik sorunlara geçici çözümler bulursun benim şahini babam kullanamiyordu) iste oyle hissediyorum kendimi :) 2012 model aracim var ama frenlerin tutmasi icin belli taktikler uygulamam gerek :)

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Daha az yakıt tüketiyor, daha ekonomik, özellikle şehiriçinde kolay park ediliyor, .... gibi nedenlerden dolayı tercih edilen ufak araçları nedense sevemedim gitti. Dertleri sıkıntıları bitmiyor. Resmen kendileri küçük masrafları büyük konumundalar. Klima açıkken frenlerin tutmaması veya durduk yere direksiyon kilitlenmesi affedilir bir hata değildir. Avrupa'da olsa yetkili servisler bu tür hayati hatalara "bu durum bu araçlarda kronik" diyebilirler mi? Ülke olarak tesadüfen yaşıyoruz vesselam :(