Bu Yoğun Kıştan Sonraki İlk Sabah

onurtrklmz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar iki haftadır yoğun kar yağışı er yerde hayatımızı felç etti.
Ben arabaya pazar gününden beri elimi sürmedim. Sadece üzerindeki biriken karları bir karışı geçmeden önce çekpasla temizledim. Fakat benzin depo kapağına kadar bütün kapılar kapaklar buz tutmuştu. O yüzden hiç açıp binmeye çalıştırmaya vs. çalışmadım.

Acaba bir marşa basıp çalıştırmak gerekir miydi? Dıştan temizlik yeterli midir?

Aracımda antifriz var. Motor açısından genleşme blok çatlaması vs gibi bir korkum yok. Daha çok merak ettiğim şeyse şu. Tahminen Pazar günü bu yoğun kış koşulları bitmiş olacak. O gün arabanın başına gittiğimde ne yapayım? Dikkat edilecek bir durum var mıdır? Kimileri forumda balataların ya da el freninin soğuktan yapıştığını vs. yazmış. Böyle bir şey başımıza gelirse nasıl anlarız? Ne yapmak gerekir? Elimizde sıcak suyla mı çıkıp bütün görünen mafsallarını sıcak suyla mı yıkayalım?

Öneriniz nedir?

dante38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Balata hakkında birşey diyemicem ama ilk calistirmada gaz vermeyin çünkü motor yagi soğuk nedeniyle kalinlasti ilk çalıştırmada üst taraf zaten yeteri kadar yağ alamacik bide gaz verip zorlamayin...

sad-x

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben her gün kullanıyorum,

ilk kar yağdığı gün hazırlıksız yakalandım, önceki gün el freni çekiliydi. disklere antifiriz döküp azıcık da arabayı zorlayarak balataları kurtardım. sonrasında el freni çekmedim.

arabayı çalıştırdıktan sonra hemen tüpe geçmemeye dikkat ediyorum. (sözde sıralı sistem, pratikte sırasız voltran LPG) arabayı çok zorlamıyor, devri çok yükseltmiyorum.

zaten arabadan çok kendi derdimde oluyorum, malum bir taraflarım donmuş oluyor :D

arabada şimdilik bir sıkıntı gözükmüyor.

Son düzenleme:

ozann

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar iki haftadır yoğun kar yağışı er yerde hayatımızı felç etti.
Ben arabaya pazar gününden beri elimi sürmedim. Sadece üzerindeki biriken karları bir karışı geçmeden önce çekpasla temizledim. Fakat benzin depo kapağına kadar bütün kapılar kapaklar buz tutmuştu. O yüzden hiç açıp binmeye çalıştırmaya vs. çalışmadım.

Acaba bir marşa basıp çalıştırmak gerekir miydi? Dıştan temizlik yeterli midir?

Aracımda antifriz var. Motor açısından genleşme blok çatlaması vs gibi bir korkum yok. Daha çok merak ettiğim şeyse şu. Tahminen Pazar günü bu yoğun kış koşulları bitmiş olacak. O gün arabanın başına gittiğimde ne yapayım? Dikkat edilecek bir durum var mıdır? Kimileri forumda balataların ya da el freninin soğuktan yapıştığını vs. yazmış. Böyle bir şey başımıza gelirse nasıl anlarız? Ne yapmak gerekir? Elimizde sıcak suyla mı çıkıp bütün görünen mafsallarını sıcak suyla mı yıkayalım?

Öneriniz nedir?
Arka kampana yapisirsa gidemezsiniz zaten burdan anlarsiniz. Cok zorlamadan hafif ilerlemeyi deneyin kendisi atar genelde. Atmazsa ilik su dokerek buzu cozebilirsiniz

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim aracım otomatik vites. Sabahları çalıştırdıktan sonra yaklaşık on dakika bekliyorum ki motor iyice bir kendine gelsin. Ardından vitesi D konumuna alıp ayağımı frenden çekiyorum ve ilk hareketi arabanın yapmasına izin veriyorum eğer araba zorlanıyor ise o zaman hafif gaza dokunuyorum. Şuana kadar ciddi bir sıkıntı yaşamadım.

06corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlarin dediği gibi debriyaj a basili sekilde çalıştırın gaz vermeyin Asla sicak su ile müdahalede bulunmayin en azından ılık su olsun veya antfrizli su

ozann

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dun sabah 1 kerede calisan araba bugun calisti hemen stop etti ve bi daha calismadi. Aku sizlere omur. 3 yasinda bi araba icin bitmemesi lazim bence ama benzinlilerde boyle dizellerde daha uzun sure dayaniyormus. Elektrikcide olcturdum cok guc kaybi yok dediler ben kafam rahat olsun degistirelim dedim,130 liraya yigit aku taktirdim.

06corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dun sabah 1 kerede calisan araba bugun calisti hemen stop etti ve bi daha calismadi. Aku sizlere omur. 3 yasinda bi araba icin bitmemesi lazim bence ama benzinlilerde boyle dizellerde daha uzun sure dayaniyormus. Elektrikcide olcturdum cok guc kaybi yok dediler ben kafam rahat olsun degistirelim dedim,130 liraya yigit aku taktirdim.

Çalıştıktan sonra stop etmesi akü ile nasil ilgili onu anlamadım

06corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Him geçmiş olsun. Dün bende de aracı çalıştırdığımda far yakma bolunden dirrttt diye ses gelip göstergeler titredi çalıştı 4 gündürde calistirmiyordum. Opan a götürdüm sordum baktılar büyuk ihtimal akü dediler sizde böyle bi belirti vermedi mi akü?