Corsa C yardım.

yasin606

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öncelikle merhaba.
1 senedir kullandığım 2004 corsa 1.4 yarı otomatik arabam son 20 gündür beni epey üzmekte. arıza hikayesi şöyle;
Kışa girdiğimde sabah arabayı çalıştırdığımda "f" uyarısı aldım. sorunun aküden kaynaklandığını düşünerek akü değiştirdim (povver akü) sonra bir süre sonra sabah çalıştırdığımda motor arıza ışığı yanıp sönmeye başladı kaputu açıp kontrol ettiğimde motor suyunun bitmiş olduğunu gördüm. hemen doldurdum. sonra aracı bakıma götürdüm lpg(prins) ve motor bakımlarını yaptım. ondan sonra arada sabahları motor arızası yanıp sönüyor ve araç silkelenerek çalışıyordu.ısınınca geçiyordu tekrar özel servise götürdüm ateşleme bobin arızası hatası aldığı için parçayı değiştirdik. ama 1 hafta sonra tekrar aynı şekilde hatta şiddetli silkelenerek çalışmaya başladı. arıza ışığı artık sönmeksizin yanıyor. tekrar gidip bujileri değiştirdik ama yine çare olmadı.
tekrar özel servise gittiğimde aracı satıp kurtulmamı söylendi ama satacaksamda bu sorunu çözmden satmıyacağım.
şuan ki durum şöyle
7-8 saat çalışmadığında silkelenerek ve titreyerek çalışıyor motor arıza ışığı eşliğinde. lpg veya benzinde çalıştırmak farketmiyor.
conta yanmış mı diye motor suyuna ve yağına baktımm herhangi bir şüpheli durum yok.egzosdan su gelmiyor. aküyü kontrol ettim yeşil ışık yanıyor. ısındıktan sonra herhangi bir rahtsızlık hissetmiyorum.
internette pek çok çözüm ve yöntem var güncel sorunu yaşayan varsa bana yardımcı olursa çok sevinirim.
motorun dışında bakınca hafif yağ lekeleri var (arızadan önce de vardı)
su ekledikten sonra su eksiltme yapmadı.
yağın akışkanlığı iyi.
lpg değişimde orjinal parça kullanıldı
ateşleme bobini 280 lira verdim belki bu orjinal olmayabilir.

yasin606

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dün akşam eve gelirken yüksek devirde benzine kullandım. bu sabah sorun vermedi.

yasin606

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
özellikle sabahları devam ediyor sorunum. çözünce burayı güncelliyeceğim

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
Sorununuzu tam anlayamadım ya da eksik anlatmışsınız. İlk çalıştırma anında silkeleyerek çalışıyorsa aklıma ilk olarak LPG sisteminin kaçırdığı geliyor. Yani araç stop ettiğinde LPG sistemi silindirlere LPG kaçırıyor olabilir. Bu sebeple ilk çalıştırma anında boğulma yapıyor olabilir. Kısa aralıklı marş-stoplarda etkilemez ama uzun aralıklı marş-stoplarda bunu yapabilir. LPG tankını komple boşaltıp denemenizde fayda var. Bedavaya, usta eli değmeden denemiş olursunuz.

SAMSUNG-SM-G900A cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yasin606

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sorunun çözümünü buldum. Benim lpg sisteminde yağlama kiti var. onun bozulması nedeniyle sorun yapıyormuş. Sanırım fazla yağ pompalıyıp ilk açılışta motoru boğuyor. yağlama kitini kapattırdım sorunum çözüldü.
conta yanmış diyenleri, sübap dağılmış diyenleri dinlemedim. sorun beni usta etti.
#motor soğukken tekleme, silkeleme
#silindir tekleme arızası
#ateşleme bobini arızası
#motor arıza aşığı yanması

halit69

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
işte bende bundan kendime ders çıkardım ve lpg taktırmadığım için hiç pişman değilim benzinli araç 1 derttir lpg taktırınca 2 dert oluyor ve böyle acayip arızalarla insana iş çıkarıyor lpg sistemi en ufak zayıflığı sana sorun olarak arıza olarak sana yansıtıyor

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
aynen lpg den ettiğin 3 kuruş karı gaz ayarıyla ustalara kaptırıyorsun.