Astra F Yol Bilgisayarı (MID) yapımı

barıs_koc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese Ankara dan selamlar. Umarım konuyu doğru yere açmışımdır. Bordo kızıma Cruise Control den sonra Yol Bilgisayarı (MID) uygulamasını yaptım. Daha soğrusu yaptık. Bu konuda öncelikle aynı uygulamayı kendi aracına yapan Barla üstadıma şimdiden teşekkür ederim. Uzun zamandır yapmak istediğim ancak tıpkı cruise controlde olduğu gibi teknik bilgi eksikliğinden yapamadığım bu projemi de hayata geçirdim. Emeklerini ve zamanını esirgemeyen Muharrem ustama da ayrıca teşekkürler.
Nasıl yapıldı ? Öncelikle Astra F GSİ in yol bilgisayar ekranını temin ettim. Daha sonra TIS programından ilgili diyagramlara ulaşmaya çalıştı isem de maalesef bulamadım. Kendi aracına da uygulayan arkadaşım gerekli dokumanları daha önceden bir abimizden temin ettiğinden onları buldu. Hemen akabinde de kendisi bizzat hepsini bana mail olarak attı ve birde Vectra CDX ten söktüğüm silecek kolunu da tamamlayarak malzemelerini tam etmiş oldum. Akabinde Muharrem usta ilgili diyagramı aracıma tek tek ve büyük bir sabırla uyguladı. İş deneme kısmına geldi. Sensörlerin eksikliğinden dolayı yağ göstergesi, motor soğutma suyu ve silecek suyu göstergeleri şu an çalışmyacaktı zaten. Bizi şaşırtmadı :D. Dış ısı, anlık tüketim 100 km ortalama tüketim, kalan yakıt ile menzil ve ortalam hız gösgtergelerinini hepsinin çalıştı. Ancak 10 15 dakikalık denemede ortlama tüketimin çok az olduğunu gördüm. 3,1 - 3,3 arası değişiyordu. Tabi ki sevinemedim bu duruma :) bir yanlışlık vardı. Anlık tüketim doğru gibiydi. Ortalama hızda yapılan kontrolde cihazın hızı yanlış okuduğunu gördüm. Ertesi gün hurdacıdan başka bir MID ekranı aldım. Bu seferde hız doğru ancak anlık yakıt tüketimi oldukça yüksekti. Araştırmaya devam ettim. Bir çok bozuk ekran gördüm denedim lakin olmadı. Akşam vazgeçmek üzere iken kıyıda kalmış son ekranı denedim veeee oldu. Tüketim değerleri gerçekçi, ortalam hız ibreye oldukça yakındı. Şu an da sorunsuz çalışıyor. Ankara ş içi ortlama 17 km/h hız ile 20 km mesafenın ölçümü yaklaşık 11 lt civarı. Durduğu yerde anlık tüketim 1,3 lt / h ten aşağı hiç düşmedi. Menzil depo ile doğru orantılı gibi görünüyor. Uzun bir deneme süreci geçmeden çok sağlıklı çalışıyor demek doğru olmayacaktır. Yanıltmak istemem ancak şu anda genel manada değerler gerçekçi görünüyor.
Ekranın diğer yağ ve su sensörlerini temin etmeye çalışıyorum. Bu ara işlerimin yoğunluğundan çok fazla hurdacı gezmek mümkün omuyor. Yoksa onları da halldeceğim inşallah.
Şimdide el yapımı kol dayama, iç ışıklandırma (arka ışıklı elcikler, kumanda ve kontak ile geç sönen tes,sat) ve suunrof açımı için bazı projeler planlamaktayım ancak sadece istek ve heves çoğu zaman yeterli olmuyor. Maalesef. Teknk bilgi ve paranın yetersziliği bir çok kere karşıma sorun olarak çıkıyor. Allah tan etrafımda aynı araca sahip olan bilgili ve iyi bir arkadaşım ve bunun yanıda da gayet ehil ve inatçı bir ustam var. Yoksa bunların hepsi birer hayal olarak kalacaktı. Onlara bir kez daha minetlerimi forum aracılığı ile iletmek istiyorum.
Resimleri becerebilirsem akşam ekleyeceğim.
Selam ve dua ile.

Bulent SARI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Proje çok güzel olmuş mid displayı ne kadara aldınız hurdacıdan?Birde yakıt değerini yanlış gösteriyor dediniz bu tech 2 ile kalibre yapılabiliyomuş doğrumu acaba benim ekranda bozuk ondan sordum

barıs_koc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ekranın yaklaşık değeri 150 tl civarında. Çok temizini bulmka mümkün değil. Çünkü çok fazla sürkilasyonu olmn bir malzeme olmadığından sökerken dan dun söküyorlar maalesef.
Evet bende öyle biliyorum terch 2 cihazı ile gerekli kalibre yaplıyor.
Yanlış göstermekten kasıtınız nedir acaba ? Nasıl bir yanlışlık.

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hayırlı olsun güle güle kullan astra f 1.6 cosmo'nu :)

elpadre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ne eksıgın var bende bır cok sensor var gsi le ılgılıı hepsı saglam calısıyor :)

barıs_koc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ne eksıgın var bende bır cok sensor var gsi le ılgılıı hepsı saglam calısıyor :)

yağ seviye (yağ pompasının yanıda olması lazım), soğurma suyu seviye (soğutma suyu tankının çıkışında olmaıs lazım) ve silecek suyu sensörü (onun da silecek suyu deposunun yanınd aolması lazım). bakarsanız çok sevinirim.

elpadre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yag sevısesı sıfır var bende 100 lıraya verebılrımm

sılıcek su kabıda var sensorlu onuda 50 lıraya verırım

radyotor suyu kabı var ama sensoru arızalı :)

barıs_koc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yag sevısesı sıfır var bende 100 lıraya verebılrımm

sılıcek su kabıda var sensorlu onuda 50 lıraya verırım

radyotor suyu kabı var ama sensoru arızalı :)

anladım teşekkür ederim. onları alacak şu an yeterli maddi imaknım yok. ben daha uygun bulabilirmiyim diye yıldız ı bi dolaşayım. bu arada yağ sensörünün orjinal i 130 lira yanılmıyorsam. tenmin edemezem sisinle mutlaka irtibata geçerim ilginiz için teşekkür ederim.

elpadre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benımkıde orjınalll sıfır km zamanında almıstım oyle duruyor yanıı :)