Astra J 1.4T Yakıt Sarfiyatı - 5.76lt/100km

• Konuyu başlatan drwaverunner
  • Başlangıç tarihi

erdem2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra J 1.4T Yakıt Sarfiyatı - 5.76lt/100km

Murat.Dursun link' Alıntı:
[quote author=erdem link=topic=443.msg6031#msg6031 date=1297538922]
cc ile ilgili bir başka durum ise yokuş aşağı giderken aracı sabit hızda tutmuyor gaz vermeye devam ediyor ve araç hızlanıyor

Sn.Erdem , Kendi aracımda yokuş aşağı eğime bağlı olarak gaz verdiğini veya tamamen kestiğini gördüm. Gaz verip vermediğini anlık tüketim değerinden kontrol ediyorum. Ancak aracım hiç hızlanmadı? Denemenizdeki eğim çok fazla ise araç gaz kessede hızlanmaya devam etmiş olabilir mi?
Kontrol ettikten sonra servis ile paylaşmakta fayda var gibi duruyor.

Sevgiler.
[/quote]

benim gördüğüm eğimi azda olsa çokda olsa aynı tepkiyi veriyor ve araç hızlanmaya devam ediyor

akın2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ben bu konuyu özellikle test ettim. çok fazla eğimde CC  gazı tamamen kesse de  CC nin frenleme özelliği olmadığından gaz verilmese de araç hızlanmaya devam ediyor. ama bu durum fizik kanunları gereği olan birşey yoksa CC de problem yok.

erdem2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

avukatakın link' Alıntı:
Ben bu konuyu özellikle test ettim. çok fazla eğimde CC  gazı tamamen kesse de  CC nin frenleme özelliği olmadığından gaz verilmese de araç hızlanmaya devam ediyor. ama bu durum fizik kanunları gereği olan birşey yoksa CC de problem yok.

gazı tamamen kesiyor ama cc ile ben hızı sabitlediysem, yol özellikleri gereği araba hızlanma eğilimindeyse cc buna da müdahale ederek araç hızını benim sabitlediğim noktada tutması gerekmez mi?

akın2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

haklısın ama bu mümkün değil.  çünkü cc  araca fren yaptıramaz fren yapıldağı sürece gaza basılmasa da yokuş aşağı durumda hızlanma kaçınılmazdır

erdem2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

cc nin fren yapmaması bana biraz garip geldi

ecelnico

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

arkadaslar cc yi uzun yolda deneme imkanım olmadı ama aklıma takılan bir nokta var. diyelim uzun yolda cc yi 100 km hıza ayarladım. aniden hızı azaltmak istedim 80 e dusurdum arac vardı onumde diyelim. cc devre dısı kalıyor ve tekrar cc yi devreye sokmak için hafızakini aktif etmek için set + ya basıp bu sekildemi tamamlayacaz uzun yolu.

erdem2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

set tuşuna basarsanız o andaki hızınız hafıza alınıp o hızla devam edersiniz. eğer hafızadaki ilk hızla devam etmek istiyorsanız res tuşuna basacaksınız

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

Hızınızı 100'den 80'e azaltmayı frene basarak yapıyorsanız eğer cc devreden çıkacaktır ve siz yeni hızınıza gelip set yapmanız lazım.

Ama eğer hız azaltımını direksiyondan yaparak 80'e inerseniz 100'e çıkmak için tekerleği + yöne çevirerek hiç cc'den çıkmadan hızınızı gene 100'e çıkarabilirsiniz.

akın2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

erdem link' Alıntı:
set tuşuna basarsanız o andaki hızınız hafıza alınıp o hızla devam edersiniz. eğer hafızadaki ilk hızla devam etmek istiyorsanız res tuşuna basacaksınız
,önemli bir nokta.  çoğumuz bu özelliği malesef bilmiyoruz.

Gökhan_55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

konuya ortadan dalıyorum ama bu araba şehir içinde 1.6 t insigniadan sadece 1 litre az yakıyor benden demesi.... yeni alacak arkdaşlar öyle hesap etsinler...