Astra j viyk viyk sesi klima sorunu

systemwolf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba astra j kasa aracım var 2013 model aracımda klimayı açtığımda https://www.youtube.com/watch?v=lwky7kTms4U şu videodaki ses ile aynı ses geliyor tıpatıp aynı.

Birde dikkatimi çekti şu seat ibiza da ki https://www.youtube.com/watch?v=1RSiw1bSlqY sesin aynısı da benim aracımdan geliyor

iki videoda da çözümü devir daim değiştirmek ile çözmüşler fakat gebze deki ustalar aynı fikirde değil.

Ben devirdaim den olabilir mi ses dedim katiyetle karşı çıktılar dedikleri üst kapaktan geliyor motor diyaframı patlamış dedi bir usta. Buna istinaden de aracımın çalışırken bu viyk viyk sesi çıkarken yani klima açıkken yağ çubuğunu çekti ve ses kesildi aynı şekilde sürekli yaptı yağ çubuğu takılıyken ses oluyor lakin yağ çubuğunu çektiği anda da ses kesiliyor. Bu aynı şekilde yağ kapağını açtığında da oluyor yine ses geliyor. Kendisinin dediği senin motorunun içine araba bir yerden fazla hava alıyor. Ondan oluyor dedi klimada ses yapmasının sebebi ise klima açıkken motor daha çok güç kullanıyor dedi.
Başka bir ustaya götürdüm o da motor keçelerinden dedi hatta bu araç yağ kaçırıyordur falan dedi halbuki benim aracım ne yağ kaçırıyor ne de su eksiltiyor.

Bu sesin sebebi nedir 1 ncisi bu

İkincisi ise aracımı 2nci el olarak aldım şuan 90 binde aracı genel bakıma sokmayı düşünüyorum lakin
Filtreler
Yağ değişimi
V kayışı değişimi
Alternatör değişimi
Buji değişimi
Bunların değişmesi gerek dedi ustalar 1 i gebze de dandik bi sanayinin içinde ki komple bakıma 1000 tl dedi
Diğeri ise 750 tl dedi

Aracım 90 binde geçmişini de pek bilmiyorum aracımın ikinci sahibiyim bir bayandan aldım nelere bakım yaptırmam lazım tahmini ne kadar ödemem lazım kazıklanmamak için ?

3 ncü sorum ise aracım sanki düşük güçte gibi hissediyorum ben bmw 330 e46 coupe sahibiyim birde diğer aracım dan opel e binince pek performansı önemsemedim sonuç olarak 1.4 lük arabadır dedim ama sanırım aracımın performansı düşük bugün 4 defa 0-100 kalkışı yaptım aracımda 14-13 saniye civarında sürdü 0-100 lerim hep. Hava filtresi vs bunlara etkenmidir yoksa bu ustanın dediği gibi motorda bir sorun mu vardır ? En son araca ne zaman bakım yapıldığını malesef bilmiyorum.

systemwolf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ek olarak bunlar sadece özel servislerdi birisi gerçekten çok vasat bir yerdi diğeri ise proser opel gebze uzun zamandır çevremdekiler araçlarını oraya götürüyor lakin komedigi gibi durum ben 330 u bakıma soktuğumda bostancı oto sanayide bütün üstteki bakımlar üstüne komple motor zinciri v kayışı değişimine 500 tl ödüyordum opel ise nereye bakım desem 700 tl den kapı açıyor komedi gibi birde bmw ye parçası pahallı sanayide öpülürsün diyorlar

emre007

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
subap kapaginn icndeki diyafrm patlksa o sesi yapar yag cubgunu veya kapgini acarsan ses kesilir

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

systemwolf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
subap kapaginn icndeki diyafrm patlksa o sesi yapar yag cubgunu veya kapgini acarsan ses kesilir

Hocam bu sesle ilgili ikitane youtube da acilmis video var ikiside sorunu devirdaim cozerek bulmus. Diyafram ne alaka ben onu anlamiyorum usta diyafram patlamis motora hava giriyo diyor da motora igne deliginden hava girse devir saati hareket eder benim arabamin devir saatinde herhangi bir hareketlenme yok ki.

emre007

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu motorlar zaten hava alir yag kapagni actgnzdada devir saatnde. i degsklik olmaz o dedgnz bmw ve mercedes motorlarnda olur

systemwolf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu motorlar zaten hava alir yag kapagni actgnzdada devir saatnde. i degsklik olmaz o dedgnz bmw ve mercedes motorlarnda olur

https://youtu.be/xQCnnts_zAo

Hocam bunun mercedes bmw si yok motor motordur ve hicbir aracin motoruna fazladan hava akisi olamaz dedigim gibi 1 igne deligi kadar bolgeden hava girisi olsa motora motorun sesi rolantisi calisma prensibi degisir.

emre007

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
fazladan havadan bahsetmiyorum hava filtresi debimetre manifold hattindn gecen hava zaten bellidr ama motor icinde zaten hava var bu motrlarda yag kapagni acmanz yada acik kalmasi bsy farketmz

systemwolf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar bu sorunla ilgili aklinizda bisi var mi ? Motor diyaframi nerde oluyor internette artiyorum hakkinda hicbirsey bulamiyorum aracim conta falan mi yakti acaba ? Videodakilerle ayni sorunu yasiyorum yag cubugunu cekince ses kesilyor baska mantik yurutebilen var mi ?

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

systemwolf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

hocam teşekkür ederim bilgi için yalnız benim araç 1.4 turbo sizin gönderdiğiniz ise 1.6 benzinli motor kapağı sormak istediğim şu 1.6 da diyafram kapakla tek parça halinde gömülü geliyor lakin 1.4 ün üst kapağına baktığımda diyaframı göremedim

http://www.onlineyedekparca.com/Opel-Astra-J-A14NET-Turbo-Kulbutor-Kapagi-GM,PR-10848.html

diyafram ayrı mı satılıyor 1.4 turbo nun motorunda ki ayrıca sizce benim sorunum motor kapağından mıdır yoksa diyaframdan mıdır ? Bunu nasıl anlıyabilirim ?

Ayrıca diyafram ya da külbutor üst kapağı arızası performansa etki eder mi ?

Son düzenleme: