Bayram tatili ve yol durumu..

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sayın abilerim,sevgili kardeşlerim,değinmek istediğim bir konu;ki hepiniz türkiye de bayram tatillerinde yol durumunu,insanların tatile arabaları ile gitme isteklerini ve meydana gelen kazalar hakkında küçük bi topik spotunda bulunayım :)

Hergün trafikte olan biri olaraktan ve işim trafikte olduğundan namı değer araç kullanıcılarından çok dertliyim...
Tatilcilerin arabalara 13 kişi veya daha az rakamlarda arabalarına doluşarak,uzun yol tecrübesi olmadan,gideceği yolu bilmeden,aynı zamanda araba kullanmayı hiç bilmeyen okadar çok insan olduğunu var sayarak şu son 2-3 gündür beni ifrit eden durumları size belirtmek istedim...

Otobanda sol şerit sollama içindir,normal hızda veya 60 km ile sol şeritte seyredilmez,sağ şerit sadece ağır vasıtalar için değildir,hızını ayarlayan herkes sağ şeritte güvenle seyredebilir...

Gece gidenlerin uzunlarını büyük bir rahatlıkla yakmaları halinde bende uzun yakıyorum fakat günahsız insanlarında gözlerini acıtıyor,aynı zamanda o uzunu yakanın kulağını ağııır çınlatıyorum...

Ben sağ şeritten orta şeride sollama yapmak için çıkarken sol şeritten 70 le gelen vatandaş ben sanki üstüne çıkacakmışım gibi selektör yaparken bende şeytana uyup aklını azcık aldığım oluyor...''seni dingil ben hergün gidiyorum o yolda korkma senin görmediğini ben görüyorum...''

Sağ şerittede 80 le giden araba varsa geç önüne arkasına sende onunla git,ortayıda daha süratli gidene ayır...Babağın tarlası değil o yol !!!...

Arabasının öyle eşya ile dolduruyorki arka camdan aynayı görecek yer yok ki bunu yapan kişiler genelde aynadan haberi olmayanlar...

Büyük arabalara saygısı olmayanlar unutmaki onlar hep o yolda sen tatiline giderken o gece gündüz gaz basıyor,aranızda 200 m varken sollamaya çıktıysa aileni hadım etmiş gibi selektör yapma arkasından,sol şeride keyfiyen çıkmadığını düşün senin arabanın devirden düşmesiyle onunkinin düşmesi ve yaktığı mazot bir değil(sinyalsiz çıkanlar hariç)5 saniye bekle geçsin ?!?! Birşey olmaz...Sıkboğaz etme önünde...

Büyük arabanın önüne geçipte fren yapma !!!!!!!!!!!! o korna çaldığı zaman hiç yapma !!!!

Ama beni en çok sinir eden ve ettiği kadarda korkutan uzunlarını yakarak ve sol şeridi kapatarak giden kişilerin bende uyandırdığı tedirginlik;çünki bu insanlar neredeyse tüm ailelerini arabalarına alıp yeri geliyor 6-700 km lik yol gitmeye niyetleniyorlar...ne kendi ailenizin nede başkasının başını yenmesin...yorgunsan gitme,tecrüben yoksa gitme,arabana güvenmiyorsan gitme....

Hergün yaklaşık 800 km ve %80 ini uzun yolda yapan biri olarak bu konudan dertli ve tedirginim...

Bir okadarda tecrübeli ve hoşgörülü araç sürücüleri var onları sadece tebrik edebilirim...Etrafınıza dikkat edin...Tatilinizin iyi geçmesini dilerim.dediğim ofsayt davranışlar sizin için değil,etrafınıza dikkat etmeniz için;kazaların olup canların yanmaması için söyledim....Uzun oldu ama belki ama faydası olur...Okuyana teşekkür ederim...

selo06

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sayın abilerim,sevgili kardeşlerim,değinmek istediğim bir konu;ki hepiniz türkiye de bayram tatillerinde yol durumunu,insanların tatile arabaları ile gitme isteklerini ve meydana gelen kazalar hakkında küçük bi topik spotunda bulunayım :)

Hergün trafikte olan biri olaraktan ve işim trafikte olduğundan namı değer araç kullanıcılarından çok dertliyim...
Tatilcilerin arabalara 13 kişi veya daha az rakamlarda arabalarına doluşarak,uzun yol tecrübesi olmadan,gideceği yolu bilmeden,aynı zamanda araba kullanmayı hiç bilmeyen okadar çok insan olduğunu var sayarak şu son 2-3 gündür beni ifrit eden durumları size belirtmek istedim...

Otobanda sol şerit sollama içindir,normal hızda veya 60 km ile sol şeritte seyredilmez,sağ şerit sadece ağır vasıtalar için değildir,hızını ayarlayan herkes sağ şeritte güvenle seyredebilir...

Gece gidenlerin uzunlarını büyük bir rahatlıkla yakmaları halinde bende uzun yakıyorum fakat günahsız insanlarında gözlerini acıtıyor,aynı zamanda o uzunu yakanın kulağını ağııır çınlatıyorum...

Ben sağ şeritten orta şeride sollama yapmak için çıkarken sol şeritten 70 le gelen vatandaş ben sanki üstüne çıkacakmışım gibi selektör yaparken bende şeytana uyup aklını azcık aldığım oluyor...''seni dingil ben hergün gidiyorum o yolda korkma senin görmediğini ben görüyorum...''

Sağ şerittede 80 le giden araba varsa geç önüne arkasına sende onunla git,ortayıda daha süratli gidene ayır...Babağın tarlası değil o yol !!!...

Arabasının öyle eşya ile dolduruyorki arka camdan aynayı görecek yer yok ki bunu yapan kişiler genelde aynadan haberi olmayanlar...

Büyük arabalara saygısı olmayanlar unutmaki onlar hep o yolda sen tatiline giderken o gece gündüz gaz basıyor,aranızda 200 m varken sollamaya çıktıysa aileni hadım etmiş gibi selektör yapma arkasından,sol şeride keyfiyen çıkmadığını düşün senin arabanın devirden düşmesiyle onunkinin düşmesi ve yaktığı mazot bir değil(sinyalsiz çıkanlar hariç)5 saniye bekle geçsin ?!?! Birşey olmaz...Sıkboğaz etme önünde...

Büyük arabanın önüne geçipte fren yapma !!!!!!!!!!!! o korna çaldığı zaman hiç yapma !!!!

Ama beni en çok sinir eden ve ettiği kadarda korkutan uzunlarını yakarak ve sol şeridi kapatarak giden kişilerin bende uyandırdığı tedirginlik;çünki bu insanlar neredeyse tüm ailelerini arabalarına alıp yeri geliyor 6-700 km lik yol gitmeye niyetleniyorlar...ne kendi ailenizin nede başkasının başını yenmesin...yorgunsan gitme,tecrüben yoksa gitme,arabana güvenmiyorsan gitme....

Hergün yaklaşık 800 km ve %80 ini uzun yolda yapan biri olarak bu konudan dertli ve tedirginim...

Bir okadarda tecrübeli ve hoşgörülü araç sürücüleri var onları sadece tebrik edebilirim...Etrafınıza dikkat edin...Tatilinizin iyi geçmesini dilerim.dediğim ofsayt davranışlar sizin için değil,etrafınıza dikkat etmeniz için;kazaların olup canların yanmaması için söyledim....Uzun oldu ama belki ama faydası olur...Okuyana teşekkür ederim...

o kadar güzel yazmışsınki arkadasım harfi harfi hepsine katılıyorum.Gerçekten uzun yolda araç kullanmayı bilmeyenler yüzde 80 diyebilirim.Yaşım 23 fakat 18 yaşımdan beri ayda bir hemen hemen uzun yola giden biriyim düşüncelerinle içimdekileri dökmüşsün ;)

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dünyanın değişik ülkelerinde de araç kullandım , burada zaten haddi hesabı yok.Son zamanlar duruldum ama çok firma arabası geldi geçti.
Dediklerine sonuna kadar katılıyorum.Özetlemek istesem bu kadar net olabilirdi.Şehiriçinde şerit değiştirirken sinyal kullanmak konusundada çok hassasım.Heleki Ankara'da .. Ankara sürücülerinin %80 'i karadüzen kullanıyor malesef , İstanbul sürücüleri çok daha başarılı.

.:Rivendell:.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ne kadar doğru olur bilmiyorum ama ben bayramlık şoför diye bi tabir kullanıyorum. Adam 11 ay arabayı yatırıyor bayramda uzun yola çıkıyor. Hem kendi hemde başka ailelerin canı yanıyor..

Özellikle bayram süresince kurallara daha çok dikkat edelim. Kimseler üzülmesin.

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
büyük arabadan kastınız otobüs tır cinsiyse kesinlikle sol şeride çıkma hakkı yok. o adam akşama kadar gaz basıyorsa bunuda bilmeli. avrupa ülkelerinde sağ şerit haricinde sollama harici orta şeride bile çıkamazlarken maaşallah bizim ülkemizde adam sağdan sola soldan sağa makas atarak devam ediyor....
senin için demiyorum ama bizim insanımız bazen gerçekten sollama özürlü. 1 ay önce karabükten istanbula geliyorum megane biri sağdan gidiyordu otobanda hızım baya yüksek aramız gitten gide kapanıyor ben soldayım o sağda adam orta şeride öyle bir geçtiki sol lastiği benim şeridime girdi neredeyse ister istemez sellektör attıyorsun. tabi adamı taciz edercesine değil. sol aynayı bizim ülkemizde kullanmayı bilende fazla yok gece çok tehlikeli olabiliyorlar...

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
mesele avrupa ülkesi değil...avrupa ülkelerinden bahsedersen gayette orta şerit ve 4 şerit olan yollarda 3. şeridi sollama için kullanırlar....hemen herkes dilovasını bilir...ve oranın çıkışında ben ne yazıkki mecbur kalarak combo yaptığım oluyor.yani 3. şeride atıyorum kendimi :)

ama kimseyide kesmemeye özen gösteriyorum...benim buraya çıkmamdaki nedeni tartışmayalım...mecbur...en azından bilinçsiz bir sürücü olmadığıma inanıyorum...

sadece diyorumki şu bayramcılardan son 4 gündür yaptığım 3500 küsür km burnumdan geldi...

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla bende özellikle izmit dilovası tarafında deli oluyorum. babalarının yolu gibi gidiyorlar sellektör atarsın yol verir bu seferde üstüne üstüne yatar. köprüden geçerken ceza yazıyorlar solda olanlara keşke her 1 kmde bir polis olsada ne kimse sol şeridi devamlı kapatsın nede kamyon tır sol şeride çıksın. kimsenin canı yanmasın bayramı günü dünyası zehir olmasın...

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bayramı tatili zehir edenler onlar değil ya hadi neyse :)
esas yolu babalarının yolu zannedenler şimdi yollarda olanlar...sen hangi büyük arabayı boş yolda sol şeritte 60 la giderken gördün,hangisi seni sollarken abidik gübidik selektör atarken gördün ? hangisi gece yolda giderken uzunları açık giderken gördün ?????
mesele şimdi yoldaki araba kullanıyorum diyen cahil cesur,kasaplar...

uploader

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sol şerit sollamaya çıkılmadıkça kullanılmaz. En sol şeridi solladıktan sonra sağa geçilmeli. En zıt olduğum şey. Ayrıca da sol şerit boşken gelipde sağından seni geçenler beni zaten ayrı bir ayar ediyor.

Ağzına klavyene sağlık dostum çok güzel yazmışsın. Ayrıca Güzel bayramlar geçirmen dileğiyle...

.:Rivendell:.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sol şerit sollamaya çıkılmadıkça kullanılmaz. En sol şeridi solladıktan sonra sağa geçilmeli. En zıt olduğum şey. Ayrıca da sol şerit boşken gelipde sağından seni geçenler beni zaten ayrı bir ayar ediyor.

Ağzına klavyene sağlık dostum çok güzel yazmışsın. Ayrıca Güzel bayramlar geçirmen dileğiyle...

İzmir otobanında sol boşken birden arkaya ışınlananlar oluyor. Sağ şerit boşsa neden kullanılmasın ?