Astra J 1.4 turbo yakıt sarfiyatı....

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra J 1.4 turbo yakıt sarfiyatı....

+1

Ankara da sıklıkla stop etmeden sıcak motorla ben de K.֖ren - ևankaya ve Or-An arasında 6.8 / 8.3 litre ile geziyorum.

Sakin kullanım ve sabır ile teknik bilgi bu işin başı, sürüş stili bir yana ayağınızdaki kalın bot ile spor ayakkabı bile gaz pedalı hissini azaltıp/arttırıp ortalamanızın değişmesine neden olabiliyor.

Binlerce kişinin sürüşü aynı olamayacağından kiminin tüketimi kiminin itirazına neden oluyor.  8)

Cebelli59

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ankarada benimde yazin 7-7.5 arasi kisin ise kislik lastiklerle 8.5-8.6 degerler gayet normal degil mi?

harunhoca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Onat89 link' Alıntı:
Ankarada oturmaktayım cevizlidere de oturuyorum ve 6000 km de astra j 1.4t aracım var araç 1503 kg yakıt tüketimim 6.8 lt tamamı şehir içi ort hızım 35 km/s yani şehirler arası tüketim dahil değil buna... Peki nasıl bu tüketim değerlerine ulaşıyorum? Aslında her şey sizde biter. Düz yolda ve yokuş aşağı manuel ise aracınız 1200 d/d altına inmedikçe olabildiğince yüksek viteste tutun. yokuş yukarı 3% eğime kadar aracı mümkün olduğunca vites ne olursa olsun 1700 1900 d/d arasında tutarak tırmanın. Bu 5. viteste 70-75 km/h 6. viteste 92/98 km/h hıza denk gelir. Eğim 3% den fazla ise aracı 2400 d/d ile tırmandırın. Tırmanışlarda hızlanmak istemiyorsanız bu dediğim devir aralıklarında full gaz ile hızlanıp tamamen ayağınızı gazdan çekin. Eğer ki trafik dur kalk halinde gidiyor ise aracı 1. vites 1700 d/d getirin ve ikinci vitese geçin. 2. viteste gerekmedikçe hızlanmadan sabit hızla gidin  zaten 30 m geçmeden trafik yine duracak.
Otomatik kullanan arkadaşlar düz yol ve yokuş aşağı zaten deviri araç mümkün olduğunca düşürecektir. sadece bu deviri sağlayan hızlarda gidin. yokuş yukarı ise manuel moda alıp dediğim gibi kullanın aracı.
Bunları yerine getirirseniz aracın 7 litre/ 100 km tüketim civarına düştüğünü göreceksiniz. Araç markası ne olursa olsun siz aracınızın motorunu kullanmayı bilmedikten sonra yakacaktır. Astra şuan Golf ile kafa kafaya piyasadaki en iyi yakıt tüketimine sahip araçtır. (1.4t için) Golf boyutlarından ötürü az rüzgar direnci, kütlesinin hafifliği ile daha hızlı ve az tüketiyor. Ama bir bagaj genişliği ve heybetli görünüm golf te yok. emin olun astra boyutlarında bir golf te aynı yakıtı yakacaktır. 
Onat kardeşim, yukarıda yazdıkların teknik olarak ve kağıt üzerinde isabetli görüşler ve değerlendirmeler. Ancak araç kullanmasını bilen ve uzun yıllardır direksiyonun başında olan hiç kimse devir saatlerine bakarak araç kullanmaz. Ancak aynı kişi de bilir ki araç mümkün olduğunca çabuk vites değiştirilmeli ve olabildiğince yüksek viteste kullanılmalı. Ancak ne kadar dikkat edilirse edilsin bizim gibi ağırlığı 1400 kg civarında olan 1.4 ve 140 bg lik bir aracın şehir içi kış ayı tüketiminin 9 lu değerlerin altına inmesini pek olası görmüyorum. Sıcaklığın 2-3 lü değerlerde seyrettiği anlık istanbul ortamında dur kalklı trafikte değil 6,8 lt ortalamayı yakalamak 7 li 8 li değerleri bile yakalamak imkansız. İstediğiniz kadar 1700-1900 d/d arası değiştirin vitesi ister 2400 . Evet şu doğru diğer tüm araçlar gibi bu araç da uzun yolda dur kalk olmadığında çok rahat 5 li değerleri ortalama olarak yakalayabiliyor, düz yolda ve 90 km. ortalama hız ile. Ancak şehir içinde 20-25 km ortalama hızın olduğu durumlarda hele mevsimlerden kışsa hele trafik berbatsa ne 6 lt, ne 7 lt , ne de 8 lt. bence mümkün değil. 9 litre ortalama yakalarsan ne mutlu sana, daha doğrusu bana, çünkü siz bir şekilde 6,8 litre ortalamasını yakalamayı başarmışsınız. Aslında yolunu da bizlere anlatmışsınız ama bende şahsen o beceri yok. :'(

Onat89

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Harun bey önce merhaba
Aslında tamam sıcaklık önemli konulardan birisi ben yazın 6.4 ort ile geziyordum suan 6.8 ama su bir gercekki arac ne kadar yakacak tamamen bize bagli profesyoneller bir depo ile 2500 km gidebiliyor bunlar gercek seyler onemli olan aracin torkunu ve devir bandini kavrayabilmekte ben astra 1.4 icin bu degeri yakalayabiliyorum cunku motoru taniyorum artik evet devir bandina bende bakmiyorum ama motorun karakteristigini cozdum sizlerle paylastim uygulayabilirseniz ekonomik surusler mumkun

harunhoca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Değil profesyoneller, şu motoru yapanları getirsen istanbul şehir içi trafiğinde bu araca bu mevsimde 6,8 lt. yaktıramaz, sihirbaz olmak lazım. general_Not_talking general_non_non general_Shame_on_you

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

harunhoca link' Alıntı:
Değil profesyoneller, şu motoru yapanları getirsen istanbul şehir içi trafiğinde bu araca bu mevsimde 6,8 lt. yaktıramaz, sihirbaz olmak lazım. general_Not_talking general_non_non general_Shame_on_you

İstanbul da 6.8 yakması için fabrika verisinde "ş.içi 5litre" falan yazması lazım ki İstanbul trafiğinde + 1.5 / 2litre de fazla yakıp 6.8 yaksın!

harunhoca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tolga KARACA link' Alıntı:
İstanbul da 6.8 yakması için fabrika verisinde "ş.içi 5litre" falan yazması lazım ki İstanbul trafiğinde + 1.5 / 2litre de fazla yakıp 6.8 yaksın!
Yok kardeşim mümkün değil 6,8 lt. yakması  general_non_non. Kim istemez az yakmasını, keşke general_Pray. Ha uzun yolda iki kişi yüksüz 90-100 km ile 5 li değerleri görmek 15-25 derede klimasız.

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Benim İstanbul içi yakıt tüketimim 8.9-9.1 arasında gidip geliyor.  :)
Bana da İstanbul Trafiğinde 6.8 çok zor gibi geliyor.  ::)

Not: Uzun yol rekorum bile 6.1 Lt.  :)