Chiptuning Nedir? ve Testler.

GöKHaN2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Chiptuning Nedir? ve Testler.

drwaverunner link' Alıntı:
[quote author=doktormehmet link=topic=31.msg4751#msg4751 date=1297061972]
[quote author=HaKaN link=topic=31.msg4698#msg4698 date=1297018383]
valla kitapçıkta aracınıza müdehale ettirmeyin yazıyor özellikle chip-tuning yaptırmayın diyor
orjinal opel kitapçığında
ama varsa yaptıran güzel örnekler incelemek lazım..
tercih meselesi ben bu kadar hantal bir araçla asla yaşayamazdım :) şeklini şemalini begendiğim için aldım ama motoru resmen fiyasko beyaz şahinler bile chipten önce rakibimdi :)
[/quote]

Dizel motorun önceliği hep tartıştığımız gibi yakıt tasarrufu. Performans beklemek, hızlanma beklemek, ani tepkilere anında yanıt beklemek ve bunları bulamayınca "motor çok kötü" demek bana doğru gelmiyor. Sonuçta Opel'in Ar&Ge'si de 95hp'lik motoru yeterli görmüş. İzmir buluşmasında da yanyana-önlü arkalı - ışıklarda kalkış şeklinde aracı yanımda izleme fırsatı buldum ve fiyasko fikrine pek katılmıyorum. Oldukça tatminkar...
[/quote]

Kesinlikle katılıyorum Sn.drwaverunner 95 hp'lik araçların kalkışı oldukça tatminkar edici.Tatmin olmayanlar nasıl bir sonuç bekliyor ben anlamıyorum bu işi. :-\

D

deathburn

Bilgi Girilmemiş

Az önce BTG tuning maslaktan faruk bey ile görüştüm.1.3 dizel ecoflex araclarımıza  ufak motorlu olmasından dolayı yazılım yerine modül uyguladıklarını söyledi.Zaten sistemleri neye müsade edıyorsa aracada onu uyguluyolarmış.bu modüllede 25 hp + 40-45 nm tork elde ettiklerini ve benim aracımın aynısına başka bir müşterisine uyguladıklarını söledi.Zaten modulü takıp test sürüşüne çıkartıyorlarmış eğer memnun kalırsak öyle satın alıyoruz eğer memnun kalmazsak araçtan söküp iade alıyorlar.Ayrıca moduldeki herhangibir sorunda ömür boyu güncelleme garantisi veriyolarmış.Adamların referansları baya bi sağlam arkadaşlar her marka model araca sorunsuzca yazılım ve modul uyguluyolar.Modul sonrası son hıza 15-20 km eklıyormuş ama ara hızlanmalarda özellikle kendını gösteriyormuş

Bizim dizel araçların modul fıyatı 900 tl.Nakitte 850 tl ye bırakıyorlar.World ve cardfınans kredi kartlarına vadefarksız 6 taksit yapıyolar.En kısa zamanda modulu aracıma taktırıp test edeceğim.Daha fazla ayrıntılı bilgi için www.btgmaslak.com

umarım yardımcı olabilmişimdir...

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

Bu modifikasyon konusu ile ilgili olarak hep kafama aşağıdaki sorular takılmıştır ve bu nedenle de uzak durmuşumdur. Konuştuğunuz firmaların aşağıdaki sorulara yanıtları ne olur bilgi verebilir misiniz?

1) Peki bu takılan modül ve chip uygulaması ile ilgili uzun vadede bu firmaların elinde bir istatistik verisi var mı? Parça gelişimi yapılırken tüm araçlarda uygulanır diye mi geliştiriyorlar yoksa sadece Astra J için mi geliştiriyorlar? Yani Ar&Ge çalışmaları ne durumda?

2) Yapılacak bu uygulama sonrasında modifikasyon neticesinde diğer parçaların dayanım süreleri vs. bu işlemlerden nasıl etkileniyor? Bu işlem neticesinde diğer parçalarda oluşacak arıza tetiklemeleri olabilir.

3) İlk 2000km'de bir sorun yaşanmaz iken 5000km'den sonra diğer parçalarda oluşacak sorunlara çözüm bulabilecekler mi yoksa Opel Yetkili Servislerine gidip "siz motora müdahale etmişsiniz, garanti kapsamından çıktınız" cümlesini mi duyacağız?

4) Performan demek, güç demek bu da yakıt tüketiminin artması demek. Bu uygulamalardan sonra yakıtta bir değişiklik olmaması bana imkansız geliyor.

D

deathburn

Bilgi Girilmemiş

Hüsnü hocam sorduğunuz sorular içinde yanlızca 1.şıktaki sorunuzu cvplayabılırım,onuda tuningci firmayla görüştüğümde öğrendim.Diğer sorularınızı en kısa zamanda cvplandırabilirim.

Bu uygulanan chip yada modül her marka ve modele farklı uygulanıyor.Aracın bilgilerini kullanmış oldukları sisteme giriyorlar sistemde o araca uyumlu bir yazılım oluşturarak modül yada chip vasıtasıyla araca uyguluyolar.Yanı yapmış oldukları şey kesinlikle bilinçli ve alt yapısı olan bir şey

Yakıt konusuna gelirsek benim şahsi fikrime göre bir miktarda olsa yakıt tüketimi artacaktır.Sonuçta artan tork ve hp yakıtla doğru orantılı olacaktır...

2.ve 3.şıktaki soruları sanırım forumdaki "doktormehmet" daha detaylı cvplayacaktır.Ne de olsa kendisi aracına chip uygulattı

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

Zaten 3 no'lu sorumun cevabını vermek zor. Araçlar henüz çok yeni. Yapılan uygulama belki 20.000km sonra çok ciddi bir sorun çıkarak. Bunu bilmek gerçekten güç. O nedenle ben biraz aracın en önemli yerinin, yani kalbinin orijinal kalmasından yanayım. Hatta garanti süresi bitmeden böyle bir uygulama yaptırmaya da sıcak bakmıyorum.

Ama gelişmeleri takip ediyorum :)

D

deathburn

Bilgi Girilmemiş

Kendi isteğimizle cıkarıp takabileceğimiz bir modul uygulanabiliyorsa araçlarımız için bence bu daha mantıklı

ALPEREN_06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

aslına bakarsanız avrupada bu software-mekanik modifiye olayı çok uzun zamandır var.ülkemizde ise daha yeni yeni duyuluyor ve haliyle çekincelerde fazla oluyor.fakat şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki;avrupada bazı modifiye firmaları neredeyse markaların ar-ge siyle beraber çalışacak kadar işlerine ciddiye alıyor-alınıyorlar.örneğin ABT veya MTM audi nin ve dolayısıyla VAG grubunun neredeyse ayrılmaz bir parçası.tabi sadece bu firmalar yok,mesela V-MAX,BB,Irmscher gibi modifiye firmalarına güvenle bu tür uygulamaları yaptırabilirsiniz.herşeyden önce yapacağınız uygulama merdiven altı yazılım olmamalı.çünkü bahsettiğim köklü firmalar vaadettikleri performansları sanki üreticinin vaadiymiş gibi uzun vadeli garantisini veriyorlar.ben opel konusunda yeni olduğum için opel in bu konudaki partnerleri hakkında çok bilgim yok amaözellikle bu konuda yurt dışı kaynakları(internet en kısa yol) incelerseniz,mutlaka opel markasında diğerlerine göre daha uzman(daha iyi demek yanlış olacağını düşünüyorum) firma veya firmalar bulursunuz.
saygılar...
not:bu konu kesinlikle çok uzun soluklu bir açıklamayı gerektiriyor ama üye arkadaşlara tavsiyem;özellikle modifiye yapmayı düşünen arkadaşlar biraz araştırmalı,bilgi sahibi olmalı bu işe kalkışmadan.yoksa sanayici ağzına bakarak bu işe kalkışırsanız sonucu çok vahim olabilir.

erdem2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

doktormehmet link' Alıntı:
tercih meselesi ben bu kadar hantal bir araçla asla yaşayamazdım :) şeklini şemalini begendiğim için aldım ama motoru resmen fiyasko beyaz şahinler bile chipten önce rakibimdi :)

bence çok abartı bi yorum olmuş. tamam 1.3 lük dizel araçlarımza ferrari muamelesi yapmıyoruz ama okadarda değil

D

doktormehmet

Bilgi Girilmemiş

erdem link' Alıntı:
[quote author=doktormehmet link=topic=31.msg4751#msg4751 date=1297061972]

bence çok abartı bi yorum olmuş. tamam 1.3 lük dizel araçlarımza ferrari muamelesi yapmıyoruz ama okadarda değil
[/quote]
Yorumum benim şahsi kanaatimi içerir. Ama dediğim gibi bana gereğinden fazla ağır gelmişti araç. şimdi ise gayet seri. ileride sorun olurmu onu tabiki de bilmek zor. yaşayıp göreceğiz.

D

deathburn

Bilgi Girilmemiş

"doktormehmet" size dün akşam aracınıza yaptırdığınız uygulama hakkında bilgi almak için özel mesaj yolladım.Eğer cevaplarsanız sevinirim...