Astra h 1.3 cdti esp ve ariza lambasi yaniyor-acİl yardim bekliyorum

tarikicoz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar,

Forumunuzu aracımdaki arızayı araştırırken buldum ve site içerisindeki yardımlasma ve dayanısma gercekten hosuma gitti. Buradaki forum ailesine bende bildiklerimle yardımcı olabilirsem mutlu olacağım.

Bu zamana kadar hiç opel aracım olmamıstı ağustos ayına kadar. 2014 ağustos ayında nasip oldu ve 2008 model 1.3 cdtı 97.000 km de astra aldım easytronic vites. fakat son zamanlarda araç beni fazlasıyla üzdü.

Aracımla şehir içi kullanımda hiç birşey yaşamazken ne zaman uzun yola cıksam araç belli bir süre sonra esp ışığı ile birlikte arıza lambasını yakıyor. ben istanbul sultançiftliğinde oturuyorum ve sakaryaya gitmek için yola çıktığımda otobandaki mehmetcik vakfına kadar hiç birşey yokken oradan sonra bu ışık sakaryaya kadar 3 ya da 4 sefer yanıyor. vites kilitleniyor ve hiç bir şekilde mudahele edilemiyor. bu ısıklar yandıktan sonra aracın gidişi bile farklı oluyor tuhaflasıyor. yol kenarına cekip stop edip 30 sn bekleyıp çalıştırdıktan sonra hiçbirşey olmamıs gibi yoluma devam ediyorum vites gecişleri normale donuyor. belli bir sürü sonra yeniden yanıyor. ve bu arıza lambaları yandıgında aracı saga cektiğimde fark ettim ki araç fan açmıs ve deli gibi fan calıstırıyor. daha sonra stop etmeden bekledigimde fan durursa eger altta ki servis lambası sonuyor. ne olur bu konu hakkında fikri olan dusuncesi olan bu arıza basına gelip çözüme kavusan birisi var ise bana yardımcı olsun.yorumlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_1622.jpg
    IMG_1622.jpg
    75.8 KB · Görüntüleme: 39

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
gaz fren pedalı basık kontağı çevirin arıza kodu verise veya arıza kodu olursa daha net cevablar verilir

tarikicoz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
gaz fren pedalı basık kontağı çevirin arıza kodu verise veya arıza kodu olursa daha net cevablar verilir

gaz ve fren pedalına basıp kontagı acmam yeterli mi yoksa aracı calıstırma eylemınde bulunmalı mıyım.

tarikicoz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Önce ECN011508 daha sonra ECN170008 hatası veriyor.

170008 hatası için sanzuman denilmiş fakat bundan yaklasik 1 ay öncesinde kagıthanede yolda kaldım sanzuman arızasından dolayı merkez ve baskı balata dağıldığından onlar değişti. o zaman beyine baktırdığımızda sorun olmadığını söylemişlerdi.

recep76

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
recep76.blogspot.com
ilk arıza belli zaten motor suyu sıcaklık sensör arızası diğeri easytronic vites arızası.
cihazla bakmak gerek.

bard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynı arızayı 2008 model astra H easytroniv aracımda yeni yaşadım uzun yola gittiğimde önce arıza ışığı yandı bi süre sonra esp ışığı yandı vites 6 da idi vitesi küçülttüm 5 ama 6 ya çıkarmak istediğimde yükselmedi daha sonra trafik nedeniyle 3 e kadar düştü ama asla yükselmedi kenara çekip stop edip tekrar çalıştırdım düzeldi yola çıktım bir süre sonra aynısı oldu ve böyle devam etti. 2 gün sonra aracı tamirciye götürdüm bir sürü arıza vermiş turbo selenoid ve şanzıman hatası gibi. Usta arıza ışığı yanınca şanzıman beyni karışıyor o yüzden olmuştur dedi. Kızdırma bujilerini kontrol etti sorunlu dedi dördünü de değiştirdi arızaları sildi ve sorunum düzeldi. Bilginize.

mehmethan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Astra H 1.3 Dizel 2010 model aracımda özellikle uzun yola çıktıktan 1-2 saat sonra esp ışığı ve arıza lambası yanıyordu. Arabayı durdurup tekrar çalıştırdığımda arıza ışıkları sönüyor fakat bir süre sonra tekrar geliyorlardı. Pek çok ustaya göstermeme rağmen çaresini bulamamışlardı. İnternette uzun araştırmalar yaptım. TERMOSTAT değişince arızalar düzeldi. Anladığım kadarıyla termostat zamanla yıprandığı için görevini tam yapamıyor ve özellikle uzun yolda aracın hararet yapmasına neden oluyor. Motor kendisini korumaya alınca ilgisiz arıza ışıkları açılabiliyor. Termostat arızası erken tespit edilemeyince sanırım motorun yanındaki kalın turbo hortumunun da bir süre sonra patlamasına neden oluyor. Çünkü bu süreçte iki kez bu hortumu değiştirmek zorunda kalmıştım.

denizzined

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Bu söylediğiniz arızayı bende ilk opel aldığımda yaşadım, benimde aracım 2010 1.3 cdti otomatik bu söylediğiniz 2 arızayı verdiğinde araç çekişten düşüyor, devir yükseliyor vites atmıyor, söylediğiniz arızanın çözümü bende şöyle oldu, kodlar vites ve termostat arızası veriyor ama yapacağınız şey EGR valfini Map ve Map sensörlerini temizletmek bunları temizletip arızaları sildirin, sorunun düzeldiğini göreceksiniz.

Son düzenleme: