Astra j fren hakkinda

octinum

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynı modelden başka bir araç denemeye bakın bence. Söylediğiniz farklar normal çünkü. :)

Kendi adıma VW grubunun, daha doğrusu bugün piyasaya hakim olan pek çok modelin frenlerinin şak diye kavramasını pek sevmiyorum. Bunu "ortalama sürücü"ye çekici gelsin diye, belki bir de ortalama sürücü durmayı çok da beceremeyebilir diye güvenlik amaçlı yapıyorlar gibi sanki.

Astra J'nin tam fren kuvveti Golf veya Bravo ile denk, ama pedal hissi geç ise o aslında "dozlanabilirlik" gibi tercih edilmesi gereken bir özellikten kaynaklanabilir. :)

yasin90

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Opel fren pedalında genel olarak biraz bosluk olur dipte tutar.

Ama fren zayıflıgı kesinlkle yok, Opelin TARZI bu, alışırsınız

elegancer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Frenci usta ile görüştüm Opel arabasının çok güzel olduğunu fakat frenlerinin biraz zayıf olduğunu söyledi. Bu arada balatalar yeni imiş ve balataların markası iyi mi bakarmısın dediğimde çok ilginç birşey söyledi fren balatalarının hepsi çinde üretiliyor, firmalar kendi markasını basıyor dedi. Pek inanamadım ama yılların fren ustası özellikle ağır vasıta.

octinum

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Frenci usta ile görüştüm Opel arabasının çok güzel olduğunu fakat frenlerinin biraz zayıf olduğunu söyledi. Bu arada balatalar yeni imiş ve balataların markası iyi mi bakarmısın dediğimde çok ilginç birşey söyledi fren balatalarının hepsi çinde üretiliyor, firmalar kendi markasını basıyor dedi. Pek inanamadım ama yılların fren ustası özellikle ağır vasıta.

Kendi baktığı ticarilere ucuz yollu olsun diye çakılmış dandik balatalar için evet haklı, hepsi Çin'de üretiliyor. :D

Çin 40 yıl önceki Çin değil. İstediğiniz kalitede üretim yapabiliyorlar. Markayı basan en ucuzunu çıkar demişse dandik balata alıyorsunuz; markayı basan ben üst segmente hitap edeceğim demişse bu sefer aynı fabrika onun için düzgün balata üretmeye başlayabiliyor. Çin 50 dolarlık oyuncaktan hallice cep telefonunu da üretebiliyor, iPhone da üretebiliyor.

elegancer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kendi baktığı ticarilere ucuz yollu olsun diye çakılmış dandik balatalar için evet haklı, hepsi Çin'de üretiliyor. :D

Çin 40 yıl önceki Çin değil. İstediğiniz kalitede üretim yapabiliyorlar. Markayı basan en ucuzunu çıkar demişse dandik balata alıyorsunuz; markayı basan ben üst segmente hitap edeceğim demişse bu sefer aynı fabrika onun için düzgün balata üretmeye başlayabiliyor. Çin 50 dolarlık oyuncaktan hallice cep telefonunu da üretebiliyor, iPhone da üretebiliyor.

:) banada abzürt geldi. Yani o kadar firma çine ürettiriyor ama üzerinde made in korea, germany gibi yazıyor nası oluyor bu anlamadım. Ayrıca ad yapmış markalar dandik mal üretimi yapmaz yaptırmaz. Genelleme yapmak yanlış olur hepsi çinde üretiliyor hepsi aynı gibi. Bizim araçlar için en güzel balata nedir acaba ?

octinum

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
:) banada abzürt geldi. Yani o kadar firma çine ürettiriyor ama üzerinde made in korea, germany gibi yazıyor nası oluyor bu anlamadım. Ayrıca ad yapmış markalar dandik mal üretimi yapmaz yaptırmaz. Genelleme yapmak yanlış olur hepsi çinde üretiliyor hepsi aynı gibi. Bizim araçlar için en güzel balata nedir acaba ?

Made in Korea, Germany filan yazıyorsa oralarda üretilmiştir. Orijinal üründe olmaz öyle "Kore yazıyo ama hepsi Çin'de" gibi durum. Eğer öyle bir şey varsa arabanıza hiç taktırmadan iade edin, sahte üründür. :)

2000 model Vectra B için normalde TRW kullanıyorum ben. Ama son değişimde bizim usta acayip bir marka taktı, Volverine kılıklı bir ismi vardı galiba, hiç memnun değilim. Ötmüyor ama tutmuyor da. :) Arabayı 15-20 bin km sonra satmayacak da kullanmaya devam edecekseniz hiç öyle acayip markalarla muhatap olmayın, TRW takın. Veya araştırın yurtdışı sitelerden, oralarda bilinen ve test edilmiş markalardan alın.

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Genel olarak dozlama yapılabilen, yani basar basmaz zank diye tutmayıp kademeli olan fren sistemleri sürüş zevki açısından ve ne yaptığını bilen sürücüler için daha iyidir.

Bunlarda fren pedalında boşluk varmış gibidir, üstlerde pek tutmaz.
Astra J'de önceki modellere göre bu biraz daha fazla.
Ama Astra J'nin freni zayıf diyen çarpılır desem yeridir :) Ani frenlemelerde çok iyi tutuyor. Sınıfının referansı olarak gösterilebilecek araçlardan.
Hem durma mesafesi iyi, hem 4 tekere dağılımı güzel yapıyor ve dağılmıyor araba sağa sola. Hem de hem balata-disk sistemi dirayetli. Canını okurcasına üst üste fren yapsanız da şişme, duman çıkma vs çok geç oluyor.

Özetle, frenler kesinlikle zayıf değil, sadece üstlerde biraz boşluk var. Dokunur dokunmaz tutan fren iyidir, çok basma kalıp ve genelleme olur.

Üstlerde atılan mesajlarda, hissiz diye bir tabir kullanılmış. Asıl hissiz fren, dozlama yapılamayan kazık gibi zankk diye tutan, pedal mesafesi kısa frenlerdir. Bakınız Fiat Linea veya Renualt Megane, Fluence benzerleri.

Tam tersi Opel fren pedalına ne kadar çıkarsan o kadar tutuyor, hisli olmaksa bu daha iyi :)

elegancer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Genel olarak dozlama yapılabilen, yani basar basmaz zank diye tutmayıp kademeli olan fren sistemleri sürüş zevki açısından ve ne yaptığını bilen sürücüler için daha iyidir.

Bunlarda fren pedalında boşluk varmış gibidir, üstlerde pek tutmaz.
Astra J'de önceki modellere göre bu biraz daha fazla.
Ama Astra J'nin freni zayıf diyen çarpılır desem yeridir :) Ani frenlemelerde çok iyi tutuyor. Sınıfının referansı olarak gösterilebilecek araçlardan.
Hem durma mesafesi iyi, hem 4 tekere dağılımı güzel yapıyor ve dağılmıyor araba sağa sola. Hem de hem balata-disk sistemi dirayetli. Canını okurcasına üst üste fren yapsanız da şişme, duman çıkma vs çok geç oluyor.

Özetle, frenler kesinlikle zayıf değil, sadece üstlerde biraz boşluk var. Dokunur dokunmaz tutan fren iyidir, çok basma kalıp ve genelleme olur.

Üstlerde atılan mesajlarda, hissiz diye bir tabir kullanılmış. Asıl hissiz fren, dozlama yapılamayan kazık gibi zankk diye tutan, pedal mesafesi kısa frenlerdir. Bakınız Fiat Linea veya Renualt Megane, Fluence benzerleri.

Tam tersi Opel fren pedalına ne kadar çıkarsan o kadar tutuyor, hisli olmaksa bu daha iyi :)

Az birşey bastımmı zank diye duran araba iyi değil tabiki hassasiyeti ayarlayamazsın. Mesela bizim şirkette 98 model mazda B2500 pickup var frene dokunur dokunmaz kilitliyor :) golf ve bravo aracımda alışıktım aslında yani dengeyi sağlayabiliyorfum. O hassasiyeti kuruyordum. Astrada biraz güç uygulamak istiyor. Bi broadway kullanmadığımız için arabam yumuşak kullanımlı olduğu için frende baskı uygulamak dengeyi bozuyor açıkçası :) Alışırım zamanla herhalde ama opelin bu konuda biraz daha iyileştirme yapması gerekiyor gibi geliyor bana.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kangooda bir fren var adama kaza yaptırır. sanki ticari araç havalı freni.zank diye tutup adamı sinir ediyor.
balata markası olarak trw ve ebc kullanıyorum genelde.ebc yeşiller çok güzeldir.pahalıdır biraz. ebc nin ucuz yollusunuda tavsiye ediyorlar daha denemedim. en olmadı trw gayet yeterli ve idealdir.
bir kaç sene boyunca fren hidroliği değişmediyse değişim yapılması pedal hissinde faydalı oluyor yaptırın derim

octinum

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kangooda bir fren var adama kaza yaptırır. sanki ticari araç havalı freni.zank diye tutup adamı sinir ediyor.
balata markası olarak trw ve ebc kullanıyorum genelde.ebc yeşiller çok güzeldir.pahalıdır biraz. ebc nin ucuz yollusunuda tavsiye ediyorlar daha denemedim. en olmadı trw gayet yeterli ve idealdir.
bir kaç sene boyunca fren hidroliği değişmediyse değişim yapılması pedal hissinde faydalı oluyor yaptırın derim

Aaa bakın o da önemli. 4 yılda bir fren hidroliği değiştiririm ben. Hatta bu sene değişim zamanı geldi, hazırladım değişime. Zamanla havadaki nem fren hidroliğinde su olarak yoğunlaşıyor. Bir de havasının düzgün alınması lazım. Konuyu açan arkadaş; frenlerde süngersi bir his varsa o da normal olmayabilir.