cevabı çok trajikomik bir soru ???

ern1402

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aaaa şoktayım heaaa hıc denemedım yarın sabah ınıp denıycem anahtardan kıtlemeyı.

Uğur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kafama takıldı şimdi, gecenin üçünde aşağı ineceğim neredeyse. Siz cevabını biliyor musunuz?

sertcan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kafama takıldı şimdi, gecenin üçünde aşağı ineceğim neredeyse. Siz cevabını biliyor musunuz?
valla ben saat ikiye kadar uğraştım ve cevabı buldum. sizleri daha fazla uğraştırmadan "TRAJİKOMİK" cevabı söyliyeyim. bu cevabı gördüğümde inanın bana çok sinirlendim ve bir kez daha Astra G mi özlemle andım... Opelin servis kitapçığına bakarsanız hatta size sayfasını da söyliyeyim (sürücü el kitabı - 32. sf.- merkezi kilit sisteminde arıza bölümü... çok ilginçtir herhangi bir arıza durumundan bahsederken servise gösterin derken burada ki anlatımda çözüm olarak bahsetmiş...) anahtar ile sadece sürücünün kapısının açılabileceğini ve içeri bindikten sonra da yolcu kapısının içeriden kol vasıtası ile açılmak suretiyle de diğer kapıların açıldığı ve ayrıca tekrar kilitlemek gerekirse de her kapıda kilitin üstünde bulunan yuvalara ayrı ayrı anahtarın sokulması gerektiğinden bahsediyor ki bu da işin en "TRAJİKOMİK" yanı. kısacası şoför tarafından anahtar ile tüm kapılar manuel kilitlenmiyor ve aynı zamanda açılmıyor...:mad::mad::mad: (bu arada her türlü programlama tekniğini denedim, hatta cam kaldırma modülünün programını ve anahtar senkronizasyonunu ve kilite anahtarı sokarak sağa iki kez kilitlemeyi de deneme rağmen ne camları anahtar ile kapattı ne de tüm kapıları kilitlemediği ve sadece şoför kapısını kilitleyip diğer kapılara kumanda etmediği gerçeğini deneyerek öğrenmiş oldum. tabi bu arda biraz uykusuz, biraz yorgun ve aşırı sinirli bir vaziyette:mad::mad::mad:) sizler de kitapçığı bir okuyun ve bir deneyin belkide gerçekten benim bir hatam ya da eksik yaptığım bir durum söz konusu. belki de gerçekten benim aracımın merkezi kilidinde mekanik bir arıza var bilemem ama bugün eğer servis açık ise gidip netleştireceğim... bu arada anahtarla kilitlemeyi başarn olursa lütfen haber versin...

Uğur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cevabın için teşekkürler yarın bunu ben de deneyeceğim sonucu paylaşırım.

sertcan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
uzaktan kumanda arızasında da diyor ki yine sürücü kapı kilidine anahtarı takın bir kere sola çevirin ve bırakın. daha sonra içeri girin ve diğer kapıları içeriden kollarından açın. kilitleme için ise sürücü kapısını yine anahtarla açtıktan sonra, (dikkat bu işlemler ile sürücü çok afedersiniz ama aptal yerine konuluyor, yok ordan bin buradan in vs..) içeri binip yolcu kapısını açık bırakın diyor ve bindiğiniz şoför kapısını kapattıktan sonra orta konsolda ki merkezi kilit butonuna basın diyor (bu da yukarıda dediğim sürücü kapısı açıkken konsolda ki kilit butonu devreye girmez olayı) ayrıca bu işlem sonucunda duruma bir göz atarsak şöyle bir gözünüzde canlandırın; arabayı anahtarla açtık içine bindik sürücü kapısını kapattık ve yolcu kapısını açtık ve sonrada m.kilit butonuna "yolcu kapısı açıkken" basın diyor... biz de keriziz ya nereden ineceğiz diye düşünürken aaa yolcu kapısı varya nasıl da anlamadınız. tabii yolcu tarafından indikten sonrada merkezi kilit sürücü kapısı kapalı iken devreye girdiğinden araçtan yolcu kapısından indikten sonra kapıyı kapatmak sureti ile aracımızı tamamen kilitlemiş oluyoruzzzzz. (masal gibi valla ya, insan yazarken yoruluyor ve ayrıca da sinirler tepesine zıplıyor...) tebrik etmek lazım Opel mühendislerini bu kadar açıklama ya da işlem yerine anahtarı sağa çevirince tüm kapılar kilitlense ya da tam tersine sola çevirince tüm kapılar açılsa mesela, diğer tüm araçlarda olduğu gibi "ÇOK ZOR BİR HAREKETLE" olmaz değil mi? (sanırım burada maksat hareket, spor olsun. tabi biz öyle konforlu bir araç ürettik ki sonucunda afedersiniz lavaboya bile aracınızla giderek hareket yapmadığınızdan oluşan fazla kilolarınızı böyle ordan bin, buradan in jimnastik hareketleriyle yakmamız lazım. teşekkürler Opel mühendisleri, sağlığımızı düşündüğünüz için...) ha bu arada bu araca bu kadar para verdikten sonra karşılaştığımız bu tip durumlar neticesinde düşmüş olduğumuz depresyon, sinirlilik ve aşırı agresiflik halleri gibi ufak tefek problemleri saymazsak...:mad::mad::mad: saygılar...

sertcan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bugün sabah servise gittiğimde tahminlerimin doğru çıktığı yanıtını aldım. anahtar ile kilitleme ya da açma işlemi yapıldığında sadece anahtarın girdiği kapı kilitleniyor ya da açılıyormuş.sebep olarak da hırsızlığa karşı önlem olmasıymış, kontrol sadece araç sahibinde olacakmış yani.(uzaktan kumanda cihazınızın çalışmadığı ve zorda kalıpda aracınızı emniyetli bir şekilde kilitlemek ya da açmak isterseniz eğer sürücü kapısını anahtarla açıp aracın içine girdikten sonra yolcu kapısını içten açacaksınız ve böylece diğer tüm kapılarda açılmış olacak.tekrar aracı anahtarla kilitlemek istiyorsanız sürücü kitabı sf. 34 te gösterildiği gibi her kapı kilidinin üst kısmında bulunana yuvalara anahtarı sokarak tık sesi gelene kadar anahtarı yuvaya iteceksiniz ve bu işlemi geri kalan diğer 3 kapıya da yaptıktan ve kapıları bu şekildeyken kapattıktan sonra kilitlenebiliyormuş) yani ne diyeceğimi bilemiyorum.gelen şikayetler neticesinde emniyet kemeri uyarısının kaldırılması (kaldı ki başka bir araç kullanırken sırf o sesi duymayayım diye emniyet kemeri takanlardanım), 12km hıza ulaşıldığında otomatik kapıların kilitlenmesi, hırsızlığa karşı ekstra bir önlem olan çift kilit ve anahtardan açılan camların iptali, Chevrolet Cruze da bile standart olan 6 hava yastığı, ESP nin böyle bir araçta gerekli görülmemesi ve benzeri gibi durumlardan sonra bir de bunu duyunca varın siz düşünün içinde bulunduğum hüsran durumunu...:mad::mad::mad:

ahmi_63

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sana cevabını ben söyleyeyim;
1.arabadan kontağı çıkarıp inerim
2.kapıyı kaprım
3.arka sol kapıdan elimi uzatarak sol ön kapının kilitini kaparım ve sol arka kapıyı kapattımmı hepsi kilitlenmiş olur.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
............. kilitleme için ise sürücü kapısını yine anahtarla açtıktan sonra, (dikkat bu işlemler ile sürücü çok afedersiniz ama aptal yerine konuluyor, yok ordan bin buradan in vs..)............

Her Opel'de durum aynımı bilmiyorum ama Vectra B'lerde bu işin bir inceliği olduğu için sürücü kapısı tabirini çok kullanıyor. Nedenini daha iyi anlamak için bir de şunu deneyin; Merkezi kilitle (alarm olduğu için) aracın kilitlerini açın, sol kapıya hiç dokunmayın, sağ ön kapıdan araca binin, aracı çalıştırıp stop edin, araçtan inin. Merkezi kilitle aracınızı kilitleyip alarmı (veya çift kiliti) devreye sokmaya çalışın.

cagri1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.insigniateam.com
benim vereceğim cevabı servis vermiş. kumandayla her türlü 4 kapı birden açılıyor,
ama diğer kapıları açmak istemezseniz bir imkan olması lazım. o imkanı oluşturmuşlar.
hemde aynı model Vectra C'de bile durum böyle ki Astra'da da olması normal bence :)
ben anahtarlardan gayet memnunum.
tek sorun Insignia'da aynaları kumandadan açmak isterseniz camlar da açılıyor.
onun haricinde tüm Opel'ler akıl sır erdiremeyeceğimiz fonksiyonelliklerle dolu :)

sertcan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sana cevabını ben söyleyeyim;
1.arabadan kontağı çıkarıp inerim
2.kapıyı kaprım
3.arka sol kapıdan elimi uzatarak sol ön kapının kilitini kaparım ve sol arka kapıyı kapattımmı hepsi kilitlenmiş olur.
astra h larda sizin söylediğiniz kilit mandalı maalesef mevcut değil ve sadece açıkladığım gibi kilitlenebiliyormuş...