Calibra Yeniden Doğuyor...

hasankaplan35

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba,

Yaklaşık 4 ay önce aracımın 10.000 bakımı için gittiğim sanayide yaşadığım olaylar silsilesi sonucu, kafam attı ve aracımı sıfırdan kendim toplamaya karar verdim..

Yerim ve zamanım müsait olduğundan yavaş yavaş içime sinecek şekilde bir iş çıkarmak için kolları sıvadım..

Şuan itibari ile motor ile ilgili çalışmalarımız bitti.. Aracım pazartesi boyaya girecek..

Oldukça bol fotoğraflı bir konu olacak.. Vakit buldukça fotoğrafları peyderpey paylaşacağım.. Bu araca gönül veren arkadaşlar için güzel bir görsel kaynak olacağı kanaatindeyim..

Herkese iyi seyirler :D

hasankaplan35

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Hikaye 10.000 bakımı için 5 yıldır devamlı gittiğim ustamın dükkanına uğramam il başladı..

Motorun silindir kapak contasın da yağ kaçakları vardı ve bu benim hoşuma gitmiyordu..

10.000 bakımı sırasında üsttakım contalarının ve eskiyen hortumlarının tamamının yenilenmesi için ustama talimat verdim..

Parçacı arkadaşım olduğu için, ne gerekiyorsa al tak. fiyat önemli değil tam yetkilisin dedim. Tamam dedi..Bu arada orada çalışan kalfalarada aynını söyledim..bu kaputun altında yağ veya su kaçağı olmasın ne gerekirse yapın dedim.. Onlarda tamam dedi ve ayrıldım..

2 gün sonra aracımı teslim almaya geldiğimde araç çalışır vaziyette idi, test yapıyorlardı. Araca gaz veren kalfa bir yandan genleşme kabı kapağını açmış bir yandan Allah ne verdiyse basıyordu..

Yanına gittiğimde abi kapağa hayvan gibi abandım bi gıram kompresör kaçağı yok dedi... Dedim inşallah şaka yapıyorsundur.. Torkuna göre sıkmışsındır..

Aracımı aldım, eve geldim... Kapının önünde hortumları kontrol ettiğimde aşırı basınç olduğunu farkettim.. O kadar ki elimle var gücümle sıktığım halde hortum çok az esniyordu :mad:

hasankaplan35

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ertesi gün doğruca sanayiye gittim durumu ustaya izah ettim..

Bana hikaye anlatmaya başladı..

- Bu basınç normal..
-Opeller 100'e kadar fan açmaz
_Opleller harareti sever vs saçmalarken..

Dedim usta bana hikaye okuma.. Ben yıllardır opel kullanırım.. Sürekli olarakta basınç, yağ, su kontrol ederim...

Bu basınç normal değil.. Usta inatla normal dedi..

Bu hortum patlar dedim, patlarsa ara beni hiç bişi olmaz görürüsün dedi..

Bende görüşürüz dedim.. Ayrıldım.. Eve dönerken hortum patladı :D

Akşam saati bi benzinlikte el yordamı ile tamir edip eve geldim.. Ustayıda aradım söledim.. Yarın gel dedi..

Tekrar gitik bıraktık aracı.. akşam teslim lacağımda bana söylediği laf

- Kalorifer hortumların çürümüş ondan patlamış..

İyice sinirlendim.. Dedim ben sana ne dedim? Biliyorum haklısın dedi para almayacağım..

- Bak dedim yine söylüyorum bu yine patlar sorun hortum değil.. Yine ikna olmadı.. Ve 3 gün sonra aracım yine suyu boşalttı :mad:

Tekrar sanayi trafiği tekrar hallettik vs aynı nağmeler...

bir hafta sonunda aracım sabah çalışmadı ve sıkıştı, 2. marşta aldı.. hemen kapatıp yağ çubuğunu çektim...

Yağ bembyaz:sopa:

Aracı götürüp ustaya verdim.. al dedim bu sorunu çöz..

hasankaplan35

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Kapak sökülürken başında bekledim, kalfa contayı çıkartıp abi sen buna hararet yaptırmışın demesin mi :D

Göster bakalım dedim neresi yanık? contayı bi sildik conta tertemiz :D ustasını çağırdı baktı etti.. Kapak muayene gitsin dedi..

Muayene sonucu silindir kapağı çatlak.. Onarımı mümkün değil..

Bu defa kapak zaten çatlakmış, söküp takınca iyice açılmış vs hikaye yazmaya başladı yine..

dedim lanet olsun tamam kapakta bulucam sana.. Gidip hiç taşlanmamış bi kapak aldım.. muayeneye sokturdum sapasağlam.. 1000 tl verdim geldim..

tekrar conta takımları vs..

Akşam aradım alayım aracı diye, bu akşam veremicem kapak saplamasının girdiği yuva yalama oldu.. tornalık iş var dedi :mad:

2 gün sonra geldik aracı almaya... Usta dedi beraber keşif yapalım.. Tamam dedim çıktık otobana..

160-170 bastık geldik sanayiye, kaputu bi açtım hortum bomboş sanki.. su kalmamış gibi.. Ama genleşme kabında su var..

Dedim usta bu ne..

Normladir otobanda ön rüzgar alı hızlı geldik demesin mi?:D

Genleşme kabı kapağını bi açtım, basınç tahliye sibobu açık kalmış.. başımdan aşşa kaynar sular döküldü..

Bu araba şimdi conta yaktıysa dedim külahları değişiriz.. Yine hayatta yakmaz araba rüzgar aldı vs name yaptı..

3 gün sonra yağım yine bembeyaz oldu..

Açtım telefonu azıma geleni söyledim, 2500 tl param haram zıkkım olsun şerefşiz dedim.. Daha hala gel işçilik almadan yapayım diyor.. dedim sende o kapasite olsa zaten şimdiye yapardın.. seninde yapacağın işinde.... neler söledim artık hatırlmayorum :D

Aracı çalıştığım şirketin otoparkına çekip 15 gün kafamı dinledikten sonra çalışmlara başladım...

Gerisini resimler anlatacak :D

İBRAHİM29

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ne diyim hepsini okudum...ve çok geçmiş olsun diyorum sadece...her zaman derim sanatkarlık yok bizim ustalarımızda yapalımda nasıl yapılırsa yapılsın...az sanatkar olsa ama işte...

hasankaplan35

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
ne diyim hepsini okudum...ve çok geçmiş olsun diyorum sadece...her zaman derim sanatkarlık yok bizim ustalarımızda yapalımda nasıl yapılırsa yapılsın...az sanatkar olsa ama işte...

Bizim ustların %95 i sök takçı. Oda nasıl olursa işte.. Faklı bi sistem gördü mü kitlenip kalıyorlar..

O kadarlık ustalık bende de var. söktüğümü takıyorum yerine :D

realprens

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geçmiş olsun. Araban olduktan sonra iyi bi usta şart.. Sağlam arabayı bozuyolar yoksa:)

hasankaplan35

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
zcmc.jpg

Üzerinde takım çantası ile birlikte Calibra..Operasyon başlıyor :D

qb9b.jpg

Aküyü çıkartıp kendimizi emniyete aldıktan sonra dalıyoruz...

fo1s.jpg

Aracı park ettikten sonra, gaza yüklenmemle birlikte soğutma suyu basınçla yağa karıştı ve yağ buharı ile birlikte üst kapaktan emilen su ve yağ karışımı , sfı kutusu ve gaz kelebeğine doldu :D

1q09.jpg

y2nk.jpg

Bu arada LPG yi de sökmeye karar veriyorum çok gereksiz kalabalık :D

eljj.jpg

s2lv.jpg

hx0a.jpg

ifcb.jpg

u2my.jpg

laio.jpg

p4fa.jpg

93hk.jpg

vcau.jpg

fourtyseven

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hasan kardeş aynı durum istanbulda da aynı bır cok yer dolastım aracı öğrenene kadar hep karşıma ıkı vıda sıkıp dunyanın parasını isteyen sırıtan tipler cıktı yada özensiz yapılan yarım yamalak işler yapan ustalar sonun da bende kendı aracımı kendım tamır etmeyı ogrendım yerı geldı kırdım bozdum ama ustalara vereceğim paraya gıttım yenısını aldım şimdi aracı rektefe edecek kadar takım taklavat ve bılgı sahıbıyım arkadasların araclarınıda evın önunde tamır edıyorum :D sonuna kadar senı desteklıyorum ıstanbuldan da cıkma vs.parca ıhtıyacın olursa yardımcı olurum bu arada resımlerle bol bol bılgı ver bızde ogrenelım ;)

hasankaplan35

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Eve getirilen her parça detaylı temizlenip, montaj gününe kadar tozlanmayacak şekilde kaldırılıyor :D

3v34.jpg

04wt.jpg

0ndx.jpg

8iv7.jpg

q8i7.jpg

Bu arada bizim Calibra Bulgaristan göçmeni çıkıyor :D

nnpw.jpg

ihh5.jpg

Arada bir sırf moralim düzelsin diye yıkayıp seyrediyorum :D :D

kxg1.jpg

yitl.jpg