Aylık dogal gaz faturanız ne kadar?

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bizim ev izmir bornova profesorler sitesi dolaylarında 188 m2, şehir merkezine göre en az 3-4 derece daha serin oluyor, mantoloma yok ancak 2010 yılında inşaatı sürekli izledim, dış cephede 2 kat tuğla var ve bu tuğlaların arasında strafor gibi bir şey var, ayrıca boya olarak yalıtımlı değişik bir boya kullanılmış, kombi otomatik olarak 16.00-23.00 arası 23,5 derecede çalışıyor. hem metre kare olarak geniş hemde bölge olarak daha serin bir yerde olmamıza rağmen gecen ay 102 tl geldi faturamız. Alsancakta klasik yalıtımsız bir binada oturan bir yakınım hemen hemen aynı kullanım saatleri ve derecelerinde 110 m2 bir evde 175 tl gelmiş faturaları, ki alsancak bizim semte göre 3-4 derece daha ılık oluyor...

yalıtımın önemi işte rakamlarla böyle birşey...

Usta bende Biraz ustunuzde oturuyorum İzyuva da , Şu Saraykent sapagına yapılan evlerdemı oturuyosunuz , Yoksa 2010 da yapılan akıllı bına olmamasına ragmen abartıp 750 mılyar ıstedıklerı dairelerdemı :D Ha bide yuksek gerılımın altındakı havuzlu bina var , aaa bide yoksa Izyuvada 2 yıl once yapılan Dolmus duragının karsısındakı apartmanmı , 2010 da yapılanlar bunlar dıye hatırlıyorum :) Eger duragın ordakıyse hemen yanımızdakı apartmanda oturuyosunuz :)

The Day Walker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bizim evde 150 mt2 izolasyon yok,alt kat boş ve balkonlar içeri alınmış bizden önce.Bu ay 300 tl geldi ve üzerimizde kalın hırkayla oturuyoruz hala.Apartmanda oturanların hepsi akraba,bir biz yabancıyız.Tilki bağlar,çakal çözer bir apartman anlayacağınız :mad:.İzolasyon yaptıralım diyoruz kabul etmiyorlar.Bugün 1 saat önce mantolama yapan bir usta çağırdık.Fiyat çıkardı.4000 tl ye sadece bizim daireyi mantolayacak.Diğerleri naparsa yapsın...

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bizim evde 150 mt2 izolasyon yok,alt kat boş ve balkonlar içeri alınmış bizden önce.Bu ay 300 tl geldi ve üzerimizde kalın hırkayla oturuyoruz hala.Apartmanda oturanların hepsi akraba,bir biz yabancıyız.Tilki bağlar,çakal çözer bir apartman anlayacağınız :mad:.İzolasyon yaptıralım diyoruz kabul etmiyorlar.Bugün 1 saat önce mantolama yapan bir usta çağırdık.Fiyat çıkardı.4000 tl ye sadece bizim daireyi mantolayacak.Diğerleri naparsa yapsın...
Usta mantolama yerıne çooooook daha ucuza hatta elınızden gelıyorsa kendınız ıcten saglam bi izolasyon yapabılırsınız bu her turlu ısınızı gorur neredeyse mantolama ıle aynı sevıyede yalıtım saglayabılırsınız...

teknokolik35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
biz o kadar luks degiliz, vale , kız , papaz felan yok, bi tayvanlı masörler var işde her gun 1er st masaj felan yapıyorlar :))))) deeermişim.

Acıkcası mesela bizde 21C e insek 5 C inerek %15-20 tasarruf saglarız buda
faturayı anca 150TL e felan indirir. Bu arada 42 tl fatura bana hic mantıklı gelmedi
bence bunda bir bit yenigi var yanlış anlama,

bizim caddede 10 tane apartman yoneticisi ile muhabbeteyim hepsinde de var
siemens marka cihazdan hicde oyle 40-50 felan odemiyorlar. Eskiden 200 se
170-180 felan olmuş Cunku dedigim gibi yan dairelerde sanırım 15C şartı varı dimi
savaş bey senin ev 25 oluyorsa 10C farkdan tum enerji yan daireyide ısıtıyor
ve ISIL DENGE kurulmaya calısıyor ve haldır haldır siz o daire ısıtma parasıda
veriyorsunuz.

astraopc, sizin binada cok kalite bina ki katlar arası her yanda ısı yalıtımı varsa
o zaman belki fatura bu kadar dusebilir. Eger oyleyse zaten demin yukarda
yazdıgım SIZ YAN DAIREYI ISITIRSINIZ DAIRELER ARASI YALITIM yoksa
teorimde 100% ispatlanmış olur.

teknokolik35, kombi uzeri sıcaklık degeri degil kardeş, Ev sıcaklıgın ne kadar
Bizimde kazanda sıcaklık 22C ayarlı ama yalıtım sayesinde ev 26C altına inmiyor.
Eger seninde ev 25-26C ise tamam oldukca iyi, zaten mantolamada amac
kazanın ısıttıgı evin dışarı kacmamasıdır ki bu durumda kazan daha az yakar.

Verdigim isi degerleri odanin isinma degeridir. Oda termostatina set ettigim degerdir.

teknokolik35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Usta mantolama yerıne çooooook daha ucuza hatta elınızden gelıyorsa kendınız ıcten saglam bi izolasyon yapabılırsınız bu her turlu ısınızı gorur neredeyse mantolama ıle aynı sevıyede yalıtım saglayabılırsınız...

Olcay bey bende cok merak ettim. Acaba biraz acarmisiniz.

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bızede ılk defa bu ay bu kadar cok geldı ev 11. kat ustumuzde kıremıt catı var ızalasyon yok camlar cıft cam duvarlarda gene ızalasyon yok 430 gelmıs kı ılk defa boyle gelıyor normalde 250 gelırdı bu aylarda

djkelaj

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mustafaerenü Dogal gaza %29,9 zam geldi (bkz botas sitesi) , zaten zamdan sonra 325 tl gelmesi lazımmış demek biraz da fazla yakıldıysa 430 gelmesi normal.

teknokolik35, arkadaşın dedigi dogrudan yakıtım köpüğünü bina ici duvarlara döşeme oluyor, ama unutmayın, bu yalıtım malzemeleri tugla kadar sert olmadıgından uzerine civi caktıgınızda o malzeme yuku taşımaz, ayrıca parçalanma sorunu olabilir. Uzerine bina ici boyası cekilirse tutmayabilir, bina dışı boyası gerekebilir. Bunun yanında malzemelerin icinde karbon turevleri oldugundan dolayı solunması uzun vadede kansere sebep olur.
Bu yuzden bina dışına yalıtım yapılıyor. Ama gercek bina ici yalıtım malzemesi alırsanız
onlar dış malzemeye gore 2x kat kadar pahalıdır, kanserojen madde icermediginden.

kasablanka, mersin de sıcaklıklar nasıl yani o kadar soguk mu ki 350 tl lik gaz yanıyor.
bugun dışarısı 12C ve kalorifer yanıyor-yanmıyor kadar sıcak bina ici 24C. Yani mersin
o kadar sıcak olmasına karşın , yani bizde sokak 18C olsa kalorifer hayatta yanmaz.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bina içi izolasyonu o kadar basit değildir. İşi bilen biri yaparsa iyi olur, bu tr özellik isteyen işerde "ben yaptım oldu" mantığı her zaman geçerli değildir. Komşum evinin bir duvarına yaptırdı, izlediğim/ustanın anlattığı kadarıyla, öncelikle duvar hazırlanıyor, daha sonra izolasyon malzemesi duvara sabitleniyor, üzerine sıva filesi uygulandıktan sonra en az 2 kat olmak üzere sıva tarzı malzemesi uygulanıyor, ondan sonra alçı ve boya yapılıyor. İşlem bittikten sonra o duvar resmen taş ile kaplanmış gibi sert oluyor. Yani stroforu duvara yapıştırıp üzerine boya yapmak izolasyon yapmak manasına gelmiyor. Bina içi uygulamanın maliyeti ne kadara mal oluyor bilmiyorum ama sanırım daha düşük olmalı ki şimdilerde bizim oralardaki inşaatların bazılarında izolasyon içeriden uygulanıyor.

djkelaj

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende onu dedim savaş kardeş gercek binaici yalıtım cok pahalı.