Captiva High

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şanzıman hızlanırken deviri sabit tutup max torkta ivmeleniyor o yönden avantajlı,mercedeste de aynı durum devir sabit hızlanıyor :) Sağolasın mert,yakıt tüketimi şu an gayet iyi hep böyle olur inş :)

:( Kötü haber, şanzıman balatalarınız aşınmış ve şanzıman yağı değiştirmeniz gerekiyo. Şanzıman tam kavrayamadığı için devir sabit ama hız artıyor olarak görünüyor balatalar kavrayana kadar bocalıyor. Aynı sorun benim vectra 1.9da vardı, benim kanka 1.9 elegance opc aldı, onu denedim lak diye alıyor devri, sekmiyor. Bakımını yaptırın, 500 lirayı geçmez otomatik şanzıman balataları ve yağ yenilemesi. Çözüm otomatik şanzıman, kamil ustaya götür, ilerlemeden önüne geçin. Benim arkadaşın babasının captiva da kazıya kazıya gidiyodu, devir sabit hızlanmıyordu bu yüzden eminim balata mevzuundan.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Mert ilk yarı sonucunu verdi 1-0 ;).

Bunlar olağan şeyler, sıkıntı yapmaya gerek yok, ben de birazdan servise gidip yağ, egzoz değişimi ile ön takım kontrolü yaptırmayı planlıyorum.

selo06

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
:( Kötü haber, şanzıman balatalarınız aşınmış ve şanzıman yağı değiştirmeniz gerekiyo. Şanzıman tam kavrayamadığı için devir sabit ama hız artıyor olarak görünüyor balatalar kavrayana kadar bocalıyor. Aynı sorun benim vectra 1.9da vardı, benim kanka 1.9 elegance opc aldı, onu denedim lak diye alıyor devri, sekmiyor. Bakımını yaptırın, 500 lirayı geçmez otomatik şanzıman balataları ve yağ yenilemesi. Çözüm otomatik şanzıman, kamil ustaya götür, ilerlemeden önüne geçin. Benim arkadaşın babasının captiva da kazıya kazıya gidiyodu, devir sabit hızlanmıyordu bu yüzden eminim balata mevzuundan.

mertcim şimdi şanzımandan şanzımana fark var anlatmak istediğim olay balatadan yada her hangibir sorundan değil,çünki mercedeste aynı sistemi kullanıyor,yada halk otobüslerinde de görmüşündür belki devir sabit kalır hızlanır.Bizim e270 cdi senelerdir aynı.
Amaç burda max tork dizellerde 1750-2000devir arası verir fakat devir yükseldikçe tork eğrisi anında aşağıya düşer,deviri sabit tutarak tork eğrisini düşürmüyor fakat hızlanıyor.
Uzman anlatımınıda paylaşayım :

Değişken Oranlı Şanzımanlar:
Fiat Speedgear, Honda CVT, Audi Multitronic örnek olarak verilebilir. Basitçe iki konik kasnak arasına gerilmiş kayışın kasnaklar arasında hareket ettirilmesiyle oranların sürekli değişmesi sağlanarak kademesiz bir vites geçişi sağlar. Bu şanzımanlar yapısal olarak çok farklıdır. Gaza basıldığında önce motor devri artar, ardından motor devri sabit kalarak sadece aracın hızı artar. Böylece motorun en verimli kullanım devirlerinden sonuna kadar yararlanılır. Bu şanzımanların en zayıf yönü, güç aktarım kayışının yüksek güçlere fazla dayanamamasıdır. Ancak Audi, çelik malzemeden, zincire benzeyen özel bir kayış imal ederek yüksek güçlü motorlarda da sorunsuzca bu şanzımanı kullanmaktadır.

kaynak : http://www.offroadhaber.com/sanziman-nedir-ve-cesitleri-nelerdir-makale,40.html

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 12:53 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 12:51 ----------

Bunlar olağan şeyler, sıkıntı yapmaya gerek yok, ben de birazdan servise gidip yağ, egzoz değişimi ile ön takım kontrolü yaptırmayı planlıyorum.

1-1 yaptık savaş abi sıkıntı yok :D

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aisin AF-40 şanzıman elektrik kontrollü tork konvertörlü bi şanzıman savaş abi, kasnak cvt türü şeyler yok malesef. Çok düz yalın bir yapısı var, mercedes'in sistemi yok :) Arabayı satmadan önce şanzıman bakımı yaptırdım, hatta ustaya balataları değiştirince bu olay gitmezse paranı vermem dedim, yapınca verirsin dedi :D Hani umarım farklı şanzımandır çünkü vectra-insignia-captiva dizelleri hep aynı şanzımanı kullanıyo diye biliyorum. Benim bindiğim captiva devir yükselterek hızlanıyodu ve gaza basınca patinaja düşüyodu o derece bi gücü vardı :D
[MENTION=30979]selo06[/MENTION] sana da ortak yazmış olayım :D

selo06

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aisin AF-40 şanzıman elektrik kontrollü tork konvertörlü bi şanzıman savaş abi, kasnak cvt türü şeyler yok malesef. Çok düz yalın bir yapısı var, mercedes'in sistemi yok :) Arabayı satmadan önce şanzıman bakımı yaptırdım, hatta ustaya balataları değiştirince bu olay gitmezse paranı vermem dedim, yapınca verirsin dedi :D Hani umarım farklı şanzımandır çünkü vectra-insignia-captiva dizelleri hep aynı şanzımanı kullanıyo diye biliyorum. Benim bindiğim captiva devir yükselterek hızlanıyodu ve gaza basınca patinaja düşüyodu o derece bi gücü vardı :D

[MENTION=30979]selo06[/MENTION] sana da ortak yazmış olayım :D

mertcim bilgilerine saygım sonsuz biliyosun,fakat balatası bitmiş şanzımanı kestirebiliyorum,astra h,mercedes,captivadan önceki freelander,8 senelik vectra,hepsi otomatikti.

Zaten balata olsa araç hızlanmaz,manual de de durum aynı devir sabit kalır yada aheste çıkar fakat araç ivmelenmez.

Captivadaki durum ise bunla alakalı değil,ışıklarda kalkışım felan gayet seri lastikler iyi olmasına rahmen 1 sn kadar cıyaklıyor,cruze ile kalktık sonuç ortada. Bitik balatayla bu kadar performans imkansız :)

Kısaca devir sabit iken km ibresi gayet seri ;)

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
mertcim bilgilerine saygım sonsuz biliyosun,fakat balatası bitmiş şanzımanı kestirebiliyorum,astra h,mercedes,captivadan önceki freelander,8 senelik vectra,hepsi otomatikti.

Zaten balata olsa araç hızlanmaz,manual de de durum aynı devir sabit kalır yada aheste çıkar fakat araç ivmelenmez.

Captivadaki durum ise bunla alakalı değil,ışıklarda kalkışım felan gayet seri lastikler iyi olmasına rahmen 1 sn kadar cıyaklıyor,cruze ile kalktık sonuç ortada. Bitik balatayla bu kadar performans imkansız :)

Kısaca devir sabit iken km ibresi gayet seri ;)

yeni captiva 2.0 ltz'dede durum aynı devir oynamıyor araba hızlanıyor enteresan bir durumdu :D

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
[MENTION=30979]selo06[/MENTION]
yeni bir tezim daha var, beyaz renkli captivaları sarışın kadınlar sürüyo, yoksa bana mı denk geliyo :D

selo06

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

yeni captiva 2.0 ltz'dede durum aynı devir oynamıyor araba hızlanıyor enteresan bir durumdu :D

bi ben yadırgamamışım durumu o zman :D

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 13:24 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 13:23 ----------

[MENTION=30979]selo06[/MENTION]
yeni bir tezim daha var, beyaz renkli captivaları sarışın kadınlar sürüyo, yoksa bana mı denk geliyo :D

hehehe evet captivanın bayan kullanıcısı oldukça fazla,özelliklede beyazının :)

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et