beyaz duman

pınpın

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar geçenşerde arabama yeni tüp takdırdım atiker sıralı adam suyu koyarken havasını almamış giderken araba 120 hararet yaptı ben kaputu aç havasını al derken bi 5 dakkaya yakın böle çalıştı 3 litreye yakın su koydum ama araba şimdi beyaz duman atıyor contamı yaktık acaba kaça maal olur
:mad:

zeka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar geçenşerde arabama yeni tüp takdırdım atiker sıralı adam suyu koyarken havasını almamış giderken araba 120 hararet yaptı ben kaputu aç havasını al derken bi 5 dakkaya yakın böle çalıştı 3 litreye yakın su koydum ama araba şimdi beyaz duman atıyor contamı yaktık acaba kaça maal olur
:mad:

geçmiş olsun. yarın teknik dostlar bilgi verirler. opelimnet aile gibi ortam seviyorum. emeği geçenlere teşekkürler. ekşi sözlükten filan çok iyi.

selo06

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öncelikle bildiğim kadarıyla vectra b lerde hava alma olayı olmuyo diye biliyorum.Neyse asıl konu beyaz duman.Büyük ihtimal aracınız yağ yakıyor,yada su buharı atıyor.Ya segmandan yağ kaçırıyo yada contadan yanma odasına su veriyor.İllaki üst kapak açılcak,kafadan 1500 tl civarı bi rakam cıkar genelde bu civarda,daha bilgili arkadaşlar yardımcı olurlar geçmiş olsun ;)

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
gecmis olsun. bence de conta yanik. Ancak kafadan 1500 tl olacak diye birşey yok. açılır bakılır. Sadece conta degisirse o kadar olmaz. bu sekilde kullanip araca daha fazla zarar vermeyin. bir an önce müdahale ettirin.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
LPG sistemleri hakkında bilgim yok ama egzozdan beyaz duman geliyor diye hemen araç conta yakmış, üst kapak açılacak demek olmaz. Öncelikle aracın su eksiltip eksiltmediği veya basınç testi yapılıp yapılmadığını sormamız gerekir.

GTS Elektronik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Savaş abinin söylediği çok doğru.Bende arabayı yeni aldığımda LPG regülatör t bağlantısı nasıl olduysa kırılmış ordan su eksiltiyordu.Farketmeden bir süre bindim.Meğer fan bozulmuş.Sıcaklık artınca en zayıf yerden patlatmış.Güya arabayı yeni bakımdan almıştım.Benim gözüm hep hararet ibresindedir genelde.Sıcaklık 105'e çıkınca hemen durdurup baktım.Riske girmedim çekiciyle sanayiye götürdüm.Conta yanmadı çok şükür.Şimdi opelin motoru esasen dayanıklı.Sizin arabanın mazisi iyiyse bir seferden conta yanmaması lazım.LPG regülatör bağlantılarına bakın bence.Yağa su suyada yağ karışmadıysa ilk çalışmada özellikle beyaz dumanı dert etmeyin.Birde mutlaka antifiriz kullanın.Kışın donma yapmaz yazında suyun kaynama derecesini yükseltir

hknnn

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
kapalı sistemlerde hava alma olayı yok diye biliyorum ben de. ama siz, hararet 120'ye çıktı dediğinize göre muhtemelen LPG kiti takılırken bir şeylere dikkat edilmedi ve su ya devirdaim yapmadı ya da bir yerlerden kaçırdı (3 litreye yakın su koymuşsunuz) dolayısıyla da hararet yükseldi. Beyaz duman daha önce var mıydı? Kışın soğuk havalarda yoğunlaşmadan dolayı çıkan bir miktar beyaz duman normaldir. Bu dumandan farklı youn bir duman mı var? Soğutma suyunda yağ var mı? Bu belirtilere de bakmak lazım conta yanığı teşhisini koymadan.

selo06

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hava dışarda 25 derece egzozdan duman geliyosa beyazsa,yada mavimsiyse hiç bir teste gerek kalmadan her usta o kapağı açar :(

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Beyaz-mavi-siyah dumanlar arasında çok fark vardır :D.

selo06

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yağ yakan araç mavimsi bi duman atar fakat coğu kişi onada beyaz duman diyo.Sıcak havada beyaz duman su buharı vs pek hayır değil ne yazıkki,mavi duman hiç değil :D