Astra J 1.4 140hp Turbo Yakıt Tüketimi Hakkında

hcb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar,

Astra J 1.4 140 lık kasa aracımın ortalama yakıt tüketimi 16lt. Bu neden bukadar yüksek olabilir. Fikri olan arkadaş, başına gelen biri vardır. LPG de ise 35lt de 250km mesafe gidiyor? çözüm nedir ? saygılar

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Lpg'de 14lt tüketiyor. 16 lt dediğiniz aracın göstergesi mi?Agresif mi kullanırsınız aracı?
Lpg tüketimi aracın yol bilgisayarının gösterdiği yakıt tüketim değerinin %20 fazlası olur genelde.
9 civarı yol bilgisayarında değer okuduğumda 11'e yakın lpg tüketirdim 100kmde

Aykut1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kesinlikle bujileri yenileyin diyorum normalde 25 lt gaz ile 180 km gidiyordum bujiyi değiştirsikten sonra 230 km gidiyorum

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Kesinlikle bujileri yenileyin diyorum normalde 25 lt gaz ile 180 km gidiyordum bujiyi değiştirsikten sonra 230 km gidiyorum

LPG ile bujilerin ne hikmetse araları iyi olmuyor. LPG sistemli araçlarımı kullandığım dönemde istisnasız her bakımda bujileri değiştirirdim. Paradan kaçarken fazla yakıt parası ödemeye gerek yok :)

• Beğen
Tepkiler: Ergun U. ve Aykut1

Ergun U.

Kayıtlı Kullanıcı
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
LPG ile bujilerin ne hikmetse araları iyi olmuyor. LPG sistemli araçlarımı kullandığım dönemde istisnasız her bakımda bujileri değiştirirdim. Paradan kaçarken fazla yakıt parası ödemeye gerek yok :)
Ben artık kabullenmiştim lpg de olsa bu araba yakıyor maalesef diye ama buji değişimi ben aldım alalı hiç olmadı :rolleyes::eek: boschun bujileri nasıl okumuştum bir yerlerde iyi gibi diye

Aykut1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Opelin orjinal markası olan GM marka taktım 150 tl ye geçen hafta önceliğin o olsun

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Ben artık kabullenmiştim lpg de olsa bu araba yakıyor maalesef diye ama buji değişimi ben aldım alalı hiç olmadı :rolleyes::eek: boschun bujileri nasıl okumuştum bir yerlerde iyi gibi diye

Aslında bu işin kompedani iridyum bujiler bizim araçlar için resmen rahatlatan bir sistem ancak bizim ulkemizde zor abi fiyatlari pahali. Ben son bakimda 4 tanesini 150 tlye degistirdim Bosch marka. Bi dahaki bakımda klasik bujiyle devam :)

Ergun U.

Kayıtlı Kullanıcı
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Neskarı aradım bujilerin kendisi için 148 TL olarak fiyat verdi 4 adet için. Club kart indirimi işçilik falan beraber 175 TL olarak son fiyat aldım.
Boschu da aradım 35/adet (iridyum) +50 TL+ kdv işçilik fiyatı verdi Total de 199 yapıyor.
Opele sordum ne kadar sürede değişmem lazım diye 2yil/ 30bin km dedi. Bosch ise 40binkm dedi.
Araç 50binde eski faturalara bugün yine bakarım ama önceki sahiplerinin de değiştirdiğini sanmıyorum.
Son olarak bağlamak gerekirse araç şehir içi 36 kuruş/lpg yakıyor bu tüketim normal mi ? Buji değişimi gerekliliği nasıl anlaşılır ? Bosch LPG iridyum olması lazım dedi siz ne düşünürsünüz ?

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Ben aracımda LPG kullanmıyorum ancak geçen serviste usta konuşurken kulak misafiri oldum LPG kullananlar için Iridyum iyi olur gibisinden konuşuyordu. Açıkcası denemek lazım hocam, sonuçta fazla para verip aynı hizmeti alıyorsak boşa harcamaya gerek yok diye düşünüyorum.

Not: Şu an aracımda irudyum bujiler var. (bobinde arıza olabileceğini söylemişti usta bu nedenle bujileri değiştirdik öncelikle)

ikra71

VIP Üye
18-Çankırı
Siteyi ziyaret et
Ben yaşayarak test ettim. Astra 1,4 turbo araçlarda ne kadar sport ne kadar hızlı kullanırsan o kadar fazla yakıyor. Önceleri yolu boş bulunca 140 dan aşağı gitmezdim. Sol sinyalim hiç kapanmazdı;) Durum böyle iken 35 litre gaz ile 320 kilometreyi zor yapardım. En sonunda akıllandım ve şuan uzun yolda dahil 130 u geçmiyorum. Genelde 120 ile gidiyorum. En son 35 litre gaz ile 430 km yol gittim. Sürekli hesaplıyorum ve kış aylarında 100km de ortalama 8.2 litre LPG tüketiyorum. Bu değer bazen düşüyor bazen artabiliyor. Siz siz olun hem yakıt hemde subaplarınızın ömrü için yüksek devirde araç kullanmaktan uzak durun.

• Beğen
Tepkiler: Hasip