Astra J Klimayı Çalıştırınca fan açıyor ve rolanti yükseliyor

Mümtaz

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba. Araç astra j 1.4 turbo otomatik. Aracı ilk aldığım zamanlarda klima açtığımda biraz titreme oluyordu ama araç stabil çalışıyordu ve rolanti sabitti. Son zamanlarda klimayı çalıştırınca araç hemen fan açıyor ve rolanti 1000 devire çıkıyor. Bir de acayip bir uğultu başlıyor arabada sanki araba boğuluyor gibi. Bu sıkıntı neyden kaynaklanıyor olabilir?

oktay78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benzinliyi bilmem ama bende corsa d kasa dizel de tek fan devresi çalışıyordu yani söyle klimayı açınça fan son kademede çalışıyordu rolanti ile ilgili bir sıkıntı yapmıyordu ama fanın çalışma sesini ve titreşimini korkpitten rahat hissediyordum radyötör üzerinde bulunan fan kademe rölesini söktüm incelediğimde üzerindeki yeşil recine kaskatı kesilmiş döküntüler ve tellerde kopukluklar vardı sadece tek devre teli kalmıştı en kalın ürerinde direnç bulunan tel oda son kademe zaten çok pahalı bi parça değil kendim söküp değiştirdim titreşim yüksek devir çalışması düzeldi şimdi klimayı açınca tek kademede çalışıyor 3 devre son devre hararet hağlinde çalışır normalde fikir amaçlı yazdım umarım yardımcı olur

Mümtaz

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
benzinliyi bilmem ama bende corsa d kasa dizel de tek fan devresi çalışıyordu yani söyle klimayı açınça fan son kademede çalışıyordu rolanti ile ilgili bir sıkıntı yapmıyordu ama fanın çalışma sesini ve titreşimini korkpitten rahat hissediyordum radyötör üzerinde bulunan fan kademe rölesini söktüm incelediğimde üzerindeki yeşil recine kaskatı kesilmiş döküntüler ve tellerde kopukluklar vardı sadece tek devre teli kalmıştı en kalın ürerinde direnç bulunan tel oda son kademe zaten çok pahalı bi parça değil kendim söküp değiştirdim titreşim yüksek devir çalışması düzeldi şimdi klimayı açınca tek kademede çalışıyor 3 devre son devre hararet hağlinde çalışır normalde fikir amaçlı yazdım umarım yardımcı olur
Hocam ben ona baksam anlayacağımı sanmıyorum ama ustaya gitmem gerekiyorsa dediğiniz parçaya bakmasını söylerim. Umarım ucuza halledilecek bir şeydir. Kompresör değişmesi falan çok pahalıya patlar

oktay78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kompresörle le alakası olan bişey olacağini sanmam umarım değildirde benim bahsettiğim tam radyötörün sol üst kısmında tek vida tutuyor kalınca bir kablo bağlı olan bişey radyatörün ısınıp soğumasından sertleşiyor teller zamala gevriyor ve kopuyor klima devreye girdiğindede 1 ve 2 kademe çalışamadığından 3 kademede ve yüksek devirli dönüyor bir miktarda rolantiyi artırıyor son kademe olduğundan hararet alğiliyor var gücüne çalışıyor sorunun bu olabilir tabi idaa etmiyorum yakın olsam yardımcı olurdum bakardım bildiğin bir ustaya götür baktırt umarım sorunu ucuz yollu çözersin kolay gelsin

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Üstad fan kademesi bozulursa direk klimayı açınca fan son kademeye geçer eğer araç rölantide ise son kademe fan aşırı amper çeker rölanti de güç getiremez o zaman devir yükselir son kademe fan çalışır çalışır durur aralıklarla lpg varsa devir aşırı bozulur bu normaldir lpg son kademe fan açtığı için ve klimayı açınca fan 1 kademe sürekli çalışır bu normal olanıdır

• Beğen
Tepkiler: Mümtaz

Mümtaz

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
kompresörle le alakası olan bişey olacağini sanmam umarım değildirde benim bahsettiğim tam radyötörün sol üst kısmında tek vida tutuyor kalınca bir kablo bağlı olan bişey radyatörün ısınıp soğumasından sertleşiyor teller zamala gevriyor ve kopuyor klima devreye girdiğindede 1 ve 2 kademe çalışamadığından 3 kademede ve yüksek devirli dönüyor bir miktarda rolantiyi artırıyor son kademe olduğundan hararet alğiliyor var gücüne çalışıyor sorunun bu olabilir tabi idaa etmiyorum yakın olsam yardımcı olurdum bakardım bildiğin bir ustaya götür baktırt umarım sorunu ucuz yollu çözersin kolay gelsin
Tamam hocam. Dediğiniz olayı anladım. Söylediğiniz gibi aslında klimayı açtığım an araba öyle hantallaşıyor ki basıyorum gaza gitmiyor resmen. Hele ki yokuş çıkmaya çalışsam araba bağırmaya başlıyor. Söylediğiniz yere baktıracağım. İnşallah sorun ordadır da nokta atışı ile çözülür. Çok teşekkür ederim.

Mümtaz

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Üstad fan kademesi bozulursa direk klimayı açınca fan son kademeye geçer eğer araç rölantide ise son kademe fan aşırı amper çeker rölanti de güç getiremez o zaman devir yükselir son kademe fan çalışır çalışır durur aralıklarla lpg varsa devir aşırı bozulur bu normaldir lpg son kademe fan açtığı için ve klimayı açınca fan 1 kademe sürekli çalışır bu normal olanıdır
Hocam araçta lpg var ama ben benzinde kullanıyorum. Bu dediğim olayı da benzinde yapıyor. Söylediğiniz gibi rolantide o kadar güç çekiyor ki yeşil ışık yandığında gaza basıp hızlanmaya çalışıyorum araç 3 bin devirde atıyor anca 2. Vitese. Umarım fan kademesinden kaynaklıdır.

oktay78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1341641bc30dee20ffdc255.png
parça bu fan rölesi

Astra-J806

Kayıtlı Kullanıcı
Yurtdışı
Siteyi ziyaret et
Geçen gün rölanti de beklerken klimayı çalıştırdım denemek için. Fan seviyesini ben en üst kademeye getirdim ancak klima çalışınca aracın sarsıldığını hissettim. Bu sizce neden olmuş olabilir ? Bir de kışın buğu yapmasın diye fanı açınca direkt olarak en üst kademeyi kendi açıyor bunun nedeni ne olabilir ?