astra g bulunamayan arıza. (kodlarıyla)

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşımın 2000 model otomatik vites astrasınde şöyle bir sorun olduğunu söylüyor kodlarını da not etmiş araç şu anda çalışmıyor ustalarımız lütfen bi atın:

Aracım Opel Astra 2000 Model otomatik
Araca LPG takıldıktan sonra stop etme sorunu görülmeye başlandı. Stop etme sık değil nadiren görülüyordu.
Son zamanlarda özellikle yokuşlarda bazen “motor elektroniği arıza lambası” yanıyordu. Düze geçince kendiliğinden sönüyordu.
Bir sabah aracı çalıştıramadım. Marş bastığı halde araç çalışmıyordu.
Çağırdığım usta tüplere elektrik gelmiyor, Lpg sisteminde sorun var. Bir Lpg ustasına göster dedi. Düz yada direk bağlayıp çalıştırdığını söyledi.
İki gün bu şekilde kullandım. Sonra tekrar stop etti. Bu sefer bir LPG Ustasına gösterdim (çektirdim aracı). Bu da kesici arızalı dedi. Yenisini alıp taktık.
Bilgisayarda 4-5 arıza kodunu sildi ve çalıştırdı. Sorun olmaz dedi bundan sonra.
Aradan birkaç gün geçti bu sefer hareket halinde stop etti. Başka bir usta çağırdım. Bu da benzin pompasında sorun olduğunu değişmesi gerektiğini söyledi.
Bir şekilde aracı çalıştırıp işyerine götürdük. Orda benzin pompasını değiştik. Bu usta da bundan sonra aynı sorun olmaz dedi.
Bu arada arıza kodlarını (kaydettim sonra) sildi.
Arıza kodları:
P0351: Atesleme bobini A primer/sekonder devre arizasi
P0353: Atesleme bobini C primer/sekonder devre arizasi
P0354: Atesleme bobini D primer/sekonder devre arizasi
P0352: Atesleme bobini B primer/sekonder devre arizasi
P0200: Enjektor devresi arizali (Yakıt Enjektör deveresi bulunamadı)
Ve boğaz kelebeğini de temizlettirdim.
Aradan 3 gün geçti yine bir gün seyir halinde stop etti. Bir başka usta bu sefer benzin pompasının olduğu yerde bir gevşeklik var dedi orayı bir telle sıktı.
Ve EGR Valfını temizlettirmemi söyledi.
Velhasıl bir daha stop etti. Aracı olduğu yerde bıraktım.
(Henüz EGR valfını temizlettirmedim.)
Acaba aracın asıl sorunu nedir?

Son düzenleme:

weSti555

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
* lpg enjektörlerinin tesisatından dolayı beyin ile enjektör arasında muhtemel kısa devre ihtimali olabilir.

* bobin değiştirilmemiş öncelikle bobin denemenizi öneririm eğer bir değişiklik olmazsa lpg devre dışı olacak şekilde lpg enjektörlerini iptal edin (bu işlem için lpg'nin sigortasını çıkartın ve mutlaka tesisattan lpg enjektörlerin ayırın ) yine bir düzelme olmazsa araç beynini sps ile yeniden programlayın ( düzelmemesi halinde beyin değişimi gerekebilir )

* tabii bu arada yakıt pompa röle testi yapılmalı

tansugurler

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.egeopel.com
solda bulunan sigorta kutusu var orda gri soket var eğerki temas sorunu varsa bu arızaları veriyor daha dün başıma geldi kontrol edin eğerki sorun yine aynı olursa beyin de sorun olabilir

k@dir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
* lpg enjektörlerinin tesisatından dolayı beyin ile enjektör arasında muhtemel kısa devre ihtimali olabilir.

* bobin değiştirilmemiş öncelikle bobin denemenizi öneririm eğer bir değişiklik olmazsa lpg devre dışı olacak şekilde lpg enjektörlerini iptal edin (bu işlem için lpg'nin sigortasını çıkartın ve mutlaka tesisattan lpg enjektörlerin ayırın ) yine bir düzelme olmazsa araç beynini sps ile yeniden programlayın ( düzelmemesi halinde beyin değişimi gerekebilir )

* tabii bu arada yakıt pompa röle testi yapılmalı
yalnız şuda var abi şayet lpg ecusunda problem var ise lpgnin enjektörlerini vs. iptal, sigortayı dahi çıkartsalar yine lpg ecu ile araç hareket eder. onun için lpg yi takan usta tesisatı soketli takmış ise ecu çıkartılıp devreyi tamamlayan kör soket takılmalı. o zaman ecu devre dışı sadece aracın kendi ecusu çalışır durumda olur.

ve bence yapılması gerekende bu öncelikle lpg devre dışı bırakılıp sonra benzinde yaklaşık 1.000 km. yol katetmek. benzin ecusu kendine gelsin die. çünkü malum iki ecu çakışıp problem yaratabiliyor.

sonra lpg tekrar devreye sokulmalı.

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araç stop ettikten sonra çalışmıyormuş. Marş basıyor ama çalışmıyormuş.

k@dir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araç stop ettikten sonra çalışmıyormuş. Marş basıyor ama çalışmıyormuş.
bunun birçok nedeni olabilir. şöyle yapsın. benzin pompasından yapıp yapmayacığını şöyle anlar. lpg düğmesine basılı tutarken marşa bassın. direk olarak lpg de çalışması lazım. şayet bilgisayar ayarında ters bir komut verilmediyse. yada lpgci bilgisayarla direk lpg çalışma ayarını yapsın. böylece pompasından emin olursunuz. yine çalışmaz ise, lpg yi iptal edin tesisit dahil deneyin yine olmaz ise ateşleme kesinlikle.

weSti555

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yalnız şuda var abi şayet lpg ecusunda problem var ise lpgnin enjektörlerini vs. iptal, sigortayı dahi çıkartsalar yine lpg ecu ile araç hareket eder. onun için lpg yi takan usta tesisatı soketli takmış ise ecu çıkartılıp devreyi tamamlayan kör soket takılmalı. o zaman ecu devre dışı sadece aracın kendi ecusu çalışır durumda olur.

ve bence yapılması gerekende bu öncelikle lpg devre dışı bırakılıp sonra benzinde yaklaşık 1.000 km. yol katetmek. benzin ecusu kendine gelsin die. çünkü malum iki ecu çakışıp problem yaratabiliyor.

sonra lpg tekrar devreye sokulmalı.

İlve bilgiler için teşekkürler Kadir'cim.

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar dün aracın lpg sigortasını çıkartarak gaz kesicinin fişini çekerek marş yaptık yine çalışmadı fakat bişey dikkatimi çekti arkadaşım daha önce yolda kaldığı zaman bi usta çağırmış ve o usta benzin pompasının soketini tel ile sabitlemiş temassızlık olduğunu söylemiş.neyse ben soketi çıkarıp tekrar oturttum ve elimle soketi tutarak marş yaptık yine çalışmadı(bu arada kısa bir süre önce 160 liraya benzin pompasını değiştirmiş orjinalmidir bilmiyorum).tüp için de düğmeye basılı tuttarak çalıştırmayı denemedik henüz deneyip yazıcam hemen

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Stop etme, Çalışmama Sorunu

İki gün önce çalıştırdık ( düğmeye basılı tutarak).

Sonra götürüp bujilerini değiştirdik.. Egr valfını temizlettirdik.
Daha önce sadece tüpte sorun çıkaran bir ateşleme bobini vardı elektrikçide, onu taktık..
Eğer bu şekilde sorun tekrarlarsa arızanın ateşleme bobini ile ilgili olmadığı kanısına varırız dedi usta..
ve benzinde kullandık. 2 gün sonra tekrar stop etti.

Sonuç olarak Marş basıyor ve çalışmıyor. Sorunun neden kaynaklandığını bilemiyoruz.

Ne yapabiliriz?

(İlginize teşekkürler)

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bir de lpg enjektörlerinden birinde sorun var dedi sanırım düşük akım geliyor dedi. O yüzden benzinde kullandı arkadas. Benzinde stop etmiş ve çalışmıyormuş yani..