Carbon Clean SORUNSALI ???

lakiska

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar sitede bir çok kez carbon cleandan bahsedilmiş.
"Daha önce carbon clean yapılmamış araçlara (eğer km yüksekse), carbon clean yapılması uygun değildir." diye birkaç yerde okudum.

Bunun gerçekten doğru mudur?

Benim aracım 98.000 km de ve alalı bir kaç ay oldu. Araç fazla benzin tüketiyor.
Benden önceki sahibinin carbon clean yaptırıp yaptırmadığını bilmiyorum. Şimdi bu araca carbon clean yaptırmak tehlikeli mi?

Yakıttan tasarruf edeceğiz diye başka hasarlara sebep olmayalım. :(

webbee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.harunonline.8m.net
emp:) izlenimleri
Çok basit bir olay benzin giriş hortumunu söküp onun yerine makinanın hortumunu bağlıyor geri dönüşüm varsa o da bağlanıyor.
Daha sonra 4 silindirli araba için 1 kutu temizleyici konuyor makinaya 1 kutu temizleyici için 1.5 kutu benzin çekiliyor(temizleyici kutusuna göre)
Araba çalıştırılıyor başta biraz naz yapıyor ama 30 sn içinde kendi toplayıp normal bir şekilde çalışmaya başlıyor.Bu yaklaşık 1 saat sürüyor makinadaki karışım bitene kadar.
Karışım artık bitmeye yakın olduğu zaman devir 4000 i geçmeyecek şekilde hafif gaz vaz geriliyor.
Sonuç olarak araba bu arada siyah duman atıyor.
Eskisine göre arada şöyle farklar var arabanın gaza tepkisi gözle görülür şekilde arttı üst devirlerde biraz isteksiz gibi davranıyordu artık bu olaydan eser yok.Yakıt tüketiminde ise eskiye oranla 100 km de 0.7-1lt civarı düşme var.
Bazı araçlarda yapması biraz zor(benimkindeki gibi) benzin hortumu saklı kalmış veya altlarda kaldığı zaman birkaç parçayı sökmek gerekiyor.
Carbon clean için kullanılan temizleyici maddeyi bunu yapan yerlerden alıp benzine karıştırıp kullanmanızda mümkün şişesi 33ytl miş ve depoda benzine karıştırılıp kullanılmak istenirse 120lt benzine 1 şişe kullanılıyormuş.(markası würth)
Ben 40 ytl ye makinaya bağlatarak yaptırdım.Herkese tavsiye ederim tam randıman almak istiyorsanız her bakımdan sonra yaptırmanız iyi olucaktır.

Ayrıca carbon cleanden önce yapılması gereken diagnostik clean varmış arkadaşlar.Yani kısaca önce böbrekteki taşı temizlemek ardından kumu atmak gib.Misal ejjektörlerde daha ağır kirler varsa irice onları carbon clean alamıyor
RESİME DİKKATLİ BAKINIZ
897642300075_33_full.jpg

Son düzenleme:

tarıkyılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben de 15 gün önce yaptırdım 60 000 bakımı ile birlikte hafif bir iyileşme hissettim.sanırım ilk kez yapıldı yani ben ilk kez yaptırdım en azından acaba kaç binde bir yaptırmalı bu işlemi ben de merak ediyorum.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar sitede bir çok kez carbon cleandan bahsedilmiş.
"Daha önce carbon clean yapılmamış araçlara (eğer km yüksekse), carbon clean yapılması uygun değildir." diye birkaç yerde okudum.

Bunun gerçekten doğru mudur?

Benim aracım 98.000 km de ve alalı bir kaç ay oldu. Araç fazla benzin tüketiyor.
Benden önceki sahibinin carbon clean yaptırıp yaptırmadığını bilmiyorum. Şimdi bu araca carbon clean yaptırmak tehlikeli mi?

Yakıttan tasarruf edeceğiz diye başka hasarlara sebep olmayalım. :(
Aynı yorumu bana Ankara'da bosch servisinde yapmışlarda. Araçlarımdan biri 120.000 Km diğeri 240.000 Km.de enjektör bakımlarını bosch servisinde yaptırdım. CC işleminin faydalı olacağını düşünerek İzmir'deki özel servisle görüştüm. Mahsuru yok, yapılabilir dedi. Bu durumda ya bosch servisleri bu konuda karamsar veya yeteri kadar bilgili değil, ya da piyasanın gözü kara. Anlayamadım gitti. CC yaptıran düşük km deki araç sahiplerinin değil, fazla km deki araç sahiplerinin yorumları bizler için çok önemli.

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aslında ortada şöyle bir olay var. yüksek km deki aracların silindir aşınımları daha fazladır. mantık olarak bunu hepimiz biliriz. bunlarda silindir içerisinde kurum olusturur. ki CCyi bunu temizlemek için yaptırıyoruz. işte bu aşınan yerlerde kurum birikir ve siz temizletince orası aşınmıs bir vaziyette olur. sonuc performans kaybı.

lakiska

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynı yorumu bana Ankara'da bosch servisinde yapmışlarda. Araçlarımdan biri 120.000 Km diğeri 240.000 Km.de enjektör bakımlarını bosch servisinde yaptırdım. CC işleminin faydalı olacağını düşünerek İzmir'deki özel servisle görüştüm. Mahsuru yok, yapılabilir dedi. Bu durumda ya bosch servisleri bu konuda karamsar veya yeteri kadar bilgili değil, ya da piyasanın gözü kara. Anlayamadım gitti. CC yaptıran düşük km deki araç sahiplerinin değil, fazla km deki araç sahiplerinin yorumları bizler için çok önemli.

Dediklerinize katılıyorum. Bu durumda Yüksek km'li araç sahiplerinden Carbon Clean yaptıranların yorumu daha çok önem taşıyor. Siz bahsettiğiniz araçlarınıza CC yaptırdınız mı?

Bu arada @webee yazdıklarını daha önce okumuştum ama fotoğrafı yeni gördüm. İzninle YUHH diyorum.
Karbon olurda bu derece olur mu yahu? Cidden bu kadar kurum birikmiş olabileceğini düşünmemiştim. Sadece yüzeysel birkaç mm kalınlığında borunun içini kaplamış olduğunu düşünmüştüm.

Eğer borunun içi böyle ise aracın fazla yakması çok normal!!

lakiska

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aslında ortada şöyle bir olay var. yüksek km deki aracların silindir aşınımları daha fazladır. mantık olarak bunu hepimiz biliriz. bunlarda silindir içerisinde kurum olusturur. ki CCyi bunu temizlemek için yaptırıyoruz. işte bu aşınan yerlerde kurum birikir ve siz temizletince orası aşınmıs bir vaziyette olur. sonuc performans kaybı.

Hocam inan araçtan performans değil de az yakmasını istiyorum.
Araca LPG taktıracağım. Ama daha öncesinde fazla yakıt problemini halletmem gerekiyor.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Dediklerinize katılıyorum. Bu durumda Yüksek km'li araç sahiplerinden Carbon Clean yaptıranların yorumu daha çok önem taşıyor. Siz bahsettiğiniz araçlarınıza CC yaptırdınız mı?

Bu arada @webee yazdıklarını daha önce okumuştum ama fotoğrafı yeni gördüm. İzninle YUHH diyorum.
Karbon olurda bu derece olur mu yahu? Cidden bu kadar kurum birikmiş olabileceğini düşünmemiştim. Sadece yüzeysel birkaç mm kalınlığında borunun içini kaplamış olduğunu düşünmüştüm.

Eğer borunun içi böyle ise aracın fazla yakması çok normal!!
Hiç CC yaptırmadım. Ama bakımlarını aksatmam. İlave olarak uzun yolda zaman zaman enjektör temizleyicileri kullanırım.
O kadar kurumun birikmesi banada mantıklı gelmedi. O araba ya bakımsız kalmış, ya kalitesiz yakıtların esiri olmuş ya da o fotograf reklam amacıyla abartılmış.

saint2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben 30.000'ler civarında Bostancı'da Carbon Clean yapan birine gitmiştim. Tavsiye eder misin dedim. :))) Beni geri çevirerek 40.000-45.000 olmadan hiç manası yok, o zaman gel dedi.

webbee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.harunonline.8m.net
sız buraya dıkkat etmemıssınız arkadaslar.....
Ayrıca carbon cleanden önce yapılması gereken diagnostik clean varmış arkadaşlar.Yani kısaca önce böbrekteki taşı temizlemek ardından kumu atmak gibi.Misal ejjektörlerde daha ağır kirler varsa irice onları CARBON CLEAN alamıyor