Astra H 1.3 Cdti 140 Bin bakımı

Savens

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar aracımın bir önceki bakımı yağ 129 binde yapılmış, şu an aracım 137 binde bu aralar bakım yaptırmayı düşünüyorum fakat bu triger zincir değişimi yapmalımıyım sonraki bakımda yapılsa geç mi olur açıkcası motorun sağını solunu elletmek pek hoşuma gitmiyor.
Bu arada aracı 4-5 ay önce aldım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yasin Aygün

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar aracımın bir önceki bakımı yağ 129 binde yapılmış, şu an aracım 137 binde bu aralar bakım yaptırmayı düşünüyorum fakat bu triger zincir değişimi yapmalımıyım sonraki bakımda yapılsa geç mi olur açıkcası motorun sağını solunu elletmek pek hoşuma gitmiyor.
Bu arada aracı 4-5 ay önce aldım.

Eğer imkanınız varsa değiştirin hocam. Sizi zora sokacaksa 150 bini bekleyebilirsiniz. Bu arada size tavsiyem orijinal set alıp mümkünse iyi araştırıp tavsiye edilen bir serviste değiştirtin. Motor kulağı falan sökülüyor en ufak hatada değişim sonrası titreme, uğultu gibi şikayetleriniz olabilir

Savens

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tüm parçaları gm kullanmayı düşünüyorum hava filtresinden polen filtresine kadar sadece yağı motul kullanacağım.
İşte dediğiniz gibi iyi bir usta bulmak veya servise gitmek araç 2008 model olduğu için serviste mantıklı gelmedi
İstanbul anadolu yakası usta tavsiye alabilirim
Birde uzun yol yapıyorum bu bakımda değişmezse sonrakine kadar sorun olur mu

06corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Servis periodlarinda 120 bn km değişim öneriyor. İşinizi şansa bırakmayın derim.Değişim zamanı geldiğinde ses yapar ondanda anlarsıniz zaten , kopması halinde yapacağınız masrafın 2 katını çıkartabilir.Uzun yolda başınıza gelir ise iyice çıkmaza düşersiniz

Son düzenleme:

Savens

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar yetkili servis ve özel serviste birkaç ustayla görüştüm ses yapmadığı sürece değişmesine gerek yok dediler anlamadım. Seste yok

06corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kendimden örnek vereyim V kayışı 60 bin de değişecek dediler aracı fazla kullanmam 50 binde klima açtığımda uğultu gibi ses geldiğini fark ettim 6 seneyi de doldurmustu arac km beklemeden değiştirdim ses kalmadı kayış da soktuğumuz zaman gayet sağlamdı ama işte kauçuk malzeme sertleşiyor işi şansa bırakmadım. Sizin olayda 120 bin normal denen siz 137 binde siniz. Siz belki sesi araç dizel motor diye normal duyuyorsunuzdur. Şıkır şıkır veya tık tık ses yapmalı.

https://youtu.be/EnZSgffR6Ak

Burdan değerlendirin sesi

oktay78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
triger zincir ise gerek yok ses yapmaya başlarsa dikiş makinasi gibi değiştirirsin benim araç 2008 corsa 1.3 ctdi 160 binde daha hiç bişey değişmedim şirket araçi 300 bin km de fiat linea daha anahtar değmedi

Savens

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar şöyle detaylı bir araştırma yaptım.
Sizlerle de paylaşmak istiyorum.
Öncelikle Opel Almanya’ya mail attım sebebi kullanıcı el kitabı ve servis bakım kitabında triger kayışının 60.000 km veya 4 yıl süre aşımında değişmesi gerekir deniyor.
Benim attığım mailde bunun triger(zamanlama) zincirinin neden değişim zamanı ve km olmadığını sordum tabi onlarda opel Türkiye ile görüşmemi söylediler.
OpelTürkiye ile telefonlar gerçekleştirdiğim konuşmada kullanıcı ve servis kitaplarında neden triger zinciri değişim zamanını sorduğumda bu parçanın değişmesinin elzem olmadığını servis periyodik ve ağır bakımlarında kontrollerinin sağlandığını ve herhangi bir ses çıkarması durumunda değiştirildiğini söylediler. Bu durumda 100-200-300-400 bin ve daha yukarı kilometrelerle alakalı değil sonucu çıkıyor.
Tabi mantık olarak değişmesi gereken bir parçanın el kitabı ve servis kitabında bakım kısmında yazarlardı.
Ben sadece bununla kalmayıp 2 tane farklı yetkili servis ve 3 tane farklı usta(özel servisi) arayıp sordum bunlarda aşağı yukarı Opel Türkiye gibi cevap verdiler.

Aynı motoru kullanan Aveonun kitapçığında 10 yıl ve 240000 km değişim yazıyor.

Karar tabiki tüketicinin değişmesi gereken kilometre veya yılını kendimi belirlemesi gerekiyor heralde anlamış değilim bana bu opelin mantığı saçma geldi sonuçta zincir ne kadar dayanabilir ki...