Bilgisi olan varsa lütfen C180 için

kenangocmen88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
özürlü biri olsa bile bu araç alma yöntemi vergi kaçakçılığı gibi bişey oluyor.insanın vicdanına kalmış bişey....

gdonmez77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şirketin varsa zaten bu vergiyi şirketin stopajından falan düşüyorsun. toplam tutarı da yıl sonu gelir vergisi beyanından düşüyorsun. Dolayısıyla zaten şirket üzerine araç alımlarında %18 KDV + %20 gelir vergisi inmiş oluyor. 50-60 milyarlık bir araç alıcaksanız eğer, tanıdığınız bi ltd. şti ile konuşun. Arabanın hem ilk alım vergilerini hem de benzin masraflarından doğan %18 KDV leri gider olarak düşün. Ben kendi şirketimde öyle yapıyorum. :D Bunun adı vergi kaçırmak değil ama, sadece zaten ödediğim vergiyi 2. kez ödemiyorum. ;)

coRSac

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
gdonmez77' Alıntı:
şirketin varsa zaten bu vergiyi şirketin stopajından falan düşüyorsun. toplam tutarı da yıl sonu gelir vergisi beyanından düşüyorsun. Dolayısıyla zaten şirket üzerine araç alımlarında %18 KDV + %20 gelir vergisi inmiş oluyor. 50-60 milyarlık bir araç alıcaksanız eğer, tanıdığınız bi ltd. şti ile konuşun. Arabanın hem ilk alım vergilerini hem de benzin masraflarından doğan %18 KDV leri gider olarak düşün. Ben kendi şirketimde öyle yapıyorum. :D Bunun adı vergi kaçırmak değil ama, sadece zaten ödediğim vergiyi 2. kez ödemiyorum. ;)

Açıkcası kardeşim dediklerinin doğruluk payı var fakat yanlış olan kısımlarıda var sirket üzerine aldığın araçlarda sadece ticari olanlarında kdv indirimi yaptırabiliyorsun bundan eminim çünkü aralık ayında şirkete araç alındı kamyon vs... daha önceden de alınıp aynı şekilde kdvsini düşürmüştük fakat aynı indirimi binek araçlarda yapamıyorsun s60 sıfır siparişi vermiştik ki satıcı bize kdv hatta ötv yide masrafdan gösterebileceğimizi (bu durumda araç 30000 euro falan inmişti) söylemişti fakat hepsi fason çıktı şirkette çalışan mali müşavire sordum ve araştırdık böyle bir uygulamanın mümkün olmadığını söyledi.Bizde siparişten vazgeçtik..

gdonmez77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
coRSac' Alıntı:
Açıkcası kardeşim dediklerinin doğruluk payı var fakat yanlış olan kısımlarıda var sirket üzerine aldığın araçlarda sadece ticari olanlarında kdv indirimi yaptırabiliyorsun bundan eminim çünkü aralık ayında şirkete araç alındı kamyon vs... daha önceden de alınıp aynı şekilde kdvsini düşürmüştük fakat aynı indirimi binek araçlarda yapamıyorsun s60 sıfır siparişi vermiştik ki satıcı bize kdv hatta ötv yide masrafdan gösterebileceğimizi (bu durumda araç 30000 euro falan inmişti) söylemişti fakat hepsi fason çıktı şirkette çalışan mali müşavire sordum ve araştırdık böyle bir uygulamanın mümkün olmadığını söyledi.Bizde siparişten vazgeçtik..

:alkis: güzel bi noktaya değinmişsin. Ancak ÖTV ile KDV farklı şeyler. Araca ödediğin KDV yi her durumda stopajdan bir sonraki dönemde mahsup edersin. Yani hiç bir şekilde fiyatta indirim falan olmaz, sadece arabanın faturasında görünen KDV yi kestiğin faturalardan doğan KDV borcuna mahsup edersin. ÖTV ile ilgili yapılabilecek hiç bir şey yok (zaten öyle bi iddiam da yok :D)
BU arada masraf göstermek ile mahsup etmek farklı şeyler. Sen aracı alırken eğer şirket yani tüzel kişilik üzerine alıyorsan her durumda masraf gösterirsin, eğer şirketin fatura kesiyorsa, devlete KDV yi o miktara kadar ödemezsin, ve yıl sonu hesabında araç bedeli şirket kasasından çıkan para olduğundan direk olarak gelir vergisi tutarını etkiler, yani düşürür.
2006 yılında aldığım araçlarda bunu uygulamada bizzat gördüm. ama Volvo MErcedes BMW gibi araçlar "lüks" olarak sınıflandırıldıysa devlet tarafından, ve böyle yeni bir uygulama söz konusuysa bilemem. (Almanya da var mesela mercedes için) Opel için şirket alımlarında yok böyle bir uygulama bildiğim kadarıyla.

EKTOPEL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
walla bence alma o arabayı her yeri paslanıyor aletin zaten getiremezsin de çok yaşlı...

coRSac

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ötv için yapmıs olduğum yorumun sizle alakası yok.Şatış müdürü bize öyle demişti adam hatta makale de yollamış daha sonra araştırınca öyle olmadığını anladım ve vazgectik..Adam satmak için elinden geleni yapmıştı..

""Araca ödediğin KDV yi her durumda stopajdan bir sonraki dönemde mahsup edersin. Yani hiç bir şekilde fiyatta indirim falan olmaz, sadece arabanın faturasında görünen KDV yi kestiğin faturalardan doğan KDV borcuna mahsup edersin. ""

Zaten aracın fiyatı neyse o şekilde ödeyip sana kdv daha sonra dönüyor eksik ödeme fln yok..Benimde amacım bu idi 2006 aralıkta almak 2007 başında tahsil etmekti.Birde daha önceden alınan araçlar hep ticari idi ve böyle bi kazancımız olmustu fakat bu araç binek olduğu için mümkün olmadığını söyledi bir kaç kişi bende ona istinaden böyle dedim..Tşk..

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kardeş hiybe yoluyla getırtıldıgını bılıyorum ancak fazla bı bılgım yok