Çelik Bar

omergokbulak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.yerlikuyum.com
hakan bey çelik barla ilgili konuşacaktık?

omergokbulak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.yerlikuyum.com
Ynt: ÇELİK BAR

arkadaşlar dün bi kaza geçirdim. ana yolda kasistten çıktıktan sonra soldan minübüs aniden önüme çıktı duramadım arka teker cantına sert bi şekilde çarptım. tampon parçandı ve tamponun hemen ardındaki çelik bar biraz ezildi. merak ettiğim bu bar değişiyomuş sanırım servisten sordum değişmesisin bi zararı var mı çamurluk, kaput gibi yani_? bu konuda bilgisi olan var mı.?

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Eğer bu değişebilen bir parça ise büyük olasılıkla darbe emici özelliği de vardır.
Peki bu parçanın bağlandığı diğer parçalarda ve ana gövdede herhangi bir ezilme veya şekil değişikliği gördünüz mü?

Ana gövdede bir deformasyon varsa ve düzgün hale getirilmezse araçta ses, zırıltı yakın bölgelerde yapısal zayıflıklar çıkarabilir.Sonuçta ön tarafta titreşim yaratan parçalar var ve bunlar gövdeye belli esneklikteki burçlarla ya da direk civatalarla bağlanmış durumda.Gövdede bir zayıflama veya deformasyon olursa farklı modlarda titreşimler başgösterebilir.

omergokbulak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.yerlikuyum.com

şimdi bu parça şaseye bağlıymış civatalarla . dediğiniz gibi darbe emmek için konulmuş oraya. benim merak ettiğim bu parçanın değişmesi araç satımında fiyatını düşürür mü?

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Çelik Bar

çelik bar ezildiyse doğal olarak değiştirilmeli, değişmesinde sakınca olacağını zannetmiyorum
bu parçanın görevi zaten dışarıdan gelen darbeleri emmek ve minimuma indirmek
eğer hasar aldıysa mutlaka değişmeli
bu parça değiştiğinde illaki servis kayıtlarında ortaya çıkacak ve az da olsa bahsettiğiniz fiyat düşmesi olabilir
kazanın fotoğraflarını çekin ve elinizde bulunsun
aracı daha sonra alıcak kişi çok daha büyük bir kaza yaptığınızı zannedebilir
ama değiştirilmezse bile tampon da işlem yapılacak birşekilde az da olsa hasar almış araç ve kayıtlarda çıkacak
tampon ve plastik aksam kazaları ikinci el değerini düşürmüyor
tabi çelik barın değişmesi dediğim gibi daha büyük bir hasar almış izlenimi bırakabilir
biraz da sizin seçiminize kalmış ama eğer çelik barda hasar fazla ise değiştirilmeli
sonradan daha ciddi sonuçlar doğurmasın

omergokbulak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.yerlikuyum.com

resmi gnderecem de baytı büyük heralde nasıl gönderebilirim*

omergokbulak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.yerlikuyum.com

bu darbe şaseye zarar vermiş miidir arkadaşlar? araç hala çekici üstünde servise ulaşmadı.

Tamkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bahsi geçen çelik bar ön tampon demiri olsa gerek, endişelenmenize gerek yok, airbag açılmadığına göre ciddi bir darbe oluşmamış zaten, gönlünüz rahat olsun, Hakan Beyin belirttiği üzere resimleri çekip saklayın, ayrıca far ayaklarınıda kontrol ettirin kırılmasa bile çatlamış olabilir.