astra g fan rezistansı yardım

frt14

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
astra g de fan rezistansı torpidoyu sökünce nerede klimayı açınca 1 2 3 konumlarında çalışmıyo sadece 4 cü konumda çalışıyo ben yarin söküp bakıcam

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
Bu soruyu soracaını biliyordum : )

Aşagıda işaretli yerden çekerek alabilirsin.

3587.jpg

fanrezis1kr6.jpg

klimagw0.jpg

Son düzenleme:

SerkanAyhan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
astra g fan rezistansı

Merhabalar

Benim aracında aynı problemi var.Kalorifer sadece 4.konumda çalışıyor.Siz arızayı çözdüğünüz zaman bilgi verirseniz bende yaptıracağım.Servise gitmeyi düşünüyordum.Eğer servise gitmeden dışarıda bir elektiriciye yaptırabilirsem çok iyi olacak.Malum servisler fahiş fiyata yapıyorlar.:help:

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
Merhabalar

Benim aracında aynı problemi var.Kalorifer sadece 4.konumda çalışıyor.Siz arızayı çözdüğünüz zaman bilgi verirseniz bende yaptıracağım.Servise gitmeyi düşünüyordum.Eğer servise gitmeden dışarıda bir elektiriciye yaptırabilirsem çok iyi olacak.Malum servisler fahiş fiyata yapıyorlar.:help:

Servise gitmenize gerek yok. Servise giderseniz parçanın tamiri ile ugraşmaz direkt bu arızalı yenisi ile değiştirelim derler. Yenizi ise 6 ay önce parça fiyatı 80-YTL idi serviste bu fiyat daha pahalıdır ki şu an nekadar bilmiyorum. Serviste 150-ytl den aşağı çıkmaz sanırım

Sorununuz Fan rezistanının iki bacağı arasında ters voltaj akımını engelleyen ditot var. O diyot yanmış yada ısı ve soğuktan etkilenerek yerinden boşanmış. Elektrikçi de 10-YTL ye halleder.

frt14

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cengiz abi ben torpidoyu söküp baktım ama o rezistansın nası bişey olduğunu bilemediğim için yapamadı tam olarak yeri nerde orta konsoluda sökcektim ama teyip yerinden çıkmadı

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
Yukarıda işaretli yerde
Fan motorunun kablosunu takip et
Gözünle göremezsin.
Fan motorunun kablosunun bağlı olduğu soketi çek fan rezistansı ile birlikte eline gelir.

Teybin sökümünü de aşağıya ekliyorum.. Yandan trnaklarını boşandırman gerekli..

radio-removal.gif

cprotect_100_1995.jpg

vdo.jpg

Son düzenleme:

SerkanAyhan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar

Arızayı yaptırdım.Yukarıdaki resimlerden giderek resistansı söktük.İçindeki diyotun bir ayağına kablo,diğer ucuna da bir kablonun diğer ucunu lehimledik.Böylece diyot devre dışı kaldı.Sonra da resistansı tekrar yerine taktık.Sonuç kaloriferim eskisi gibi çalışmaya başladı.Elekrik işinden çok iyi anlayan bir ustam halletti.Konuyu bizle paylaşan arkadaşımıza da çok teşekkür ederim.O bu yolu göstermese idi serviste fahiş fiyata yaptıracaktım.Ankara da bu türlü sorunu olan arkadaşlarada elektrikçimi şiddetle tavsiye ederim.

:alkis::alkis::tesk:

setapxxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cengiz abi ben torpidoyu söküp baktım ama o rezistansın nası bişey olduğunu bilemediğim için yapamadı tam olarak yeri nerde orta konsoluda sökcektim ama teyip yerinden çıkmadı
teybi sökmene gerek yok..torpidonun arkasında fan motorunun yanında 5 uclu soketi var