corsa 1.2 yağ kontrol

esolak85

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2 gün öncede sizlerin yardımına başvurmuştum aracım 2013 model opel corsa 1.2 benzinli 8000 km de ve yağ eksilti servisle konuştum normaldir yağ ekleyin dedi ama samsundaki servis 10-40 koy dedi kayseri servis 5-30 standartı olanıır dedi bende sizinde tavsiyelerinizle 5-30 yağ alıp 150 gram kadar ekledim aracı yağ ekledikten sonra çalıştırmadım dün hava kararmadan yağ çubuguna baktım yağ max seviyeye yükselmiş ama yağ çubuğundaki çizğilerin yanı boştu orta kısımları doluydu yani belirtilen aralıkta dolu dolu yağ yoktu acaba az dahamı eklesem birde aracı 3 gündür hiç çalıştırmadım bunla alakası varmıdır.:confused:

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Emin kardeşim yağ çubuğun yanı boş ortası dolu diye birşey olmaz,
yağ çubuğunu temizleyin toz kıl kalmasın sonra sokun bekleyin bir iki saniye çekin bakın en üst seviyesi max da ise sorun yok,şu an sizin anlatmanızda yağınız normal max cizgisinde siz yanda yağ yok diye kafanıza takıyorsunuz anladığım kadarı ile
sizin önceki konunuzda resim eklemiştim tırtıklar ve ölçüm ile hatırlarsanız tırtık ve kenarları kabarık olduğu için dir ki orda yağ var ama az olduğundan renginden kenarda yağ yok sanırsınız resmi gene ekliyorum kafanıza takmayın yağ seviyeniz normal
dsc00327g.jpg

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yağ düzeyinden emin olmak için bazen cubugu birkaç kez silip tekrar bakmak gerekebilir. En doğru düzey, dolu (F, Full) çizgisini düzleyecek şekilde olması. Dolu çizgisini geçirtirsen hava filtresi veya hava emiş kanalına yağ sıçrar ki o da iyi değildir. Malum, alt çizginin (L, Low) altına hiç inmeyeceksin zaten inersen yağ lambası yanar. 10W40 daha kalın old için daha az eksiltebilir ancak eksiltmenin sebebi yağın yanması old için her kalınlıkta yağ yanacaktır ve yine eksiltme olacaktır.

esolak85

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selim hocam çok saol valla dün öyle görünce şaşırdım dedim max sevide ama yanları boş nasıl bu iş diye allahtan servisteki akıllı ustanın aklına kanıp 400 gram yağ koymadım 150 gram eksiltmiş sadece inş birdaha olmaz birde sabah araç sogukken ölçüm sağlıklımıdır internette diğer sitelerde illede aracın sıcak kken ölçülmesi gerektiği söyleniyor

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selim hocam çok saol valla dün öyle görünce şaşırdım dedim max sevide ama yanları boş nasıl bu iş diye allahtan servisteki akıllı ustanın aklına kanıp 400 gram yağ koymadım 150 gram eksiltmiş sadece inş birdaha olmaz birde sabah araç sogukken ölçüm sağlıklımıdır internette diğer sitelerde illede aracın sıcak kken ölçülmesi gerektiği söyleniyor
her yazılana inanma ;)
motor yağı genleşmez sıcak soğuk fark etmez fark eden motor en az 5 dakika dinlenmiş olması, senin dediğin bu otomatik şanzıman yağı için sıcak soğuk ölçümü zaten şanzıman yağ çubuğunda soğuk sıcak diye çeltikleri ve yazısı var

esolak85

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla ilk arabam olunca kafam karışıyor ister istemez birde tatsız bir sorun çıkartınca araba geçmişte şuan korkarak biniyorum arabaya hatta iyiden iyiye değiştirmeyi düşünüyorum arabayı

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sıfır lokum gibi araban var neden korkuyorsun?
bak ben şunu bilirim ve tecrübelerimle sabittir insan koktuğundan imtihan olur.
takma iç rahatlığı ile bin yağını suyunu kontrol et bakımlara götür gerisi bismillah tevvekkel Allah ;)

esolak85

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla biraz tuzlu lokum oldu bana sanki araba hergün bir arıza yapacak gibi geliyor arabaya binmekten korkuyorum ya hocam millete bakıyorum arabaları 150000-200000 km de çok rahat biniyorlar birde benle dalga geçiyorlar onasıl araba öyle hemen bozuldu sen onu sat hemen diye