Aydınlatma projelerim

oktay toker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bursa'dan bir arkadaşımızın akrabası için temin edilen sanırım 2013 olan modelin makyajlı kasa Megane orijinal mercekli ama halojen olanına yeni tip Hella bi-xenon mercek,Gen5 balast 4300k xenon takımı montajını yapmak Rabbimin zini ile kısmet oldu.Fakat araç üzerinde resim duvar resmi vesaire henüz gelmedi.

Farlarda Bosch H7 mercek kullanılmış.Bi-xenon modeli ile aynı yapıda fakat bu farlar bana gelmeden önce yeni Hella olarak konuşuldu ürünler alındı.Mercek bu çıkınca sonra Bosch takmakta istemedim.Çalışmaya devam ettim.Bu fara sahip olan arkadaşlarımız direkt Bosch bi-xenon mercek değişimi yapabilirler fakat far camının açılması şart.

qlEaVfc.jpg

Montaj aparatı yapmaya gerek kalmdı orijinal yapı üzerinden montajı yaptım.

k8z3n3D.jpg

2hL1LEC.jpg

PCmgPjE.jpg

Çerçeve ile mrecek arasında yükseklik ayarının sorunsuz çalışabileceği kadar boşluk mevcuttu bu benim için iyi oldu ve farları kapattım.

3VrDQUw.jpg

LvgZatD.jpg

c2vjWbh.jpg

Ankara'da okuyan öğrenci olan arkadaşımızın aynı model Scirocco aracına çift mercek montajından sonra angel halkalar ve bu defa çerçevedeki orijinal delikli kısımlara içten turuncu ledler ile parklarda yanacak şekilde led takıldı.Üstteki çalışma ile aynı olduğu için detay resimlerine gerek görmedim ve zaten çokta resimlemedim.sadece Valeo bi-xenon mercek şapkasını bu defa farklı kullandım.

7qN5J7p.jpg

mtLDlT5.jpg

hhBghnw.jpg

İstanbul'dan bir arkadaşımızın Laguna 2 faz aracı için çıkma far alındıktan sonra çalışmaya başlandı.Öncelik olarak merceklerin temizlenmesi ve gündüz farı çalışması yapaılması olarak işleme başlandı fakat sonra merceklerin ciddi sorunlu olması ile çift mercek yapılmasına karar verildi.Valeo bi-xenon mercek kullanıldı.Orijinal mercek kısmının delik çapı küçüktü ve burayı genişletmek oldukça sıkıntı verici bir durumdu.Bu nedenle orijinal mercek siperi sökülüp uzun hüzme merceği ve uzun hüzme bölümünede bi-xenon mercek montajı en dogru karar olarak belirlendi ve çalışma başladı. Rabbimin izni ile hatalar ve kusurlar ile çalışma sonucunu iyi bir şlekilde almak kısmet oldu.

Farların komple dagılmış hali.

Ob2nHTJ.jpg

vFvMDrN.jpg

Mercek kapagı araştırması denemeler sonrasında Latitude mercek kapagını kullanarak orijinal mercekli bölüm çizgilerine kısmen uydugunuda görünce kesip biçtim ve taktım.

Rmnb8xw.jpg

JH3kaGK.jpg

nDUfcGB.jpg

k5HZ13e.jpg

Nzcpsi8.jpg

Bi-xenon çalışması sonrası gündüz farı olarak Bmw orijinal U halka ve kaş şeklinde çalışma yapamaya karar verdik.Önce uzun hüzme kısmına taktığımız bi-xenon mercek önüne U halka montajı yapıldı.sonra orijinal çerçevenin üstteki kaş kısmına belirli hizadan iç kısımdan kestikten sonra içine her bir tarafa 42 power led yerleştirildi ve izolesi yapıldın.Bu kısmın önünede orijinal far camının alt kısmındaki tırtıklı kısımdan parça kesilerek monte edildi ve sonuçlar.

be8hG2H.jpg

F5rTP0j.jpg

p2kcmTP.jpg

Power ledlerin dizilkmiş hali.

bow2XC5.jpg

Montajlı hali.

A4wLyV0.jpg

Xfqwxn8.jpg

Test.

xZDgs1z.jpg

Oluxc20.jpg

flDATdS.jpg

Farların toplanmış hali.

Nzcpsi8.jpg

6upaF1f.jpg

qLKi1rI.jpg

Sinyal bölümündeki orijinal lens aynen kullanıldı ve etrafınada power led i,çin düzgün şekilde delikler delinerek ledlerin montajı ile işlem tamamlandı.

rvt2IuR.jpg

d6ayHEa.jpg

Ugs0lFD.jpg

Araç üzerinde resimler henüz gelmedi.Gelince bilahire ekleyeceğim.

Bursa'dan arkadaşımızın Bmw Z4 aracının bakım sırasında farları yollayarak orijinal halkaların yeni nesil halka ile değişimi ve mercek temizliği yapılması için Ankara ziyareti sırasında bana bıraktı. Rabbimin izni ile hatalar ve kusurlar ile çalışma sonucunu iyi bir şlekilde almak kısmet oldu.

Farları açtım önüme çıkan yapı halojen aydınlatma ile sağlanan bir angel tasarımı oldu.Uzun hüzme gibi görünen kısım boş idi bu kısım sadece angel halak için ışık kaynagı bölümü olarak kullanıyordu.YEni nesil Halka montajı sonrası bu kısım boşta mı kalacak diye düşünmeye başlandı ve aslında ilk konuşmalarda tartışılan çift mercek olsun fikrine dönüş yapıldı ve orijinal Bosch mercek kromu fazlasıyla bitik durumda idi ve uzun hüzme kısmına ana kısa far bölümü olarak orijinal bosch mercek ise uzun hüzme de çalışacak şekilde sabitlendi.Yeni tip Hella bi-xenon ana mercek kasası bölümüne paralel olarak aliminyum montaj aparatı yaparak aynı anda hareket edecek ve ayarlanacak şekilde montajını yaptım.Yani yükseklik ayarında olması gereken ne ise o şekilde montajını yaptım.

Gen6 Valeo balast ve 4300k xenon takımı kullanıldı.Orijinal xenon ise sadece uzun hüzmede aktif halde kullanılıyor.

iAuSvcQ.jpg

HrFo0kt.jpg

Mercekler içten düzgün görünsün diyerek ince mercek şapkaları kesip boyadım.

89vCkYw.jpg

Orijinal çerçeve ksımlarıda yerleştirildi ve son durum.

r5bkkbu.jpg

3USR3Kg.jpg

Orijinal angel halka Parçlar söküldü,Angel halkalar 35 watt gücünde halojen ampul ile aydınlatılması yapılıyor.Bu kısımlara tamamen söküldü ve Boşta kalan uzun hüzme kısmına Hella bi-xenon mercek montaj edildi.

Orijinal Angel halka parçaları.

MMGC6AO.jpg

Orijinal çerçeve kısımlarına yeni nesil Bmw halkalarının montajlı hali.Her halkada 600 lümenlik powe led ler kullanıldı.

Cthhc9J.jpg

Montaj sonrasındaki durumlar.

r5bkkbu.jpg

ouaprEp.jpg

3USR3Kg.jpg

kxI4zqo.jpg

gQvRsRn.jpg

VKpVl2b.jpg

Sinyal kısmına her bir bölüme 8 Power led montajını yaptım ve bu kısmıda siyah zemin yaptım.Cam çizgileri ışığı tkileyen bir durum olunca siyah zemin çok sıkıntı yaratmacaktı.

Vr8AVv5.jpg

Araç üzerindeki resimler gelince bilahire ekleyeceğim.

oktay toker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kıbrıs'dan bir arkadaşımız sanırım 99 model olacak Vectra b araç için orijinal kitler kullanarak dış,iç,motor modifiye çalışmalarını yapıyor ve son aşamalara gelinmiş durumda.Bu arada yan sanayi Depo marka far alınarak mercek çalışması yapılmaya karar verildi ve Valeo bi-xenon mercek,Gen4 balast ,Uzuzn hüzme mercek,sinyal bölümüde mercekli görünüm şeklindeki bir yapıda ve önceden yuvarlak angel halka diye kararlaşatırdık ama büyük geldiği için Bmw u Angel halkalı olarak çalışmayı Rabbimin izni ile bitirmek kısmet oldu.

Mercek montajından sonraki durum.

xdVAkvP.jpg

Mercek şapkaları hazırlandı ve boyaya hazır.

112gU7k.jpg

Şapkalar boyandı ve takıldı.

2KNvjhd.jpg

Farlar kapatıldıktan sonraki durumu.

BVNWye0.jpg

m4uPZZr.jpg

T3RfJjj.jpg

Sinyal kısmında her bir tarafta amber power led mevcut.

U halkaların montajından sonraki ve sinyal kısmına led montajından sonraki durum.

rqtfQtE.jpg

PPvnhNs.jpg

Arkadaşımız bu araç şow amaçlı ve yarış otosu olarak kullanılacağını söylediği için Rgb led takamaya ikna oldum.Fakat geri kalan bağlantıları onlar gerekli modülü alıp yapacaklar.

RGB led ile görünümler.

Soguk beyaz yanan hali.Yeşil ile mavi yanınca böyle görünüyor.

xfnSEVS.jpg

1SRLaqx.jpg

hdRFLyz.jpg

gkSNUXL.jpg

Farlar kapandıktan sonraki görünümler.

XKUVA3g.jpg

T3RfJjj.jpg

BVNWye0.jpg

m4uPZZr.jpg

Araç hala toplanma aşamasında araç resimleri gelince bilahire ekleyeceğim.

Hatay ve Antep illerimizden 2 ayrı arkadaşımızın araçlarına Hella İntemo bi-xenon çalışması ve bu defa yuvarlak Angel halka çalışması yaptık.araç üzerindeki resimler gelmedi gelince bilahire ekleyeceğim.

İntemo merceklerin montaj sonrası görünümü.

Q9dS2gm.jpg

Mercek kapakları yine eski, nesil Astra mercek kapakları kullanıldı ve arka kısmı kapatacak şekilde ekleme ile güzel bir görünüm elde edildi.

Ifauvj5.jpg

RVwkkys.jpg

yzEZvKz.jpg

Farlar orijinal halojen gündüz farlı idi bunlar sökülüp orijinal ledli gündüz farları monte edildi veyine sinyal için ledlerde montaj edildi ,yuvarlak Angel halkalı görünüm Şahin bakışlı farlar ortaya çıktı.

ejXfiyV.jpg

SrtC2gG.jpg

Sakarya ilimizden bir arkadaşımızın 2010 Peugeot 207 aracına ait Junyan far modifiye çalışmasını Rabbimin izni ile elimden geldiğince farlarını tanınmaz hale getirdim dersem yalan olmaz galiba.

Junyan far mercekleri bilindiği üzere vasat üzerinde bir aydınlatması var.Lakin fardaki orijinal mercek bölümü dar olduğu için mercek değişimi epey uğraştıracaktı bende bu kısımla uğraşana kadar uzun hüzme kısmına Valeo bi-xenon mercek takarak uğraşırım dedim ve harbiden çok fena uğraştım.Kendi kendime kaşınmıştım ve çok fena montaj projeleri yapıp bozdum küçük bi-xenon mercek bulmaya çalıştım vesaire olmadı ve sonunda sağlam ve bu mercekte ayrı şekilde ayarlanabilir hali ile bitirdim.Orijinal mercek perdesi kesildi uzun hüzme olarak sabitlendi yerinde bırakıldı ve güzelce ayarı yapıldı.Ledler her biri 150 lümenlik hatta 170 lümene kadar tam güçte ışık verebilen ledler kullanıldı.sinyal kısmıda power ledle süslendi ve çift mercekli güzel bir görünüm ve ciddi işlevsel bir şekilde çalışmayı noktaladık benim içim oldukça tecrübe edindiğim far çeşitleri arasına girdi.

Mercek montajlı halindeki resimleri nereye yükledim bir türlü bulamadım yada kaza eseri sildim bilmiyorum hatırlamıyorum ama son hallerinin resimleri mevcut.Montaj resimli hallerini bulunca bilahire ekleyeceğim.

vLgGmFa.jpg

kcJl3xw.jpg

fmIPlP1.jpg

Sinyal kısmındaki orijinal görünüm böyle idi.Buradaki deliklerdeki vida görünümü aldatmacadan ibaret bunları delip led delikleri açtım.Ampul deliği kısmına 30mm Nude lens kullandım ve üsttede bir delik ile led montajı yaptım.

8GW1JzB.jpg

05dJWJd.jpg

Led değişimi sonrası ışık görünümü.

TXJN2JL.jpg

Araç üzerinde daha net resimler bilahire gelecek.Şimdilik bu var.

H13tJYx.jpg

Duvar resimleri.

232fGVT.jpg

b0y7CAG.jpg

oktay toker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ankara'dan bir arkadaşımızın 2010 Civic aracının farları için Valeo bi-xenon,Gen4 balast parçaları ile ve sonradan uzun hüzmeyede mercek montajı ilavesi ayrıca gündüz farı çalışması yapmak için işlemlere başlandı ve Rabbimin izni ile hatalarımla kusurlarımla güzel bir sonuç alınarak işlem sonuçlandı.

Merceklerin montajından sonraki durum.

QivXsK2.jpg

Mercek şapkası olarak Megane orijinal far çerçevesinin mercek bölümünü keserek hem far şekline uyacak gündüz farı hem mercek şapkası olacak şekilde kullanmaya karar verdim.Arkadaşımızın bunlardan hiç haberi yoktu.Her şeyi bana bıraktı.Farların montajında kendisine sürpriz oldu.Bu fgarda çok uzun süre çeşitli şekillerde görünüm üzerine bir çok denemeler yaptım en begendiğim bu görünüme karar verip montaja başladım.

OCYSXsO.jpg

adglkat.jpg

DDE8vtD.jpg

CWWdGmO.jpg

Farlar kapandıktan sonraki durum.

4myVmzW.jpg

IP9kXR7.jpg

0KTUCkU.jpg

Araç üzerinde tampon olmadığı için çok net duruş resimleri şu an yok.

yxFqmPf.jpg

Duvar resimleri.

mOnk4Hm.jpg

Zn4Koit.jpg

Megane orijinal mercekli farların çerçevesi şeffaf tipte bu parçayı ilk çalışmayı Fusion araçta yaparak kullanmıştım ve bu araç içinde bir çok denemeler sonrası seçerek kullanmaya karar verdim.

Ledlerin yapımından sonraki durum.

qXYP482.jpg

IvVpE9X.jpg

Boyandıktan sonra.

DDE8vtD.jpg

CWWdGmO.jpg

Farın kenar kısmındaki bölüme sinyal desteği için led dizilimi yapıldı.Bu bölüm ilk etapta gündüz farı niyeti ile çalışma yapamak için kullanılacaktı ama şimdiki hali orijinal sinyal bölümünede led montajından sonra sadece sinyale destek amaçlı oldu.

uNyC1dc.jpg

Farların kapatılmasınan sonra.

eNiy7yW.jpg

3R69ik1.jpg

QrFPfzn.jpg

Sinyual bölümleri ile beraber.

EMO8S1b.jpg

sENiJ70.jpg

oeMTiuN.jpg

rtcE51u.jpg

QgqNU5b.jpg

Belli mesafeden gündüz farı.

GvyWX9T.jpg

Belli mesafeden gündüz farı sinyal.

P2c1kqh.jpg

pınpın

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sivas'tan bir arkadaşımızın aracının km göstergesi,kalorifer dügme aydınlatması,düğmeler,far anahtarı,tavan ve aynalık aydınlatması komple değişti.Rabbimin izni ile bitirebildiğim çalışmadan ortaya çıkan sonuçlar böyle.

Cam açma düğmesinin hali böyle idi temizlendi ve ledler kırmızı yapıldı takıldı.

zWZELJx.jpg

Arka cam açma düğmesi ledi.

9J0jVYP.jpg

Aynalık ledleri.Tavan ledini sanırım resimlememişim.

0vn1f1j.jpg

7I1CPBP.jpg

Far anahtarı.

OgmyWAd.jpg

Gösterge içine smd5050 ledlerden kadrandaki sayıların altına gelecek şekilde dizdim.

ynVzjMX.jpg

Kadranda sayıların üstlerindeki çizğileri ve bazı şekilleri kırmızı görünecek şekilde Arkadaşımızın isteği üzerine renklendirdim ve ortaya bu şekilde sonuç çıktı.

xapiNea.jpg

İbreler beyazdı ve kırmızıyı istediğim gibi alamadım ve bende beyazı kazıyıp ibrenin alttaki yansıtıcı yerini kırmızıya boyadım.

8Znk2pq.jpg

ZyR4oBy.jpg

Sonuç bu oldu.Yol bilgisyarı beyaz ledler ile aydınlandı.

zTDYrrC.jpg

BheLb9i.jpg

yoYeYHq.jpg

ya usta bu ledlerin eksi.artı sını nasıl ayarlıyorsun .ben bi türlü yapamadım özellikle far anahtarı aydınlatması evde yapıyorum.adaptörle deniyorum .yanıyo
. kandi orijinal lambasının yuvasından elektiriği alıp. arabaya takınca yanmıyor kafayı yemek üzereyim .nerede hata yapıyorum bulamadım .bu koltuk ısıtmaları .eco.tuşu ve diğer tuşlardada artı.eksi yi tutturamıyorum her seferinde arabaya in bin .in bin oluyo bi yardımcı olun lütfen

oktay toker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Korhan bey(pınpın)Geciken cevap için kusura bakma.
Ledlerin bir köşesi tırtıklıdır bu kısım standard olarak eksi uçtur.Power ledlerde ise bir bacagının üzerinde delik veya çıkıntılı iz ve dip kısım hafif kalın olun burası + uçtur.Bu şekilde bağlantısını yaptığınız parçalarda önce artı olan kısımı belirlemek şart ona göre lledin artısını oraya lehimlemek şart.Led ampul gibi her yönde yanmaz.

Rabbimin selamı hepimizin üzerine olsun.Hayırlı,güzel içeriklerle,paylaşımlar ile forum günleri diliyorum.
Uzun süren bir aradan sonra yeniden sizler ile beraberim.Geçtiğimiz yıl ve geçtiğimiz aya kadar olan süre geçen yıl Medeni halimin teke inmesi vesilesi ile oluşan düşünce boşluğumun beni içine çekmesine izin vererek kendi kendime sıkıntılı günler ile elimde olmayan sağlık,adli sıkıntılarında (peş peşe demek yalan olmaz )sarması ile geçen bir dönem oldu.Bu süreler içinde aranızda olamadığım için umarım bana darılmazsınız.Rabbim hepinizden razı olsun.

Hali ile mecburende boş durmadan Rabbimin izni ile bitirebildiğim çalışmalarım oldu.Bunların paylaşımları bu günlere kısmet imiş.

Ankara'dan bir arkadaşımızın Mondeo Mk2 model aracının gösterge,iç aydınlatma lamabalarını ledlendirme çalışmasını Rabbimin izni ile güzel sonuç alarak bitirdik.

Aracın gösterge kısımlarının dagıtılmış halleri.Belki bir şekilde işe yarar.

Dlelek0.jpg

44NNmVw.jpg

0aqlGIR.jpg

GoXSJDZ.jpg

Pdp6E96.jpg

Göstergenin dağılmış hali ve küçük aşamalrın neler olduğunu gösteren toplu bir resim.

8L8scAJ.jpg

En sabır isteyen kısım.4 kazınacak kısım yavaş ve dikkatli olunması gerekiyor ve benim hemen hemen 2 günümü alan bölüm.

tp1ylao.jpg

Ledlerin yerleşimi ve bağlantıları.

sXYMmcx.jpg

İlk testler.

ZZOFhUM.jpg

x5IQDcF.jpg

4fHYF8I.jpg

İbreler için üst plastik şeffaf yansıtıcı kısmının motor pinlerinin deliklerinin kenarlarına takmıştım ama neden resmetmeşim bilmiyorum.Yada bulamadım epey o aralar fena karışıktım.

Yol bilğisayarı ledleride değişti ama yanar halde resmi şimdilik yok.

sJqFzk5.jpg

Kalorifer bölümü üst yazı siyah kısımdak,i yeşil tabakadan dolayı çok uğraşmama rağmen istediğim parlaklıkta kırmızı yapamadım.Daha önce Focus ta çok güzel sonuç almıştım bunda olmadı.İstemeyerek yeşile mahkum kaldı.

Qg6HV2a.jpg

uUiCuPZ.jpg

Cam açma düğmeleri,kapı kolu içleri,far anahtarı ledlendi fakat resim çekme imkanı olmadı.Araç bilahire yine beni birğün mecburen ziyaret edecek Mondeo özelliği olan orijinal çift yansımalı camlı ve 1.2watt ampulle yapılmış ışıklandırması olan kapı kolu içi aydınlatmaya yeni kırmızı ledleri takılacak.Bazı ufak kusurlar giderilecek.

Koceli'den bir arkadaşımızın Jetta aracının bagaj kaputunda bulunan stop için led modifiyesi çalışmasına ilk etapta sadece orijinalinde olan delikli led konulacak kısımlara park ta yanacak şekilde ledlendirme yapılacaktı.Arkadaşımız bunu derecli açılarda olan kırmızı ledlerle kendisi yapmaya çalışmış fakat istediği sonucu alamayınca çalışma Rabbimin izni ile benim aracılığım ile genişletildi.Önce buraya smd5050 ile hem parak hem fren işlevi olsun amaçlı bir çalışma planlandı ama sonra geri vites ve sis lambası içinde ayrıyeten bir çalışma yapılması fikri ortaya çıkınca her şeyi yeniden yapılandırdık ve malzemeler alındı.Bu orijinal delikli kısımlarda hem park ve hem fren olarak yanması için orijinal BMW stoplarda kullanılan kırmızı fren,park ledleri kullanıldı.

efyVv3V.jpg

Stop içindeki ayrı sis ve geri vites bu araçlarda tek.arkadaşımız her iki bölümüde daha önce edindiği şeffaf geri vites bölümlü orijinal stop parçasının bu iç kısımlarına petek desenli 12 led,her bir kısım 40 derecelik açılarda ışık yayabilen Lens takımı kullanmaya karar verdik.

GdDCpan.jpg

Geri vites için bu lenste 9 sıralı şekli kullandık.Her biri 150 lümen olan Edison ledlerden kullanıldı.Aslında Edison smd 5050 1 watt power led kullanacaktım ama bu bölümde yer sıkıntısı olunca sogutucu montajı sorunundan dolayı bu 1 watt ledlerden kullanmaya karar verdim.

kvemYHq.jpg

Sis bölümü içinde bu lens içinde ortadaki 3 bölüm yeterli olur dedim ama bu ledleri kullanırsak olabilirdi.Smd seramik tabanlı 4 ile 10watt arasında olan 350ma ve 700ma aralığında toleranslı çalışan Edison fm5050 kırmızı led kullanıldı.Lehimlemesi çok zor oldu.Yapısından dolayı havya değsede anında ısımaya tepki vermiyor havyayı çok iyi kullanmak kesinlikle şart.Aslında havya ile lehimlenmesi için tasarlanmamış bir led sınıfı ama başka seçenek yok kullanılacak.İlk başta bu 4 led grubundan 1 led olarak çalışan bu ledi seri kullanmaya karar vermiştim ama sonra lehimleme sorunundan dolayı hatalar olunca yapıyı paralel seri kullanmaya karar verdim.

2X0yVQT.jpg

Bu ledler için ilave olarak bu sogutucu monte ettim.

ktTZ2sp.jpg

İlk montajı bu şekilde yapmıştım ve toplamıştım ama bu lehim hatasıda ortaya çıkmadan önce bu görsel çirkinlik içime sinmedi.Bütün silikonlamayı sökerek neler yapabilirim arayışlarına girdim.

k6qul7B.jpg

Sonra ledlerin üzerini örtecek plastik parçadan led tepeleri görünecek şekilde parça yaptım.Simli Gümüş grı ile boyadım.

iQyueJ4.jpg

Kullandığımız lensin çapı 1cm civarı küçüktü ve ortalama sorunu vardı.İç kısımdaki soğutucu ve kablolara iyice bakınca ortada idi.Bunada çözüm olarak bir parça ayarladım ve yine simli gümüş grı ile boyadım.

JckU4kT.jpg

Ve sonuçlar.

sUBoF1S.jpg

RROshwW.jpg

JzGuz4K.jpg

yyciInm.jpg

dp2js2w.jpg

NJm1MVm.jpg

rOHSC0n.jpg

nlI8eHp.jpg

7wr7h2G.jpg

7wr7h2G.jpg

xxhMWdo.jpg

Park ve fren yanış şekli.

1k7egAK.jpg

Geri vites.

CqDVCTu.jpg

Sis.

rWO8WoG.jpg

Araç üzerindeki detaylı resimler bilahire gelince ekleyeceğim.

Ankara'dan bir arkadaşımızın 97 model Passat aracının yeşil olan bütün aydınlatma rengini üst makyajlı kasasındaki görünüme dönüştürmek için ve ampul aydınlatmalarınıda ledlendirmek için yaptığım çalışmayı rabbimin izni ile oldukça güzel şekilde bitirmek kısmet oldu.

Yeni kasa Golf lerde kullanılan gösterge ibrelerinin bu aracın orijinalindeki iğneye oturan kısımları farklı fakat uzundu bu Golf ibrelerini iyice inceledim ve kesersem oturabilir dedim ve olmaz ise çöpe gider diyerek kesip biçme iznimi alınca gecenin bir vakti sakince uğraştım ve sonuç ortaya çıktı.Krom çerçeveler ile cidden kromu fazla ssevmediğim halde bu ibreler mükemmel denilebilecek şekilde uyum sağladı çok farklı görünüm ortaya çıktı.

İç aydınlatmalarda yeni keşfim 5630 aliminyum şerit ledler ile yapıldı.Kendime has küçük düzeltmeler olmadan takamazdım ve devasa bagaj 9 tane led ile gündüzden daha aydınlık oldu dersem yalan olmaz.Fakat resmi çekmeyi unuttum iyimi.Ömer prof makinen ile güzelce çekersin.

Diğer çalışmalar ile iyi seyirler.

Golf kadranındaki ibreler ve görünümü.

Zm2cAmT.jpg

Passat kadranındaki görünen yeni hali ile ibreler.

oSaAtCf.jpg

YHl0HdU.jpg

LY3VlHt.jpg

4ltYrhA.jpg

jQ0mEDG.jpg

Düğmeler,klima kısmı.

C3qZG4e.jpg

Dhk1cPm.jpg

mQmsm2S.jpg

MhkpSRS.jpg

Tavan sanruff düğmesi,submarine görünümü.Bu led yuvaları tam 20 yıldan fazladır elimde ve amerikanodan gelmişti.

lkWUug1.jpg

Led ışıklı orijinal parçayı alamadım diye çok üzülen arkadaşımıza yaklaşık 4 saat falan süren bir süreçten sonra işaretler olmasada neden iz şeklinde bir aydınlatma olmasın dedim ve ortaya çıkan görünüm.Canlı hali tabiki bu kadar parlak değil.

MMXJPbV.jpg

oktay toker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Led ışıklı orijinal parçayı alamadım diye çok üzülen arkadaşımıza yaklaşık 4 saat falan süren bir süreçten sonra işaretler olmasada neden iz şeklinde bir aydınlatma olmasın dedim ve ortaya çıkan görünüm.Canlı hali tabiki bu kadar parlak değil.

MMXJPbV.jpg

Araç üzerinden bazı resimler.

4elMy4n.jpg

vHuU4qV.jpg

k218TIM.jpg

VeVVPM8.jpg

rSZjRZA.jpg

BNOVYAI.jpg

GfnkLMX.jpg

0DqxrO0.jpg

hY0Dz6S.jpg

RhDH3yc.jpg

Ankara'dan bir arkadaşımızın 96 stratus arcının ciddi manada önünü aydınlatmadan yoksun Depo marka ama çok acayip ışık odaklaması ve çizgisi olan bu farlara yeni nesil İntemo bi-xenon mercek kullanıldı.Gen4 balast takımı Philips 4300k xenon takımı kullanıldı.Sinyal kısmıda mercekli yapıya eş olsun diye Mondeo minik merceği için sarı ledler ile sinyal yapıldı.Audi tarz pleksidende gündüz farı ve park yapıldı.Ayrıca yine ayrıyeten ledler ile amerikan park yapıldı.Rabbimin izni ile oldukça performanslı bir fara dönüş için yaptığım bu çalışma bu araçta beni daha bir başka sevindirdi.Orijinal farın çizgilerini çekmek hiç aklıma gelmedi.

Merceğin plastik olan dış kasasını 7.3cm e kadar alttan üstten traşladım.Farın içi 8,5cm civarı.Mercek etrafını kapatma faslı beni fevkalade oyalayan kısım oldu ama işlem bitince arkama yaslanıp izledim dersem yalan olmaz.İşte detaylar.

0CFCR4u.jpg

MGLOj2p.jpg

nZrGihi.jpg

4QZECHf.jpg

RiVNMxh.jpg

sUn5IVp.jpg

7QaBZcN.jpg

ZSf0csk.jpg

rryijTz.jpg

lW1tsFz.jpg

vW3rp3j.jpg

kCCKJQH.jpg

lqsv4RD.jpg

OcnNElH.jpg

RWKzU8G.jpg

6oFXuh4.jpg

aAmkSTe.jpg

eavI5rp.jpg

YTzNOlz.jpg

oktay toker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ankara'dan bir arkadaşımızın model yılı tam hatırlamıyorum ama 2013 olacaktı Freemont aracının farlarına Hella intemo bi-xenon,Gen4 balast ve xenon takım ile yapılan çalışmayı farları köşesi,nde bulunan beyaz reflektörün üst kısmına turuncu film yapıştırıp arka iç kısımdan yanlamasına Smd5630 aliminyum şerit günışığı led ekleyerek amerikan park olarakta görünecek şekilde fardaki en güzel aşamayı rabbimin izni ile yapabildim.

Mercek kapagı olarak fardaki iç çerçevedeki yogun çizgilere uyum sağladığını düşünerek yine Mercedes mercek şapkası kullandım.Oldukça güzel uyum sağladığını düşünüyorum.İşte detaylar.

chJjMe9.jpg

cHVnWWy.jpg

rV3pUYg.jpg

TT3AJqh.jpg

bcMHPIE.jpg

MGK309R.jpg

TkgUOUl.jpg

RfVszi6.jpg

V8OgvOf.jpg

Y7n1WGw.jpg

yH52oR0.jpg

hiHSFmK.jpg

ueFE8Bq.jpg

1H6sR12.jpg

FslkaV0.jpg

T8N2tAg.jpg

Araç üzerindeki resimler elime ulaşınca bilahire ekleyeceğim.

Araç üzerinden ve duvar resimleri.

1koPZhE.jpg

4dwbN9D.jpg

eXoUNum.jpg

c4b8d5V.jpg

JLXIR8u.jpg

Satt 16.00civarında çekilmiş bir duvar resmidir.Bi-xenon merceğin aydınlatma farkı diyebiliriz.

HNQXdK9.jpg

Karanlık moddo uzun hüzmeler.Normal modda çekmemişim.

Vz3gg4H.jpg

Ankara'dan bir arkadaşımızın Mercedes 190 aracı için Kristal marka sağdan trafik için yapılmış şeffaf camlı far alındı.Bosch bi-xenon mercek,Sis bölümünede yeni nesil Bosch servo bi-xenon merceği düz çigi halinde sabitleyerek sis merceği olarak kullanıldı.Gen5 balast ile Rabbimin izni ile son şekillerini alarak montaja ve kullanıma hazır hale getirildi.
Far bu.

HmFKi0s.jpg

Dagılmış hali.

rW1TWzh.jpg

Merceklerin monteli hali.

rFSp7OG.jpg

Mercek şapkalarının boyanmış hali.

Zy1bV2A.jpg

Şapkaların takılmış hali.

QHFKT9J.jpg

Bitmiş hali.

KGFjKiF.jpg

vBEpY40.jpg

4Ftl8Op.jpg

zlpWOri.jpg

RC4AAQu.jpg

Arka kapakların yeni hali.

uWrphzR.jpg

Araç üzerinde görünüm resimleri gelince bilahire ekleyeceğim.

Farın iç çerçevesi şeffaf pleksiden yapılmış.Bunu degerlendirerek çerçevenin ön yapısındaki kenar çizgilerinin olduğu kısımlardaki krom tabanı silip gümüş grı renk ile şeffafca boyadım.

H2s4qWD.jpg

o7DjnhV.jpg

Ledlerin birlşemiş hali.Ledlerimiz bu defa 8000k renk tonunda oldu.1watt Edison power ledler kullanıldı.

g2NwqeG.jpg

Pmh72EX.jpg

NrnpCDP.jpg

Sinyal ledlerinde günışığına yakın tonda smd5630 kullanıldı.amber tonu yakalamak için renk kagıdı kullandım.

a3iG7Hl.jpg

PMP3BlI.jpg

Bitmiş halleri.

JBXgeNg.jpg

wWVwDgj.jpg

6VlRcTx.jpg

VXGT4PM.jpg

3efxCCJ.jpg

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
Oktay abi selamlar. Corsa C aracıma uyguladığınız bi-xenon mercek ve sinyalli gündüz farının resimleri. elinize sağlık.

34qmmo3.jpg

xgbm6v.jpg

2hwz4vb.jpg

oktay toker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Daha önce komple led stop yaptığımız çalışmada park konumundaki yanış halinde değişiklik yapıldı.Bütün olan iç baklava dilimli parçanın etrafına pleksi çubuklar bükülde ve 1 er wattlık kırmızı ledler ile aydınlatması yapıldı.

Pleksi çubukların yapılmış hali.

aajeHsH.jpg

7IwQjEx.jpg

İlk denemeler.Işık tabiki böyle yüksek kalmıyor.

zRvX7ok.jpg

bi74zxo.jpg

oLsxfpR.jpg

Toplanmış hali.Ledlerin geldiği uç kısımlara ışık daha fazla etki etmesin diye parçalar ilave ettim ama resimlememişim.Mümkün olduğunca kısmaya çalıştım.Canlı görünüm bu kadar belirgin değil.

esBANpR.jpg

nkaTzOG.jpg

HVgAUKG.jpg

Araç üzerinden görünümler.

xmPaPXl.jpg

m2Rxj7v.jpg

dpc0edf.jpg

DbImk7m.jpg

RBT4gZM.jpg

pP5rbdO.jpg

İstanbuldan bir arkadaşımızın Bulgaristan ve Türkiye arasında sürekli gidip gelen araçları Sprinter için yeni tip Hella bi-xenon Gen4 balast Philips xenon ampul ve BMW mercek şapkası kullanarak Rabbimin izni ile güzel bir sonuç ile bitirmek nasip oldu.Farlar yolda en kısa sürede detaylı resimler gelecek ve bilahire ekleyeceğim.

Farın dağılmış hali.

QYrzroq.jpg

Mercek montajı sonrası.

rp6KYB9.jpg

aDK0ndt.jpg

ESbtGQv.jpg

SXI3CJ6.jpg

5qtODNc.jpg

ActLzkx.jpg

EI6lFZ5.jpg

oHlfJnd.jpg

5qtODNc.jpg

Arka kapakta ampulün geldiği kısıma yükseltme yapıldı.solventsiz silikonla izole edildi.Siyah renkte istediğim gibi silikon şimdilik yok.Resimdeki gibi durmuyor flaştan dolayı böyle çıkmış.

JCOlfWN.jpg