Corsa C motor suyu problemi

mornoth

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese öncelikle iyi günler dilerim. Size geçen gün başıma gelen bir olayı anlatıp bilgisi olanların tavsiyesini almak isterim. Geçen akşam eşimi aldıktan sonra eve dönerken hararet göstergesinin 96 -97 derece civarına geldiğini gördüm. Hemen belirteyim termostat bende bir süredir devamlı açık kaldığından hararet sıkışık trafik bile olsa 90 ı görmüyordu. Bu sebeple 100 dereceye yakın olduğunu görünce eve gelip ( bu halde yaklaşık 10 km yol yaptım ) kontağı kapattım. Stop etmeden yaklaşık 5 dk önce fan açmıştı, stop ettikten 5 dk kadar daha fanın çalışması devam etti. Gece geç saat olduğu ve işe gideceğim için açıkçası bekleyemedim ve direk eve gittim. ertesi sabah baktığımda su haznesinde hiç su kalmamıştı. Su ekledikçe alt taraflardan bir yerden su kaçırdığını gördüm. Burada sormak istediğim eve gelinceye kadar yaklaşık 10 km hararetin 96-97 civarında olması motora bir zarar verir mi? Bir diğer merak ettiğim hararet göstergem bozuk olduğunu nasıl anlarım. Acaba diyorum sıcaklık daha fazla olmuştur da gösterge düşük gösterir mi? İyimser olarak düşünürsem araç hareket halinde su eksiltmeye başladı ve eve gelinceye kadar tam olarak su bitmedi, ve umarım motora bir zarar gelmemiştir bu sebeple.
Son olarak sanayi bana 25 km uzakta, aracı götürmek için su doldurup belli aralıklarla durup suyu kontrol ede ede gitmem gerekir değil mi?
Biraz uzun oldu kusura bakmayın pek bilgim ve tecrübem yok bu konularda.. Saygılarımla..

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bence ılk su nerden gelıyor ona bı bak derım o derceler zarar vermez buyuk ıhtımalde ole cok devam edersen bı zararı olabılır ılk sen bak eger kolayda bı boru bı plastık catlagı ıse parcayı sıparıs et degıstr bosuna para verme bı ton baktın olmuyo 25 km sıkıstırmadan su ekleye ekleye gıdebılırsınde sanaykye kadar

mornoth

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bence ılk su nerden gelıyor ona bı bak derım o derceler zarar vermez buyuk ıhtımalde ole cok devam edersen bı zararı olabılır ılk sen bak eger kolayda bı boru bı plastık catlagı ıse parcayı sıparıs et degıstr bosuna para verme bı ton baktın olmuyo 25 km sıkıstırmadan su ekleye ekleye gıdebılırsınde sanaykye kadar

Cevabınız için teşekkür ederim. Olay yeni bir boyut kazandı şu anda. Sanayide baktırdığımda devirdaim pompası arızalıymış değiştirdik. 15 dk kadar çalışır vaziyette beklediğimizde bir sıkıntı yok gibi gözüküyordu. Ardından gün içinde yaptığım sürüşlerde suyun azaldığını farkettim ve devamlı ekledim, belki parça değişiminden sonra hava kalmış olabilir onun yerine eklemek gerekir diye düşündüm. En son eve gelirken hararet 97-98 civarına geldi ve uygun bir yerde durup baktığımda su kalmamıştı haznede. Su ekleyip eve kadar 10 km kadar sürdüm ardından evin orda baktığımda yine haznede su yoktu. Tekrar su eklediğimde farkettimki motorun altından orta kısımdan şıpır şıpır su akıyor. Arabanın altına giremediğim için nereden geldiğini tam göremedim fakat suyun yere düştüğü yer tam orta kısım, sanki yağ karterinden akıyormuş gibi. Saçma olacak ama su motora ve yağ haznesine karışmaz sanırım değil mi? Bir de sormak istediğim eğer motorda su kalmazsa hararet göstergesi çalışır mı? Çünkü su kalmadığında bile sürerken hararet hiç 100 olmadı, en çok 97-98 oldu.

Uzun olduğu için kusura bakmayın lütfen, saygılar..

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ıcerden bı yerden akıp karter uzerınden yere dusuyodur kalorıfer hortumu veya su haznesının alt hortumuda olabılır patlak olan.. hararet olayıda seyır halınde oldugun ıcın 100 e dayanmıyor bıde tam su bıtmadıgınden tam su bıtse az sıkıssa araba 100 de gecer merak etme sen gercı ole bısı olmaz ıns.ta ııde ustad bunu anlayamadımı yanı su akıtma olayını gercı solede bısı var devrıdaımı takarken lastıgını otrtamadıysa bısı olduysa ordanda akıtır kesın

mornoth

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ıcerden bı yerden akıp karter uzerınden yere dusuyodur kalorıfer hortumu veya su haznesının alt hortumuda olabılır patlak olan.. hararet olayıda seyır halınde oldugun ıcın 100 e dayanmıyor bıde tam su bıtmadıgınden tam su bıtse az sıkıssa araba 100 de gecer merak etme sen gercı ole bısı olmaz ıns.ta ııde ustad bunu anlayamadımı yanı su akıtma olayını gercı solede bısı var devrıdaımı takarken lastıgını otrtamadıysa bısı olduysa ordanda akıtır kesın

Tamirden önce suyun aktığı yer tamamen farklıydı. Başka bir yerden su akması yoktu. Eve gelince en son farklı yerden aktığını gördüm. Tamirden sonra sanırım başka yerdeki hortum zayıf noktadan patlak vermiş olabilir. İşin kötüsü su çeşme gibi aktığı için su ekleye ekleye de götüremem sanayiye. Çekici çağıracağız mecbur.

senturkilhan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hararet 97 lerde fazla sıkıntı yapacağını düşünmüyorum sıkışık trafikte benim ki bile o seviyelere geliyor suyu radyotörden kaçırma ihtimali olabilir radyotörü kontrol edin yada hortumlardan kaçırıyordur