Astra 1.4 T yağ seviyesi

egitim84

Kayıtlı Kullanıcı
02-Adıyaman
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar, Astra 1.4 T otomatik lpg'li araç kullanıyorum. Aracımın yağ değişimini 6000 km önce yapmıştım. Şu anda yağ seviyesini % 16 olarak gösteriyor. Bu değer normal mi sizce? Yardımcı olursanız sevinirim.

SahinUcar8186

Kayıtlı Kullanıcı
73-Şırnak
Siteyi ziyaret et
Umarım yanlış anlıyorumdur haznede % 16 mı kalmış? :O inanılmaz az, mutlaka servise git olamaz öyle bir şey yağ kaçağı var vallahi yağın ulaştığı her parçayı alırsın yoksa eline hemde hemen git araştırsınlar yada varsa sağlam bir ustan ona git başka hiç bir yere gitme kullanma arabayı o şekilde.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Yağ ömrüdür o bence 5w30 öneriliyor sanırım aracınız için bilenen markalardan orj. olduğuna emin olduğunuz yağı alıp sürekli aynı yağı kulanın.

• Beğen
Tepkiler: 06Berkay

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar, Astra 1.4 T otomatik lpg'li araç kullanıyorum. Aracımın yağ değişimini 6000 km önce yapmıştım. Şu anda yağ seviyesini % 16 olarak gösteriyor. Bu değer normal mi sizce? Yardımcı olursanız sevinirim.
Yol bilgisayarında görünen yağ seviyesinden bahsediyorsanız, bakımda sıfırlanır ve 15bin km ya da 12 ay saymaya başlar, hangisi önde giderse ona göre düşer ve sonraki bakıma kalan zamanı ya da km'yi % olarak belirtir. Motordaki yağ miktarını bilmez, ona çubuktan kendiniz bakmalısınız.

• Beğen
Tepkiler: Hasip ve 06Berkay

egitim84

Kayıtlı Kullanıcı
02-Adıyaman
Siteyi ziyaret et
Yol bilgisayarında görünen yağ seviyesinden bahsediyorsanız, bakımda sıfırlanır ve 15bin km ya da 12 ay saymaya başlar, hangisi önde giderse ona göre düşer ve sonraki bakıma kalan zamanı ya da km'yi % olarak belirtir. Motordaki yağ miktarını bilmez, ona çubuktan kendiniz bakmalısınız
Evet yol bilgisayarından bahsediyorum hocam. 6000 km oldu 16 gösteriyor ama herhangi bir uyarı falan yok normal mi

egitim84

Kayıtlı Kullanıcı
02-Adıyaman
Siteyi ziyaret et
Umarım yanlış anlıyorumdur haznede % 16 mı kalmış? :O inanılmaz az, mutlaka servise git olamaz öyle bir şey yağ kaçağı var vallahi yağın ulaştığı her parçayı alırsın yoksa eline hemde hemen git araştırsınlar yada varsa sağlam bir ustan ona git başka hiç bir yere gitme kullanma arabayı o şekilde.
Hocam yol bilgisayarından kontrol ediyorum %16 gösteriyor. Ama bir uyarı falan almadım

egitim84

Kayıtlı Kullanıcı
02-Adıyaman
Siteyi ziyaret et
Yağ ömrüdür o bence 5w30 öneriliyor sanırım aracınız için bilenen markalardan orj. olduğuna emin olduğunuz yağı alıp sürekli aynı
Hocam evet 5w30 yağ kullandım. 6000 km önce değişti. Yağ ömrü derken yol bilgisayarında gösterdiği tam olarak nedir açıklayabilir misiniz

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Hocam evet 5w30 yağ kullandım. 6000 km önce değişti. Yağ ömrü derken yol bilgisayarında gösterdiği tam olarak nedir açıklayabilir misiniz
Yağın değişmesi gereken zaman ömrü dolunca yağ değişir. Motor yağ çubuğunda ne düzeyde gösteriyor.

egitim84

Kayıtlı Kullanıcı
02-Adıyaman
Siteyi ziyaret et

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Evet yol bilgisayarından bahsediyorum hocam. 6000 km oldu 16 gösteriyor ama herhangi bir uyarı falan yok normal mi
Yol bilgisayarındaki yağ göstergesinin aracın gerçek motor yağı kondisyonu ile bir ilgisi yoktur. Yol bilgisayarındaki yağ göstergesi bakımda servis tarafından sıfırlanır. Bu göstergenin sıfırlandığı andan itibaren yaptığı iş (bakımlar 15bin km ya da 12 ayda bir olarak programlandığı için) 12 ay ya da 15bin km'den hangisi önde giderse önde gidenin kalan yüzdesini göstermekten ibarettir. Yani bakımınız 6000km önce yapıldı ve göstergeniz sıfırlandı ise araç bakıma daha 9000km var olarak algılar fakat bakımınız yaklaşık 10 ay önce yapıldı ise bakıma 2 ay var olarak algılar, süre km'ye göre daha yakın olduğundan aya göre hesap ediyor olmalı. 2ay/12ay= 0,166666 yani kalan yağ ömrü %16. Umarım anlatabilmişimdir. Bakım zamanınız gelmese bile belli periyodlarla yağ çubuğundan yağınızı kontrol etmelisiniz, kullanım kılavuzunda tüm detaylar yazmakta.