Astra 2014 1.6 ctdi araç motor yağı miktarı

SLCK22

Kayıtlı Kullanıcı
22-Edirne
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba, astra 2014 model 1.6 ctdi 136 hp aracımın motoruna kaç litre yağ koymalıyım. Bakım kataloğunda 5 litre yazıyor. Ancak ustalar 5,5 litre tavsiye ediyor. Bilgisi olan var mı?

Alfonso

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba, astra 2014 model 1.6 ctdi 136 hp aracımın motoruna kaç litre yağ koymalıyım. Bakım kataloğunda 5 litre yazıyor. Ancak ustalar 5,5 litre tavsiye ediyor. Bilgisi olan var mı?
Kitapçığına uyunuz

• Beğen
Tepkiler: goktasoktay

drtishka

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Aracıma bakımda 5 litre yağ koyduk , aracı biraz çalıştırdık sonra yağ seviye çubuğunu çektik baktık bomboş 5 10 dk sabrettik sonra yavaş yavaş yağ seviyesi kendine geldi şu an iyi seviyede 5 litre yeter (yağ filtre değişimi dahil)

soulitude

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Yağ seviyesini yanlış zamanda kontrol ediyor olabilir misiniz? Seviye bildiğim kadarıyla motor soğukken ve araç çalışmıyorken kontrol edilir. Aynı motor aracıma 5.4-5.5 litre yağ koyuyorum, motor soğukken seviye ancak normal oluyor.

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
5,5lt yağ konulduktan sonra motoru çalıştırıp çubuğa bakarsanız max seviyesinde görürsünüz. Ustalar da böyle yapıyor ve bakın seviye normal diyorlar. Süzlmesini bekleyip kontrol ederseniz max seviyesinin bir çizgi kadar üzerinde olduğunu görebilirsiniz. Ben de kitapçığa baktım ve süzüldükten sonra kontrol ettim. Fazlalığı tespit edip boşalttırdım.

5 lt konulduğunda ise motor çalıştırıp kapatıp baktığınızda max seviyesinin bir çizgi ya da daha fazla altında görür, süzülmesini bekleyip bakarsanız tam seviyesinde max çizgisinde olduğunu görebilirsiniz. Kitapçıkta belirtilen miktardan fazla konulduğunu farkettiğimden beri (iki bakımdır) 5 lt yağ koyuluyor. Bir sorun yaşamadım çok şükür.

Alfonso

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Motor yağı sıcakken bakılır soğukken yağ su gibi olur ve fazla gösterir içindeki maddeler mineraller çözünür onun için sıcakken araç stop ettikten sonra 2-3 dakka bakılması doğrudur
Yağ seviyesini yanlış zamanda kontrol ediyor olabilir misiniz? Seviye bildiğim kadarıyla motor soğukken ve araç çalışmıyorken kontrol edilir. Aynı motor aracıma 5.4-5.5 litre yağ koyuyorum, motor soğukken seviye ancak normal oluyor.

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Olması gereken, yağ çubuğunun en üstteki tırtıklı çentiğin boş kalması. Bu da 5.2, 5.3 litreye denk geliyor.
DPF olan araçlarda yağ seviyesi giderek yükselir. O son çentik dolunca yağın kıvamı bozulmuş, değişmesi gerekir anlamına gelir.

Ustalar 5.5 litre doldurmaya devam etsin :)