Astra J hb 1.4 T otomatik sport yakit tuketimi

uçaktamircisi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
S.a arkadaslar Araniza yeni katilmis bulunmaktayim . 2 gun once  yollarini gozledigim 2012 model aracima kavustum .

Yakit tuketimiyle ilgili ilk ciddi  denemem bugun oldu . Biraz fazla gibi geldi . sizlere sormak istedigm birsey var .

23nisan gunu sefakoyden benzin alip yola cikarken ibre tam 1/2 cizgisindeydi. Km mi sifirlladm ve aracta toplam 5kisi ile beraber lcatalcaya dogru yola ciktim . Cokta sikisik olmayan zaman zman tikanip sonrasında normal akisinda (60/70km)devam eden bir trafik vardi . Donuste tekrar E-5 üzerinden pendik/kurtkoy e dogru yola ciktik . Kadıköy gelene kadar trafik hic yoktu . Kadikoyden kurtkoyun yaklasik 5 - 10km yakinina kadar sikisik bir trafikte devam ettik . Sonrasinda tekrar kurtkoyden cikarak yine e5 üzerinden bogazici koprusune kadar 160 km hiz ile seyrettikten sonra kopruyu gecince ortalama 90-100 km hizla sefakoye vardik .

Yolculugun bitiminde yol bilgisayarmdan aldigim bilgilere gore
100km yakit tüketimi ort 9.4 lt
Km sayacini baslattigim andan itibaren katettigim yol 300 km
benzin ibresi kirmizi cizginin tam ortasinda .
Hesapladigmda ise km basina 47 kurus buldum . Ne kadar dogru bilmiyo r um .

Buna gore benm aracim yaklaşık yarim depo ve 5kisiyle 300km yol aldi .

Yarim depo ile 300km cok dusuk bi rakam geldi bana . En azindan 400km gormek isterdim .

Sizce ters giden birseyler olabilirmi ?

..

Scrapercar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra J hb 1.4 T otomatik sport yakit tuketimi

A.s. Hosgeldiniz. Biraz yuksek gibi ama bi denge var onu tutturmassan cok yakiyor arac. Dun 250 km lik yolda yakit olcum sansim oldu yarisini 110 yarisini 130 la gittigimde 6 lt yakan arac ayni yolu yarisi 120 yarisi 130 la gittigimde 8.2 lt yakti inanmasi guc ama arabanin aktığı hızı bulmak lazim yoluna gore bence :) bu arada yolculuk 850 rakımdan 0 rakıma doğru

adRe j

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hoşgeldiniz başka bir başlıkta kendinizi tanıtırsanız daha iyi olur

Sorunuza gelince genelde aynı değerler var forumda ama aşağı çekmek isterseniz bazı yöntemleride var
Öncelikle Şhift uyarısına dikkat edebilirsiniz yazı çıktığında bir sonraki vitese geçebilirseniz en az tüketimi yakacaktır aracınız
Ani hızlanmalardan ziyade devirli yeterli kullanım yakıtı düşürecektir gereksiz yere dip gaz yapmadığınızda
Bir diğeride 120-130 Km hız civarı motor çok yakıyor mümkün olduğunca max 130 yol alırsanız yakıt sarfiyatınız düşer. Yinede yeteri kadar tatmin etmez sizi düştüğü rakam bu yüzden keyfinize bakın :)

eraytly

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aracınızı tanıdıkça değeriniz düşer diye ümit ediyorum biraz yüksek geldi değeriniz bana da

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

adRe J link' Alıntı:
Hoşgeldiniz başka bir başlıkta kendinizi tanıtırsanız daha iyi olur

Sorunuza gelince genelde aynı değerler var forumda ama aşağı çekmek isterseniz bazı yöntemleride var
Öncelikle Şhift uyarısına dikkat edebilirsiniz yazı çıktığında bir sonraki vitese geçebilirseniz en az tüketimi yakacaktır aracınız
Ani hızlanmalardan ziyade devirli yeterli kullanım yakıtı düşürecektir gereksiz yere dip gaz yapmadığınızda
Bir diğeride 120-130 Km hız civarı motor çok yakıyor mümkün olduğunca max 130 yol alırsanız yakıt sarfiyatınız düşer. Yinede yeteri kadar tatmin etmez sizi düştüğü rakam bu yüzden keyfinize bakın :)

Aah ah araba Active Select, öyle Shift falan pihüüüyy. (:)

Sn. uçaktamircisi, aracınız Active Select olduğu için sürat değişiklikleri sık vites değişikliği yarattığından çok yakmaya yer arayan bir araç. Eğer süratinizi 110'a kilitlerseniz 6.5'e kadar inen bir yakıt tüketiminiz olacaktır (hemde kış lastikleriyle) onun haricinde yukarıda Scrapercar'ın da dediği gibi arabanın aktığı bir hızı var. Ben oraya arabanın G noktası diyorum. O noktayı doğru hız ve uygun koşullarda yakalayabilirseniz (güneşin açısı, rüzgarın şiddeti, yolcuların tokluk durumu, ön ızgaraya yapışmış böcek sayısı vb.) meret 3.9 bile yakabiliyor. (:)

Yarım depo ile 300 km aracınızın doğal menzilidir, bir sorun yok. Active Select çok yakıyor sadece.

MuratS2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hoşgeldiniz.. Turbolu olduğuna bakmayın sonuçta 1.4 motor ve her binen kişi aracın çekişini ve yakıtını negatif etkiliyor ne yazıkki.. Ben eşimle bindiğim zaman bile ki kendisi 50 kilo yoktur o zman bile farkı hissediyorum.. tek başıma ankara trafiğinde 8 litreyi yakalıyorum eğer dur kalk biraz artarsa 8.5 oluyor.. Gittiğim yol toplam 10km gidiş dönüş.. Aracımı metroya park edip dönüşte tekrar geri alıyorum.. Ev iş arası 25km.. yaklaşık 15km si trafiksiz uzun yol.. Metro açılmadan önce sabit 90-100 arası gittiğimde gidiş dönüş 50Km yi 7 litre ortalama ile katediyordum.. 30km uzun yol 20km hafif trafik.. Birde benim aracın A/S olduğunu ekleyelim en fazla yarım litre daha fazla yakar 100km de çünkü ben hep manuel kullanırım aracı kontrol bendedir. Umarım bir fikir vermişimdir.

Bu arada hayırlı olsun aracınız fazla yakmıyor aslında benzin pahalı olarak düşünmek lazım :) Bir kere uzun yola çıkın o rahatlığı konforu görün helal olsun yaktığın benzin iç ulan iççççç diyebilirsiniz  011zaa

bayrak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

agrasif kullanmaya gelmiyor içiyor benzini  aracı yavaş devirlendirin  bu sayede erken vites atıyor 100-110 km aralığında cc açık kullanın bu arada 5 kişi yükünüzde baya varmış 

Bu arada başlangıçta  yakıt verilerini sıfırladınızmı?

ezmoce

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt:

Ben manuel aracimla tek basima 8 .1 lt orlama tutturmusken, otomatik ve 5 kisi olan aracla 9.4 lt normal gozukuyor.

harunhoca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt:

ezmoce link' Alıntı:
Ben manuel aracimla tek basima 8 .1 lt orlama tutturmusken, otomatik ve 5 kisi olan aracla 9.4 lt normal gozukuyor.
Benim aracımın da tamamı şehir içi kış ayları istanbul trafiği olarak 9,4 iken sizin active select ve beş kişi olarak son derece normal. Ne bekliyordunuz ki, astradan bahsediyoruz 1500 kglık bir araçtan ve beş kişi. Çok iyi değerler bence. Tabi uzun yol ve dur kalksız bir yol ise biraz fazla sayılabilir.

gradient

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Çok iyi bir değer active select 1.4 turbo için. 11-12 litre altına düşüremeyince ancak 1 yıl katlandım. Arkadaşlar bilir cosmo turboyu verip dizel sport aldım. Benzin istasyonuna 10 günde bir uğrarken şimdi ayda bir anca. Aslan besleyen yemini düşünmeyecek ama ülkemizde de yem çok pahalı.