Astra Cam sorunu - çözümü

zubenim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sorun: Arkadaşlar 2012 model aracımın şoför tarafı kapı camı kapatma düğmesine bastığımda önce kapanıyor ve sonra yaklaşık 15 - 20 cm geri açılıyordu. Önceleri geçer diye bekledim, ancak geçmedi. Yıllık bakım için teknik servise gittiğimde cam lastiklerini yağlanmış olduğunu gördüm, ancak sorun çözülmemişti. Bu durumu genel merkeze mail olarak yazdım, birkaç gün sonra genel merkezden telefon ile aradılar, sorunun kapı soketinden kaynaklandığını kapı soketinin sökülüp, tekrar takılmasıyla sorunun çözüleceğini, istersem herhangi bir serviste ücretsiz olarak yaptırabileceğimi söylediler. Bulunduğum ilde yetkili servis olmadığı için kendim yapmayı tercih ettim. Bu sorunu yaşayanlara faydası olur diye düşünüyorum.

Çözüm: Diğer modelleri bilmiyorum, ancak aracım 2012 astra, her iki ön kapı soketi birbirinin aynısı, yaklaşık 5cm yüksekliğinde ve 2cm genişliğinde dikdörtgen şeklinde siyah plastik bir parça, soketin üst kısmında geçmeli bir kısım olduğu hemen göze çarpıyor, geniş ağızlı, düz bir tornavida ile yukarıya doğru zorladığınızda parça yukarıya kalkıyor, yalnız parçanın ön ve arka tarafını eşit kaldırmaya dikkat edin (Ben ön kısmı biraz kaldırdıktan sonra oluşan aralığa ince bir tornavida sokarak arka kısmı da kaldırmayı başardım). bu parça yukarı kalktığında soket kendiliğinden yerinden çıkıyor. Soket içerisinde toz veya su olup olmadığını kontrol ederek soketi tekrar, aynı şekilde geri taktım. Kontrol ettiğimde cam ayarının resetlenmiş olduğunu gördüm, camı tamamen kapatıp, kapalı halde kapatma tuşunu 5 saniye basılı tuttuğumda cam yeniden ayarlandı
Sorun çözülmüş oldu.