Ayarlanmayan "Xenon Far" Ağır Kusur Sayılacak

TolgaTasdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aşağıdaki yazıyı haber sitelerinde gezinirken gördüm ve işim gereği muayene istasyonları ile olan tanışıklığımdan teyit te ettim.

Önceden yayınlandıysa kusura bakmayın.

Ayarlanmayan "Xenon Far" Ağır Kusur Sayılacak

Selim Bostancı - Otomatik far yükseklik ayarlayıcısı bulunmayan "xenon far"lara sahip araçların "ağır kusurlu" kabul edileceği ve muayeneden geçemeyeceği bildirildi.

Selim Bostancı - Otomatik far yükseklik ayarlayıcısı bulunmayan "xenon far"lara sahip araçların "ağır kusurlu" kabul edileceği ve muayeneden geçemeyeceği bildirildi.

TÜVTURK İş Geliştirme ve İletişim Direktörü Koray Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, xenon (gaz deşarjlı) farların daha iyi görebilmek için gün ışığına yakın bir ışık veren aydınlatma sistemi olduğunu söyledi.

Bazı araçların, fabrika çıkışından itibaren bu tür farlara sahip olduğunu anlatan Özcan, bu araçlarda far yükseklik ayarlayıcısı olduğu için muayenede herhangi bir sorunla karşılaşılmayacağını ifade etti.

Fabrika çıkışlı xenon farlara sahip araçlarda, hareket halindeki sallantıya ya da yüke göre karşı yönden gelen sürücülerin rahatsız olmaması için otomatik çalışan far yükseklik ayarlayıcısının bulunduğunu anlatan Özcan, şöyle konuştu:

"Yükseklik ayarlayıcısı sayesinde araç aşağı yukarı salındıkça ya da yük nedeniyle arka aksının aşağı, ön aksının yukarı doğru yönlenmesi durumunda ışığın devamlı aşağıda tutulması sağlanır. Ancak orijinal olmayan ve daha sonra yedek parça şeklinde alınarak monte edilen xenon farkların takıldığı araçlarda otomatik far yükseklik ayarlayıcısı bulunmamaktadır. Bu durum, karşı yönden gelen sürücülerin görüşünü engellediği için tehlike oluşturuyor.

Araçların niteliklerinin tespit ve kontrol edilerek trafikte kullanımının uygun olup olmadığına bakılan TÜVTURK Araç Muayene İstasyonlarında bu durum, 15 Ocak tarihine kadar hafif kusur olarak muayene raporuna yansımaktaydı. Ancak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından trafik güvenliği açısında tehlike yaratması nedeniyle gerekli değişiklik yapıldı. Otomatik far yükseklik ayarlayıcısı bulunmayan xenon farlara sahip araçlar ağır kusurlu olarak değerlendirilerek artık muayeneden geçemeyecektir."

Özcan, araçlarında otomatik far yükseklik ayarlayıcısı olmayan sürücülerin sıkıntı yaşamamak için muayene istasyonlarına gelmeden önce gerekli önlemleri almasını istediklerini kaydetti.

MadeN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hakikaten çok şükür..

Kullananları anlamıyorum.. (Göz alacak şekilde)

tosunpasaa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Oh be.

TolgaTasdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arabada çok problem yaşamasamda motorla giderken çok sıkıntı çekiyordum. Bi yandan iyi oldu ama sonradan takılan herşeyin kısıtlanmaya başlaması çok hoşuma gitmiyor açıkçası.

ahmet tarakcı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok güzel bir gelişme ancak ağır kusurlu olsa ne olur. Adam çıkartır muayeneye giderken sonra geri takar. En güzel yapılacak olan polisin bu uygulamaya katılıp arabayı bağlaması. Bu ayarsız, merceksiz farlarla ortada projektör misali gezinenlerden bıktım. O da yetmezmiz gibi sislere de xenon takıp bir de uzunları yakıp dolaşanlar elime bir geçse vay hallerine. Yine xenon konusu açıldı, depreştim :)

KRAL

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
hayır şimdi bende xenon kullanıyorum ama mercekli
sanki bana herkez far ayarını kullanıyo yük olunca onu ayarlıyoda boş işler

TolgaTasdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Fabrika çıkışı Xenon lu araç yüküne göre far yüksekliklerini otomatik olarak ayarlıyor. Eğer bu ayarı otomatik yapmıyorsa, aracınız muayeneden geçemeyecek.

KRAL

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
10unda muyanem var bakalım denerim belki geçer eski farları tak sökle uğrasmayayım:)

ahmet tarakcı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mercekli xenon kullanmak yine kurtuluş yolu değil, zaten konunun ilk yazısından da anlaşılacağı gibi otomatik far yükseklik ayarına sahip olmayan araçlar muayeneden geçemeyecek. Kaldı ki piyasa da satılan çoğu mercekli far, standart merceksiz fardan daha kötü ışık yayıyor. Merceklerinin kalitesi aşikar. Işığı acayip dağıtıyorlar. Ben de aracımın yolu daha iyi aydınlatmasını isterim ama bunu diğer sürücüleri rahatsız ederek yapmaktansa hiç yapmamayı tercih ediyorum.