Astra J 1.6 Benzin Yakıt Tüketimi

osmansevim

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar astra j 1.6 aracım dün ölçümlerime göre km'de 70 kuruş benzin yakıyor. Vites geçişlerini 3000 devirde yapıyorum normal mi sizce yakıt tüketimi. Teşekkürler.

Blackram

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Yakıt tüketimi, yolun durumuna, aracın ağırlığına trafik durumu, günlük kaç km yaptığınız, sıcaklık gibi etkenlere göre değişir. Sanki biraz fazla gibi geldi. Etkenleri de söyleseydiniz keşke... Ortalama 10.44 lt yakıyor gibi... Nerde yaşadığınızı da belirtirseniz...

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar astra j 1.6 aracım dün ölçümlerime göre km'de 70 kuruş benzin yakıyor. Vites geçişlerini 3000 devirde yapıyorum normal mi sizce yakıt tüketimi. Teşekkürler.
Benzinde ise normal, hava şartları ve kullanıma göre yakar sonuçta 1400 küsür kiloluk atmosferik motorlu araç... Aynı motorlu H kasa Classic III aracıma tüp taktırmadan önce o zamanın şartlarına göre bile (7 sene öncesi) km'de 65 kuruşla geziyordum :)

osmansevim

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Yakıt tüketimi, yolun durumuna, aracın ağırlığına trafik durumu, günlük kaç km yaptığınız, sıcaklık gibi etkenlere göre değişir. Sanki biraz fazla gibi geldi. Etkenleri de söyleseydiniz keşke... Ortalama 10.44 lt yakıyor gibi... Nerde yaşadığınızı da belirtirseniz...
Hocam trafik içerisinde dur kalk yapıyorum mecburen trafik yoğunluğu vs falan günlük km değişiyor 10-50 km arası

osmansevim

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Benzinde ise normal, hava şartları ve kullanıma göre yakar sonuçta 1400 küsür kiloluk atmosferik motorlu araç... Aynı motorlu H kasa Classic III aracıma tüp taktırmadan önce o zamanın şartlarına göre bile (7 sene öncesi) km'de 65 kuruşla geziyordum :)
Teşekkürler hocam uzun zaman tüpte bindikten sonra karar aldım baya bir süre benzinde bineceğim Opel lpg yi çok sevmeyen bir araç malum biraz benzinde araba kendine gelsin diye bineceğim.

• Beğen
Tepkiler: 06Berkay

yoldangeçenbiri

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
dur kalklı trafikte ortalama 10 litre yaktığını vasayabiliriz.
benzin litre fiyatı 7.5tl kabul edersek, yakıt tüketiminiz normal görünüyor

• Beğen
Tepkiler: omeroz

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Teşekkürler hocam uzun zaman tüpte bindikten sonra karar aldım baya bir süre benzinde bineceğim Opel lpg yi çok sevmeyen bir araç malum biraz benzinde araba kendine gelsin diye bineceğim.
Size tavsiyem uzun yol yapacağınız zaman benzinde kullanın derim çünkü bu şekilde araba çok çok fazla yakıyor... Bütçe meselesi, eğer durum varsa lpg tamamen iptal edilebilir ancak yakıt fiyatlarından dolayı ve ileriye dönük amortisman olayıyla lpg daha cazip gelmekte..
Lpg'yi sevmeme konusu tamamen iş bilmez Lpg ustalarının araçları ellemesinden kaynaklı, düzgün montaj ve afr ayarı ile senelerdir sıkıntısız kullanan çok fazla insan var... Afr ayarı yaptır(a)madan 7 senedir lpg ile biniyorum A16XER motor kodlu aracıma ve 127000 km'de kronik denilen ve bu km'lerde 2. ve hatta 3. takım subap değiştirenler varken biz ilk defa subaplarımızı değiştirdik geçen ay, bobininin yedeğini ucuza yakalamışken aldım bagajda duruyor eğer giderse diye ama daha tık yok halen fabrikasyon bobin kullanmaktayım... Haricinde de lpg'nin sebep olabileceği bir olay yaşamadım :)

• Beğen

Blackram

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Bence bu işte bir hata var. Bende eskiden 2009 Astra H manuel 1.6 115HP araç vardı ve ağırlığı Astra J ile aynı sayılır. Ankara trafiğinde işe gelip giderken kullandım. İşe gidip gelmem yaklaşık 46 km. lik bir yol. Sabah erken çıktığım için trafik olmuyordu ama akşam yoğun trafiğe giriyordum. Aracıma hiç LPG taktırmadım hep benzinde kullandım. Benim yakıtım araç bilgisayarından da kontrol ettiğimde de, klasik yöntemle de kontrol ettiğimde kışın 7.3 lt./100km. yazın 6.6 lt/100KM. olarak ölçtüm. Yani bu günün benzin litre fiyatı 7.30 lira olan benzin fiyatıyla çarpsanız (7.30TL*7.3lt/100Km = 0.53 Tl.) eder. Bu aracımı sıfır aldım ve 11 yıl kullandım.
Arkadaşın yakıtı bence çok fazla.

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Bence bu işte bir hata var. Bende eskiden 2009 Astra H manuel 1.6 115HP araç vardı ve ağırlığı Astra J ile aynı sayılır. Ankara trafiğinde işe gelip giderken kullandım. İşe gidip gelmem yaklaşık 46 km. lik bir yol. Sabah erken çıktığım için trafik olmuyordu ama akşam yoğun trafiğe giriyordum. Aracıma hiç LPG taktırmadım hep benzinde kullandım. Benim yakıtım araç bilgisayarından da kontrol ettiğimde de, klasik yöntemle de kontrol ettiğimde kışın 7.3 lt./100km. yazın 6.6 lt/100KM. olarak ölçtüm. Yani bu günün benzin litre fiyatı 7.30 lira olan benzin fiyatıyla çarpsanız (7.30TL*7.3lt/100Km = 0.53 Tl.) eder. Bu aracımı sıfır aldım ve 11 yıl kullandım.
Arkadaşın yakıtı bence çok fazla.
Aracın kullanım tarzı, bakımları, bulunulan yerin trafik durumu fazlasıyla farkettirir.. Astra H aracım 1230 kg iken Astra J Sedan aracımız 1430 kg, bu da fazladan yapılı 2 insanın arabada olması demek oluyor, H kasa full bakımlı aracımda uzun yolda 3 kişi ile 90-95'e sabitleyip yol yaptığım zaman ancak görebiliyorum 6.6 litre ortalamayı, eğer şehiriçi görebilmişseniz bu değerleri sizi tebrik ederim :) Çünkü Ankara içi trafikte kullanımda yazın klima kapalıyken 8.8 litre ortalamanın altını göremedim ve deyimi yerindeyse gaz pedalının altında yumurta varmış gibi kullanmama rağmen, ki aracın (Astra H 1.6 XER motor) fabrika verisi zaten ortada; şehiriçinde 8.7 litre ve bu değerin en az %10 fazlasını yakıyor pratikte.. Bu yüzden hem trafik kaynaklı hem de kullanım tarzından dolayı ortalama 9.5-10 litreleri görmesi gayet normal...

• Beğen

Blackram

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Ben 11 yıllık eski aracımla en fazla gördüğüm yol bilgisayarında tüketim 8.5lt/100Km. Ben Ankara da Çankaya dan Ostim e gidiyorum. Giderken Eskişehir yolu oradan Anadolu Bulvarı bağlantısı, akşam eve giderken Anadolu Bulvarı, Ankara Bulvarı ve Sıhhiye Kolej üzerinden gidiyorum. Ortalama hızım ise 40-42 Km oluyor şehir içinde.
Bilemedim...