Astra H Motorda Lifter Sesi (Fincan-Kadeh)

fatihd44

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar. Aracım 2005 model astra h 210bin kmde. 2018 yaz aylarında aracı bakıma sokturk yağ değişimi filtre değişimi vs. yapıldı. Castrol 10 40 yağ koyuldu araca. Bundan önce araçta bulunan yağın değerlerini bilmiyorum. Herneyse bu işlemlerden takribi 1 hafta sonra motordan tak tak ses gelmeye başladı. 5-10 km yol yaptıktan sonra bu ses hissedilir derecede azalıyor hatta tamamen bitiyordu. Ustaya götürdüm tekrar aracı ve fincanlardan kaynaklandığını takımın değişmesi gerektiğini söyledi. Maddi imkanlardan dolayı değiştiremeyeceğimi söyleyip başka bir yolu olup olmadığını sorunca yağa katkı maddesi koyalım ama yağın değişmesi gerekli önce, ondan sonra düzelebilir dedi. Akabinde lukoilin 5 30 yağını koydu bu kez ve würthün performans artırıcı katkısını ekledi. Bu işlemden sonra ses daha belirgin hale gelmeye başladı.

Araştırmalarım sonucu LIQUI MOLY marka lifter katkısını buldum. İşe yaradığını söyleyen de var yaramadığını söyleyen de. Denemeyi düşünüyorum bakalım.

Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlara bir şeyler sormak istedim.

Şimdi bu durumda ince yağ mı kullanmalı 5 30 gibi yoksa daha kalın olan 10 40 mı kullanmalı? Bahsettiğim katkının sesi gidermeye bir etkisi olur mu sizce ve bu katkıyı 5 30 yağda mı denesem yoksa önce yağı 10 40 yağla değiştirip sonra mı denesem?

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Lifterleri değişsenizde ses gitmeyebilir.twinport hassas bir motor.bende de var o ses ama çok çok az.10 sn gelip kesiyor sabahları.şükrü kaptanla yazıştım bahsettiğin yağın 5 40 ını koymamı tavsiye etti.engine flush yaptıktan sonra.yağın ömrünü tamamlamasını bekliyorum.5 30 lifterleri tam dolduramıyor olabilir demişti.zamanı gelince aynen uygulamayı düşünüyorum

Sony Z5 cihazımdan gönderildi

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
geçen kış 5-30 koydum aşırı ses yaptı 10-40 a geçince düzeldi

0M42

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.benzersiztasarim.com
Soğukken şakırdama varsa ilk rakamı biraz yükseltmekte fayda var 5w30 da şakırdayan 5w40 tada şakırdar hiç bir şey değişmez.Soğuk rakamı yükseltin 10w40 deneyin.

fatihd44

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sorun emme manifoldundaymış. İyi ki motoru açtırmamışım. Emme monifoldundaki çatlağı onardılar ve sorun düzeldi. Aynı sorunu yaşayan olursa yardımcı olur belki manifolda baktırması.