Corsa D 5.vites motor şakırdama

ayurdakok

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Merhaba 66bin km 1.2 corsa D aracim 4 . Vitesten 5 vitese eger devri tam alamamış ise yani 5 vites attiginda 1500devri gosteriyorsa motordan sakirdama sesi geliyor hizlandikca geçiyor.eger devir 2bin ve ustu ise 5 vitesten sonra sakirdama gidiyor bu normal midir?

garbis

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
avans vuruyor. Depodaki mevcut yakıtı bitirip farklı bir akaryakıt istasyonundan yakıt alıp denemelisin.

ayurdakok

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Yakit Işık yanininca alacağım degil mi? Yoksa full depo kalmayacak sekilde.mi bitecek?

garbis

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
ışık yanmasına yakın alsanız da olur.

ayurdakok

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Bir sorum var . Corsa d gibi bir araçlarda silindir icinde yanma zamanlamasi devire gore kendi ayarliyor degil mi? Ben bujileri ve bobini yeni degistirdim. degistirmeden once sakirdama daha belirgindi simdi ses azaldi ama gitmedi

garbis

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Evet otomatik ayarlanıyor ancak Sizin bahsettiğiniz şakırdama bence deponuzdaki yakıt ile biraz da otomobil kullanma tarzınızla alakalı. Sizin araç 1,2 atmosferik bir araç ve yaklaşık 1.200 kg olması lazım. 1500 devirde vites değiştirerek motoru zorluyorsunuz. Ekonomi yapayım derken daha büyük masraf açacaksınız. Size tavsiyem vitesleri en az 3000 devirde değiştirin. Yakıt da bitince istasyonu da değiştirim ve Corsa D nin keyfini sürün. Ben de 2012 yılında sıfır aldım Corsa D 1,2 ; Yaklaşık 6 yıl / 75bin km kullandım. Aynı şakırdamaları :) ilk başta ben de yaşadım sonra aracın huyunu suyunu kavrayınca herşey düzeldi. Yol tutuşu, sağlamlığı, konforu gayet güzel keyifli bir araçtır.

ayurdakok

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Evet ben hizli ve devirli kullanmam. Ekonomi acisindan vites degistirme isareti yaninca degistirmeye calisirim. Yani 4.viteste 1500 devir üzerine gelince vites degistirme isigi yaninca atiyorum. Ama motor sikirdiyor. 2000 devirde sorun olmuyor. O zaman dizayndan gelen bir sorun. Amartosor takozlarini degistirdim.kotu oem.markasi almisim. Takirti yapiyor. Param olsa kaliteli oem ile degistirecegim.sogukta On gogusten trim sesleri geliyor.neyse ben bunlara kafa takmiyorum onemli olan motor benim için. Size bir sorum olacak. V kayisini kac km de degistirdiniz?

garbis

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Düz yolda ve araç boş iken hızlanırken 2 bin devirde ışık yanınca vites değiştirin. Rampalarda yani motorun yüke bineceği durumlarda biraz yüksek devirli kullanın. V kayışını 60 bin km de , eğer km dolamamışsa 4 yılda bir değiştirmeye özen gösterin. Triger zaten zincir. Onu 100 ve ay 120 binde falan değiştiriyorlar. Veya ses yapmaya başlayınca. Yağ olarak üretici 5w30 dexos 2 tavsiye ediyor. Ben mobil 1 in Ow40 ını kullandım soğuk havalarda ik çalıştırmada zincir sesi hiç almadım.

ayurdakok

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Bilgi icin teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: garbis

garbis

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
rica ederim. Keyifli sürüşler