çift kapi kilitlemeyle otomatik cam kapatma

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
emeğine sağlık fakat bildiğim kadarıyla bu işi yazılımla 30 tl ya hallediyorlar bilginize

myalcin85

Kayıtlı Kullanıcı
46-Kahramanmaraş
Siteyi ziyaret et
malzemeleri aldım, çok para tuttu ama ya (2 tl) :D
şimdi bu kablolara motor kaputunu açma kolunun ordan ulaşabilirmiyim? kapı yüzünü açmim diyorum, daha önce röle taktırmıştım ama tek kapamada camları kapatıyordu ve sinir bozucuydu, onuda ordan sökcem daha. eğer cevap yazarsan sevinirim, yarın iş güç yok her yer tatil arabayla urasıcam

Aydin31

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar sonunda vakit ayırdım ve kapıları çift kilitlediğimiz zaman 4 camı kapatan devreyi tasarladım. Bu sayede seyir halinde kapılar kilitlendimdi camlar kapanmıyor ve araba çalışmazken aküyü boşatmıyor devremiz.
Devreyi kapının alttarafındaki kablo demetinin oraya bantladım. Devreyi hazır halde isteyenlere yardımcı olabilirim.
maviKahverengi ile kırmızıkahverengi kablo kapı çift kilitleme moturuna giden kablola. Ters bağlarsanız kapılar açıldığında camlar kapanır.
kırmızı mavi kablo ise anahtari cevirdiğimizde camlarin kapanmasini sağlayan swich giden kablo.
kahverengi kablo ise saşedir (akünün - ucu)
maviKahverengi ile kırmızıkahverengi kablo rölenin besleme ayaklarina gidiyor.
kırmızı mavi ile kahverengi kablolarda röle cektiğinde kısa devre olan kontaklara gidiyor.
Malzemeler:
1.12 volt role
2.470 Mf kondansötör
3.2 adet IN4001 Diyot
Ekli dosyayı görüntüle 3149

Ekli dosyayı görüntüle 3150

Ekli dosyayı görüntüle 3151

Ekli dosyayı görüntüle 3152

Ekli dosyayı görüntüle 3153

ustam sende bunun bitmis hali varmi ?

alper a

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
corsanın merkezi kilidiniydi Yanılmıyorsam Omega olarak Tanıtınca OLuyor Dediler.Ben denemedim Deniyebilen varsa Yaptırıp Buraya Yazarsa İyi olur.Bende Bir Soruşturayım.

myalcin85

Kayıtlı Kullanıcı
46-Kahramanmaraş
Siteyi ziyaret et
yok olmuoyor.
bağlantıları yapınca 2-3 defa açılıp kapanıyor kapılar kendi kendine ve duruyor.
acaba devreyi yanlışmı yaptım diye elektronikcime bidaha yeniden yaptırdım yine olmadı.
belkide ben yapamadım ama yeter artık bida kapı yüzü sökmeyi göze alamam sanırım.
yapabilen varmı?

usuruh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
attachment.php

attachment.php
attachment.php
Merhaba arkadaşlar sonunda vakit ayırdım ve kapıları çift kilitlediğimiz zaman 4 camı kapatan devreyi tasarladım. Bu sayede seyir halinde kapılar kilitlendimdi camlar kapanmıyor ve araba çalışmazken aküyü boşatmıyor devremiz.
Devreyi kapının alttarafındaki kablo demetinin oraya bantladım. Devreyi hazır halde isteyenlere yardımcı olabilirim.
maviKahverengi ile kırmızıkahverengi kablo kapı çift kilitleme moturuna giden kablola. Ters bağlarsanız kapılar açıldığında camlar kapanır.
kırmızı mavi kablo ise anahtari cevirdiğimizde camlarin kapanmasini sağlayan swich giden kablo.
kahverengi kablo ise saşedir (akünün - ucu)
maviKahverengi ile kırmızıkahverengi kablo rölenin besleme ayaklarina gidiyor.
kırmızı mavi ile kahverengi kablolarda röle cektiğinde kısa devre olan kontaklara gidiyor.
Malzemeler:
1.12 volt role
2.470 Mf kondansötör
3.2 adet IN4001 Diyot
Ekli dosyayı görüntüle 3149

Ekli dosyayı görüntüle 3150

Ekli dosyayı görüntüle 3151

Ekli dosyayı görüntüle 3152

Ekli dosyayı görüntüle 3153
Kablo renklerini karistirmis olabilirsin yaptigimiz devrenin kahvemavi ve kahvekırmızı rolenin besleme ayaklarıdır kontrol etmek icin role yerine 12 volt lamba bağla cift kilitlemede yanıp sonecektir. kırmızımavi ve kahve de rolenin kontak ayaklarıdır ayaklarıdır. kısa devre ettigin zaman camlar kapanacaktir. bu işlemler gerceklesiyorsa devreyi bu isten hec anlamayan birin eyaptirmissin demeek basi sonu 5 lehimlik devre.

Ekli dosyalar

• sema.jpg
    sema.jpg
    82.2 KB · Görüntüleme: 373
Son düzenleme:

efendy_74

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
slm arkadaşlar bi sorum olucak bende endüstriyel elektronik okuyorum.. üniversite öğrencisiyim arkadaşımızın yaptığı devre gayet mantıklı aküden yiyiceğini sanmıyorum..kondansatör araba çalıştırıldığında şarj durumunda camları kapattığımızda elektrik kesiliyo kondansatör deşarj gerilimiyle camları yapatıyor ve deşarj olduktan sonra devre kontakları bırakıyor ve aküden yemiyor..

kondansatörün gerilim değerini yazmamışsın 12 voltmu yardımcı olursan sevinirim...