astra h yağ eksiltme

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Nasıl daha kalın bir yağ ile yağ yakma artar? Ayrıca 10w60 yağda GM-LL-A onayı yok yani opele uygun değil.

soğuk havalarda wdan öncesine bakmıyor muyduk benim bildiğim 5w 0wdan kalın yağ ben son değişimde mobil1 newlife 0w40 koydum su gibi neredeyse daha önce 5w30 konuyordu serviste bal gibiydi o

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet işte soğuk havalarda w öncesine bakılır çünkü o değer akışkanlık noktasıdır ne kadar düşükse o kadar iyidir kışın.

W sonrasıda yağın inceliğidir arttıkça kalınlaşır

mesela mobilin serisi new life 40 peak life 50 extended life 60lık yağdır

yani şöyle toparliyim

10w40,10w50,10w60 yağların arasındaki ilişki en inceden en kalına 10w40<10w50<10w60

bu durumda yağı 0w40 olarak değiştirirsem sorun hallolur mu arkadaşlar.

tamamen kesilecek diyemem ama mutlaka azalıcaktır yağ yakışı, 40tanda daha kalınını kullanmayın yağ pompasını zorlar opelin onayı bulunmaz 40tan kalın yağların hiç birinde

Son düzenleme:

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
evet işte soğuk havalarda w öncesine bakılır çünkü o değer akışkanlık noktasıdır ne kadar düşükse o kadar iyidir kışın.

yani şöyle toparliyim

10w40,10w50,10w60 yağların arasındaki ilişki en inceden en kalına 10w40<10w50<10w60

tamamen kesilecek diyemem ama mutlaka azalıcaktır yağ yakışı, 40tanda daha kalınını kullanmayın yağ pompasını zorlar opelin onayı bulunmaz 40tan kalın yağların hiç birinde

kışın 0w ile başlayan yağlar daha ince olduğundan yağ yakmasını arttırmaz mı örneğin 5w kullanılsa daha kalın olup yağ yakması azalmaz mı yazınsa dediğiniz gibi 40 numaralar kullanılması daha iyi yoksa ben mi yanlış biliyorum:confused:
birde mobilin 10w60 bildiğim kadarıyla yağ yakma problemi olan araçlar için çıkardığı yağ hatta servistede şahit olmuştum gri bir vectra bye koyuyorlardı ama çok soğuk iklimli yerlerde kullanılmaz

turbo2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
silindirlerde yada segmanlarda aşınma varsa,yapacak bısey yok maalesef,üst kapağın söküp silindir aşınmasına ve segmanlara sibop gayd ve lastıklerıne bakılması lazım,ama herseyden önce son bı şansınızı deneyıp,20 50 yağ koyun,bakın,azalma varmı yokmu,eger yoksa daha fazla ugrasmanıza gerek yok,bütçenızı ayarlayıp ustanıza üst kapagı sökmesını söyleyın..ınsallah bı tk segman ıle kurtarırsınız..

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

yani şöyle toparliyim

simdi oldu :) önceki yazinda 5w30 kullanana kalini 0w40 demistin bana da yanlis yazdirdin :D
5w30 olan arac yag yakiyorsa 0w40 hayda hayda yakar neden? W sonrasi 40 derece sicaklikda kalinlik özelligidir ama sogukda ön 0 inceligi ise aracin yag yakmasini artirir....
sonucta Gökce Kardesimin dedigi gibi yag ile bir nebze sorunu giderirsin ama sebep sübap contasi,silindir veya sekmanlarda sorun

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet bende biraz karıştırdım galiba aslında hata bende farklı ..w ile yağları karşılaştırmıştım başta, o zaman arkadaş için en uygun yağın ..w40 olduğunda hem fikir miyiz :D dediğim gibi 40ın üstünde GM onayı yok çünkü..

Siz 10w40 uygun olanı diyorsunuz da bu arcın motoru yıpanmış bu kış aylarında 10wlik bir yağ motorda dahada aşınmaya sebep olacak bu seferde, 0w dememin hem motorun aşınması minimuma çekilecek hemde yap hemen ısınabildiği için dakikalar içerisinde 10wlik bir yağın kalınlığına ulaşacak. ortası olsun 5w mi olsun bilemedim :)

Yağ yakması için sizlerinde dediğiniz gibi masraf büyük ama şimdilik gerek olmayacak kadar az ben doğru yağ ile rahatsız etmeyecek seviyelere çekilebileceğine inanıyorum

bu arada mobilin 10w60nın onaylarını buldum
Mobil 1 Extended Life 10W-60 has the following builder approvals:
VW 501 01 / 505 00
MB-Approval 229.1

buda mobil 5w50nin
Mobil 1 Peak Life 5W-50 aşağıdaki üretici onaylarına sahiptir:
VW 501 01 / 505 00
PORSCHE A40X MB-Onaylı 229.1 / 229.3
BMW Yüksek Performanslı Dizel Yağ
Lexus LFA Fabrika Dolum

Son düzenleme:

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
simdi oldu :) önceki yazinda 5w30 kullanana kalini 0w40 demistin bana da yanlis yazdirdin :D
5w30 olan arac yag yakiyorsa 0w40 hayda hayda yakar neden? W sonrasi 40 derece sicaklikda kalinlik özelligidir ama sogukda ön 0 inceligi ise aracin yag yakmasini artirir....
sonucta Gökce Kardesimin dedigi gibi yag ile bir nebze sorunu giderirsin ama sebep sübap contasi,silindir veya sekmanlarda sorun
bende yanlış mı biliyorum diye bir ara ikileme düştüm:D
evet bende biraz karıştırdım galiba aslında hata bende farklı ..w ile yağları karşılaştırmıştım başta, o zaman arkadaş için en uygun yağın 10w40 olduğunda hem fikir miyiz :D dediğim gibi 40ın üstünde GM onayı yok çünkü..

Birde ben genelde 10w yağ tavsiye etmem kimseye bu seferde kışın ilk çalıştırmada motora yağın ukaşması artar, aşınma artar diye, her zaman 0w önermemim sebebide motor yağı hemen ısınıyor zaten 0w yağın 10wlik kıvama gelmesi ne kadar sürebilir ki

Yağ yakması için sizlerinde dediğiniz gibi masraf büyük ama şimdilik gerek olmayacak kadar az ben doğru yağ ile rahatsız etmeyecek seviyelere çekilebileceğine inanıyorum

bu arada mobilin 10w60nın onaylarını buldum
Mobil 1 Extended Life 10W-60 has the following builder approvals:
VW 501 01 / 505 00
MB-Approval 229.1

buda 5w50nin

Mobil 1 Peak Life 5W-50 aşağıdaki üretici onaylarına sahiptir:
VW 501 01 / 505 00
PORSCHE A40X MB-Onaylı 229.1 / 229.3
BMW Yüksek Performanslı Dizel Yağ
Lexus LFA Fabrika Dolum
kırmızıyla işaretlediğim yer benim söylediğim yağ serviste vectra bye koyarlarken görmüştüm sorun çıkarsa yetkili servis bu yağı kullanmazdı herhalde

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kırmızıyla işaretlediğim yer benim söylediğim yağ serviste vectra bye koyarlarken görmüştüm sorun çıkarsa yetkili servis bu yağı kullanmazdı herhalde

Açıkçası ben servislere pek güvenmiyorum millet olarak arkasını çeviripte okumuyoruz hiçbirşeyin. Belki o son çareydi her türlü rektifiye gerek ya böyle götürecek ya yağ pompasda arzalanacak yine rektifiyeye girecek diye bilemem tabi.

Fakat düşünsenize mobil bir yağ geliştiriyor adamlar firma onayı almak için nasıl uğraşıyorlardır kim bilir, yinede gm onayı alamıyorlarsa ben kendi adıma o yağı aracıma koymazdım.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Açıkçası ben servislere pek güvenmiyorum millet olarak arkasını çeviripte okumuyoruz hiçbirşeyin. Belki o son çareydi her türlü rektifiye gerek ya böyle götürecek ya yağ pompasda arzalanacak yine rektifiyeye girecek diye bilemem tabi.

Fakat düşünsenize mobil bir yağ geliştiriyor adamlar firma onayı almak için nasıl uğraşıyorlardır kim bilir, yinede gm onayı alamıyorlarsa ben kendi adıma o yağı aracıma koymazdım.

katılıyorum size fakat bütçe sıkıntılı olunca rektifiye etmeyede para bulmak zor oluyor ve en ucuz yöntem olan yağ viskozitesini arttırmak ona yöneliyorlar bu yağ yakmalarda aslında araçtaki daha önce kullanılan yağların onaylı olmadığına yani araca uygun olmadığından(serislerin yağ olsunda çamurdan olsun dedikleri tabirle) yada yağın bakım aralığından fazla kullanılması yada şans işine bakıyor tabi biraz sıkıştırmayla da alakalı kendimden örnek vereyim motosikletimde hep fabrika onaylı yağ kullandım yüksek devirli makine olduğundan cadde de yaklaşık 150 200 gram eksiltiyor ama piste çıkınca sanki iki zamanlı gibi benzin+yağ yakıyor:D

Son düzenleme:

turbo2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motorda aşınma varsa,yağ kalınlastırmak falan bı ıse yaramaz,ya kullanmayın aracınızı,ya yağ yakarak kullanın,yada motoru yaptırın...