corsa c direksıyon (eps) sutunundan gelen sese cosum

sirinvelet

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaslar 2 senedır sesı kesemedık ve byagı bı yontulduk dıreksıyon kutusu mafsal hep sı degıstı bır eps kaldı ses ondanmıs lakalı yollarda dıreksıyonun altından hemen gelıyor eps nın yenısı 3 milyar dedıler sagolsun forum sayesınde aydınlı soner ustayla tanıstık ege opel servıslerı var valla suan tık yok eger sorunu olan arkadaslar kendısıyle gorusebılırler amma cok ugrastılar bakın dıreksıyon kutusu degıl sorunsuz kullanıyorum.............

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
Nasıl bir ses vardı ki? Tıkırtı gibi mi yoksa uğultu mu?

ömerfaruk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaslar 2 senedır sesı kesemedık ve byagı bı yontulduk dıreksıyon kutusu mafsal hep sı degıstı bır eps kaldı ses ondanmıs lakalı yollarda dıreksıyonun altından hemen gelıyor eps nın yenısı 3 milyar dedıler sagolsun forum sayesınde aydınlı soner ustayla tanıstık ege opel servıslerı var valla suan tık yok eger sorunu olan arkadaslar kendısıyle gorusebılırler amma cok ugrastılar bakın dıreksıyon kutusu degıl sorunsuz kullanıyorum.............

Soner ustaya gitme imkanımız yok nasıl çözeceğiz sorunu?

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
Ben daha yeni bakım yaptırdım direksiyona. Direksiyon kovanı sökülüp (eps'nin olduğu kısım, direksiyon kutusu değil) bakımı yapıldı. Kovanın içinde mavi renkli yağ var. Bende o resmen bitmiş. Usta yağı iyice sürdü. Ses falan kalmadı. 1 sene boşuna dinlemişim o gıcık sesi.

uploader

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
peki hocam ne kadar maliyet ve yapım süresi ne kadar sürdü? ayrıca tam olarak açıklarsan işlemi bende yaptırmak isterim. Teşekkürler

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
Direksiyon kovanının sökülmesi–bakımı–montajı toplamda (işçiliğe göre değişir) 1 saat. Maliyet taş çatlasın 100 tl.

Sırasıyla Direksiyon simidi, sinyal–silecek kolları, airbag zembereği, ayak pedallarının oradan direksiyon mafsalı, fren ve epsnin jakı, en son da direksiyon şaftını tutan cıvatalar sökülüp mafsala kadar olan yer komple dışarı alınıyor (bazı yerleri unutmuş olabilirim).

Sökülünce silindirik yapıda olan eps motorunu ve eps modülünü göreceksiniz, onun ve direksiyon şaftının bilimum bağlantı noktaları yağlanıyor. Benimkinde hiç yağ yoktu. Olanı da kurumuş, özeliğini kaybetmişti.

Montajı da bu işlemlerin tersi. Ustanıza söyleyin direksiyonu tam ortalayarak taksın. Çünkü sağa veya sola eğri kalabiliyor direksiyon.

Son düzenleme: