Borla çalişan Araç Dosyasini Açiyorum !!!

sararmen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Resimli !!!Borla çalişan Araç Dosyasini Açiyorum !!!

Arkadaşlar şu sıralar borla çalışan araç konularına merak sardım ve biraz araştırma yaptım...Aslında başlık yanıltabilir ama bu sistemde araç sadece borla çalışmıyor. Her zamanki gibi benzinle çalışıyor ama İzmirde, www.mercanotomotiv.com isimli sitesi olan bir yer motorun içine aynı soğutma suyu hokkasına benzer bir sistem ve şeffaf borularla emme manifolduna bağlantı yapıp mantığı benzinle birlikte besleme sistemine bir miktar bor maddasinin gönderilmesi esasına dayanan bir kit monte ediyor ve yaklaşık %25-şehir dışı % 40 civarında tasarruf yaptığını söylüyor..İnternette de farklı forum sitelerinde de benzer kaynakları görünce gidip yerinde incelemeye karar verdim..Aracım easytronic meriva ve dikkatli kullanmama rağmen yakıtıyla baş edemiyorum..Lpg yakıt olarak çok hesaplı ama bir anda binlerce ytl yi bulacak ve sıralı sistem yaptıracak gücüm şu anda çalışmadığım için yok..Ayrıca lpg nin ayar tutana kadar (giderken stop etme, uyum süreci v.s süreçte ) easytronic şanzıman beynine çok zarar verebileceğimi söylediler..Bu durumda hem maliyeti lpg ye göre oldukça ucuz olan (bor kiti 225 ytl ), hemde beni stop etme, alışma süreci gibi aracımı da sıkıntıya sokmayacak bor destekli sistemi yerinde incelemek üzere bu sabah adreslerine gittim. İçeride çoğunlukla yeni araçlar var, hatta hiç eski araba görmedim. Yaklaşık 30-40 dakikada bir araç yapıp gönderiyorlar..Sistemi taktıktan sonra şeffaf borudan gaz verildikçe motora benzinle birlikte gönderilen bor sıvısını takip edebiliyorsunuz..Damla damla çekiyor kendi deposundan....Pembeye yakın renkli bir sıvı...Bir depo bor yani 5 litre sıvı bor yaklaşık 2500 km yetebiliyormuş...Ben ayda en fazla 1000 km yaptığım için bana rahatlıkla 2.5 ay yetecek....Bittiğinde yenisi yaklaşık 25 ytl....

Garip olan neydi biliyor musunuz...Montajı yapılan araçlar bir anda 2. viteste kalkmaya başladılar..Hatta abartmıyorum hiç gaza basmadan, sadece debriyaja basarak araba tatlı tatlı 2,3,4,5,inci vitese çıkabiliyor..Yani sistem bir şekilde yanmayı borla destekleyip gaza eskisine oranla çok daha az basma mantığına dayanıyor..Her zaman için tasarrufta gaza nazik basarak kullanmanın inanılmaz sonuçlar verdiğine inanmışımdır..Özellikle yazında faydasını göreceğimiz bir sisteme benziyor, çünkü çoğu arabada klima açıldığında motordan alınan extra güçten ötürü çekiş azalır ve bu farkı tolere etmek için gaza daha çok basarız ya ( sonra da klimayla çok yakıyor deriz ) bunu ortadan kaldıracağa benziyor..Yani borlu sistem ve gaza her zamankinden daha düşük bir açıyla pedala basmak=daha az yakıt tüketimi...

Özelkikle uzun yolda çok iddalılar, sabit hızda, yüksek viteste %40 lara varan tasarruftan söz ediyorlar..

Bu arada eksi yön olarakta niteleyeceğim bir konu, hiçbir şekilde kredi kartı geçmiyor, taksitte yapmıyorlar, yani bu gözlemlerimi yaptığım sırada kart geçseydi yaptıracaktım...Bir ekleme daha eğer memnun kalınmazsa para iade garantisi veriyorlar, iki taraftan imzalı...Sadece montaj bedelini düşüp, oda 50 ytl imiş, geri kalan paranızın tümünü nakit olarak geri ödüyorlar..Deneyip ölçümlemek için bir ay süre var....

Neyse arkadaşlar belki çok uzun bir yazı oldu ama benim için %20 ile %40 lı rakamlar şu anda çok önemli, etrafında bu sistemi yaptıran var mı, ya da buradaki motor ustalarının bildikleri mutlaka vardır..Çünkü yaklaşık 200 kusur milyona bu kadar tasarruf gerçekten kulağa çok hoş geliyor..Kendi gözümle gördüğüm için ikna oldum, son olarak bilenlerden ya da mühendis arkadaşlardanda benzer bildikleri yorumları alırsam gidip taktıracağım ve sonuçlarını montajdan kullanıma kadar resimleriyle paylaşacağım...
Konu hakkındaki en ufak olumlu-olumsuz bilgisi olanların yorumları benim için çok değerli, haber bekliyorum..

işte resimler, opellerde var elbette..Alttaki resimlerde pempe renkli hokka sistemin deposu...içine özel bor karışımı dedikleri sıvı dolduruluyor..Her benzinli arabaya takıyorlar..Öyle lpg gibi karmaşık bir montajı yok...

Ekli dosyalar

• gb2.jpg
    gb2.jpg
    24.6 KB · Görüntüleme: 79
  • gb3.jpg
    gb3.jpg
    27.5 KB · Görüntüleme: 63
  • gb4.jpg
    gb4.jpg
    22.9 KB · Görüntüleme: 57
  • gb5.jpg
    gb5.jpg
    28.1 KB · Görüntüleme: 49
  • gb11.jpg
    gb11.jpg
    25.2 KB · Görüntüleme: 54
Son düzenleme:

yalcinkara

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben daha öncede bu sistemi duymuştum.ama bir bilgim yok açıkçası sistem hakkında.%40 süper bir oran lpg ye eş ve daha ucuz.

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bor madeninin yakıt olarak kullanıldığı yerler var ama, normal motor içerisinde yakılarak kullanılıp kullanılamicağını bilemiyorum
%40 çok çok güzel bir rakam...

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
test etme şansım olmadı. şöyledir böyledir desek yalan olur. kullanıp denemesı gerek. kendı düşüncem motora ve elektroniği falzadan bi civata bile sıkmam

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şimdi manıfoltta surekli bi emiş var ama benzın sureklı o emişle verılmıyor. yerı gelıyor benzın hiç kullanılmadan 1 dakıka felan motor calısyor yanı vıteste ve rampa asagı ınıişlerde gaz pedalına basılmadan. bu durumda motor o yakıta devam edecek(yada ediyormu) tepkısı nasıl olur kullanmak gerek. adamlar garantı verdıklerıne göre sorun olusmuyor olsa gerek. bence araç bazen tekleme yapar gıbı. fazla yaygın olmayan bırsey helekı ben hıc görmedım onun ıcın adamların malına şöyledır böyledır dıyemem gunah olur

Umut38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar , Kayseride Bu Iş 2 Yildir Yapiliyor. Arkadaşin Her Dediği Doğru .araç 3. Viteste Bile Kalkiyor Hatta 3. Ve 4, Viteste 1000 Devirle Gidiyor Ve Araba Teklemiyor. Biz 3 Arabaya Taktirdik.(2 Tipo-1 Toyota) Ama Yakit Yönünden Gerçekten Bi Fark Yok . Araba Eskiden Ne Yakiyorda Yine Ayni Yakiyor 3 Arabada Böyle. Yalniz Motorda Rahatlama Var. Tek Sikinti Bor Dedikleri Pembemsi Bir Sivi Acaba Ney? Ben Takan Yerde Ilgili Kişilere Sordum Ne Olduğunu Söylemiyorlar Ama Bence Bor Değil O Sivi.230 Ytl Ye Takiyorlar.(sivi Izmirden Geliyor Kayseriyede)

leonss

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracına bu sistemi taktırıp kullanan bir arkadaşı bu foruma davet edip tecrübelerini bizimle paylaşmasını sağlamalıyız...

sararmen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merakımdan gidip taktırmamak için kendimi zor tutuyorum...Kart geçse hemen taktırıcam ama kart geçmiyor:(

Zaten parayı denkleştireyim, montajdan sonuna dek fotoğraf makinamıda alıp paylaşacağım burada yine....

mhakkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ya bor işlemek bu kadar basitmi? benim anlmadığım nokta bu. her yerde bor ürünleri var.