Corsa D 1.3 CDTI lastik seçimi

sapphire

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2008 model,40.000 km'deki Corsa aracımızın 195/55/16 lastiklerini 1 ay kadar bir zaman zarfında değiştirmek istiyorum.Üzerindeki Conti Premium Contact2'lerden memnun kalmadım.Benim için önemli olan tek kriter yumuşak ve sessiz olması,zaten araç asfalttan hiç çıkmıyor.Konfor ön planda,Corsa D gibi sert bir araca bir de sert lastik takmak istemiyorum.Aklımda bir kaç alternatif var sırasıyla yazıp,yorumlarınızı bekliyorum:)

1.Hankook Ventus Prime :Hakkında çok az bilgim olan bir lastik.İzmir'deki lastikçimin ekonomik lastik olarak tavsiyesi.Konfor'a yönelik endişelerim var,iyi yorumlarda olsa genel olarak internette söylenenler kısa zamanda sertleşme yapıp performansını kaybettiği yönünde.

2.Yokohama C Drive ya da C Drive2 :passat'ta C Drive kullanıyorum.Yaklaşık 5.000 km'de ve hiç bir sorun çıkarmadı.Süspansiyonu zaten konfora yönelik olan aracı gerçekten daha da zevkli bir duruma getirdi.Genel olarak yorumlar çok iyi.Şu an için piyasada bulunmuyor.Temin etme imkanı olursa düşünmeden alırım.

3.Dunlop SP Sport 01:Güzel lastikler olduğunu biliyorum.Nispeten sert olduğu yazılıyor ama 2-3 sene önce kadar kullandığımda konforlu lastikler olduğunu düşünmüştüm,eski seri olması dezavantajı..

4.Goodyear Excellence serisi :Goodyear'in aklımdaki olumlu marka imajı dolayısıyla listeye aldım.Üst seri lastiği olması tercih sebebi.

5.Continental Premium Contact 5: Hiç düşünmediğim bir markaydı,lastikçimin konfor olarak tavsiyesi.

Michelin'de listede olması gerekli ama Energy Saver serisi bile bu lastiklerin üzerinde fiyatlarla satılıyor.Primacy Hp ise daha yüksek fiyatlara çıkacak,o yüzden Michelin'i eklemedim.Bu arada 195/55/16 ölçülerini de konfor amaçlı 205/60/16 olarak değiştirmek istiyorum.Bu konu da da herhangi bir problem olur mu?

Son düzenleme:

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
benim 2011de michelin energy saver var 195/55R16 yumuşak bir lastik yada ona eş değer goodyear efficientgrip var oda iyi bir arkadaşım kullanıyor lastik alırken üretim tarihlerine bakmayı unutmayın 1 yılı geçmişse üretim tarihi hangi marka olursa olsun almamanızı tavsiye ederim

yolcu79

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben gecen sene Hankook eco 195-55-16 aldım normal sertlikte yol ve fren performansından cok memnunum

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cüneyt abi dayımın corsa michelin energy saver ile geldi. asfaltta lastik sesi falan yok. Çok güzel lastik asfalt için... :)

SafetyGo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yeni Corsa'mın üzerinde Goodyear Excellence geldi. Düşük psi larda oldukça güzel. Yol yuyuş iyi. Daha önce Turanza er300 H kullandım ama araç farklıydı memnun kalmadım.
Genel kanı Goodyear serttir.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
1- Düşük profilli lastiklerde her zaman yumuşak hamurlu lastikleri tercih etmek lazım. Malüm lastiklerin profil değerleri düştükce aracın esnemesi azalacak, yol üzerindeki darbeleri daha sert hissetirecek bu durumda konforu negatif olarak etkileyecektir.
2- Hankook kalite olarak biraz zayıf olduğu için ekonomik bir lastiktir, bir zamanlar Ankara'daki taksilerde çok kullanılırdı, taksi şoförlerinden duyduğum kadarıyla ilk zamanlarda iyi oluyormuş ama sertleşmesi fazla uzun sürmüyormuş.
3- Yeni nesil Yokohama lastiklerden hep övgüyle bahsediliyor.
4- Dunlop bence parasının karşılığı değil, sert, çabuk performans kaybeden bir lastik.
5- Goodyear & Michelin tarzı yumuşak, konforlu lastikler üretiyor.
6- Continental'lerin yeni serisini bilmiyorum ama eski serileri çeliktel karkas yapılıydı, kasislerde, kaldırım iniş çıkışlarında kolay tel kırdığı için balans tutmazlardı.
7- Michelin biraz pahalı ama fiyatını hakediyor. Ben Michelin'ler eskiyince A kasaya Kleber 12 (parasına göre iyi, tavsiye ederim) B kasaya da yeni nesil Pirelli P6 cintirato aldım (fazla memnun değilim). Pirelli kullanmaya başladığımdan beri aracın yakıtı ve yol sesi arttı. Asfaltta konfor, yakıt ekonomisi istiyorsan (araziye girmemek şartıyla) yumuşak hamurlu lastik tek seçenektir.

"Bu arada 195/55/16 ölçülerini de konfor amaçlı 205/60/16 olarak değiştirmek istiyorum."

Bu konu için http://www.lastik24.com/Calculation.aspx incelemende fayda var

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
usta mıchelın hp dıyorum baska soz demıyorum ben aldım sonuna kadarda memnunm lastıkten

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
205/55/16/ Dört Mevsim 91V Oto Lastik (lastix.com'un indirimli fiyatları)

FULDA CARAT PROGRESSO 180,40 TL
DUNLOP FASTRESPONSE 181,55 TL
GOODYEAR EFFICIENTGRIP 183,87 TL
LASSA İMPETUS REVO 189,65 TL
CONTINENTAL PREMİUM CONTACT 2 197,74 TL
CONTINENTAL SPORT CONTACT 2 197,74 TL
MICHELIN PİLOT PRİMACY HP 207,00 TL
BRIDGESTONE ER300 210,46 TL
GOODYEAR EFFICIENTGRIP ROF 289,10 TL

sapphire

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Primacy aklıma yattı ama tek korkum üretim tarihi meselesi..