Bosch fren diski göbği niye paslanır ki?

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
2007 aracın diskleri zaten normal şartlarda değişim istemez, benimkiler 2000 yılı orjinalleriydi ve yine de pek değişim gerekmiyordu.

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Otostart cevap döndü oldukça hızlı bir şekilde,

Mail ve fotoğrafları Bosch ile paylaştıklarını ve durumun normal olduğunu ilettiler. Beklediğim bir cevaptı zaten.

Ayrıca Bosch geri dönüş yapacak mı merak ettim. :)

0M42

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.benzersiztasarim.com
Disklerin paslanmaz çelikten üretilmesini beklemiyorsunuz herhalde ? Paslanması normal döküm paslanır keza her aracın diskinde pas olur zaten.

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Olmaz demiyorum zaten ;)

GM'lerin ortalarının passız kalmasının muhtemel nedeni boyanmış olmaları olabilir. Gerçi sökülenlerde dikkatimi çekmedi ama başka açıklama da bulamıyorum. Orta kısım farklı bir alaşımdan yapılmış olamaz.

Benim de yapacağım lastikleri söküp liftte pasları tel fırça ile zımparalayıp 600 veya 800 derece sprey boya atmak olacak zaten.

Son düzenleme:

mursat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim diskler orijinal ama pas içindeler kötü bir görüntü. normal derler muhtemelen. en iyisi boyatmak

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Bosch'tan da baya detaylı bir email geldi, gerekirse fren garantisi konusunda yetkili bir servise yönlendirebileceklerini vs söyledir.

göksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
disk yılından ziyade özellikle uzun yol yada çok gaz fren yaptığınız zamanlarda direk yıkamaya gidip aracınızın disklerine su tutmayın,uzun yıllar o diskler sıkıntısız kalır,sonra sıcak disk soğuk su ikilisi ile diskler eğilir ve direksiyonda titreme yapmaya başlar ve tornada düzeltirsiniz ama buda eğiklik durumuna bağlı olarak en fazla 2 defa mümkün olur,pas benim aractada oluyor özellikle yazın yıkmadan çıkıp evin oraya gidip arabayı kuruluyorum ertesi gün bakıyorum aynı pas durumu fakat yola çıkınca düzeliyor,bencede sıkıntı yapmayın.

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Şunu bir kere daha açıklayayım, diskin balata ile temas ettiği bölgedeki pastan bahsetmiyorum bu konuda. Bu normaldir, kullandığım tüm araçlarda da olmuştur, frene basınca geçer, bunu biliyorum.

Bahsettiğim diskin porya tarafında kalan orta kısmı. Orjinal GM disklerde pas yok iken yeni taktıklarımda olması ve buna dikkat çekmek maksadıyla konuyu açtım.