Astra 1.4 140 AS yada 1.6 180 AS

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra 1.4 140 AS yada 1.6 180 AS

eketen link' Alıntı:
C180 mi buldunuz oynayacak ayıp ayıp. ևıkın e arayın. 270cdi falan bulursanız acaba demeden topuklayabilirsiniz. Acı ve hüzün dolu kahkahalarınıza yenileri eklenir. ;) 

Dostum çok kötücülsün. Nıhahahahha. (:)

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Doğan gelemedim yaww cok şey kaçırmışım.  walll

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Söyleyene bak Ben hiç değilse rampa yukarı oynuyorum düzde böyle olmaz diye avunsunlar diye. Sen adamı kafese kpyup hanimiş minnoşum yapmışsın.

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

B֜LENT link' Alıntı:
Doğan gelemedim yaww cok şey kaçırmışım.   walll

Valla öyle Bülentcim bir dahakine kesin gel, eğlence banko.  :)

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

eketen link' Alıntı:
Söyleyene bak Ben hiç değilse rampa yukarı oynuyorum düzde böyle olmaz diye avunsunlar diye. Sen adamı kafese kpyup hanimiş minnoşum yapmışsın.

Ben birşey yapmadım talep vardı arz doğdu. (:)

Ama çok eğlendik yahu.

DarthWider

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

B֜LENT link' Alıntı:
Doğan gelemedim yaww cok şey kaçırmışım.   walll

Keşke gelebilseydin Bülent hem tanışmış olurduk bayağı keyifli bi gün oldu. Artık bi dahaki geleneksel asfalt kazıma etkinliklerinde görüşürüz :) ama işte bu kadar hırslı mercedes felan çok denk gelmiyor sellektörü yiyen orda bırakıyor bu abi nerdeyse 30km bizi geçicem diye şekilden şekile girdi :) 

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ulas79 link' Alıntı:
aslında 1.6T yi Tolganın denemesini isterdim en azından kendisini hormonlu 1.4T si ile kıyaslayabilirdi,birde Doğan AS nin 1.6T deki tepkimeleri nasıl senin araca göre ve şehir içi tepkileri nasıl değerlendirme yaparsan alacak arkadaşlara fikir verebilir.

Benim de merak ettiğim bir konu; şişirilmiş 1.4 hormonsuz 1.6 nın yerini alabilir mi?

Yeni trend için alt ve orta devirlerde gelen tork ile düşük emisyon - tüketim kovalayan bir motor performans için üretilmiş bir motoru taklit edebilir mi vs vs..

180 yerine 166 hp olması, güç bandının daha erken bitmesi yüksek hız esnekliğinde 1.6 yı işaret ediyor ancak onun da önünde AS engeli var, 1.4 ise henüz orta devirlerde gaza basınca bile 2. vitesi patinaja boğabiliyor ve tüketim kolay kolay da aşırıya kaçmıyor.

DarthWider link' Alıntı:
Tahminimce Tolga'nın arabası bimiz 1.6T lara yakındır :)

Bir yakınlık vardır evet  ;)

DarthWider

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tolga KARACA link' Alıntı:
Benim de merak ettiğim bir konu; şişirilmiş 1.4 hormonsuz 1.6 nın yerini alabilir mi?

Yeni trend için alt ve orta devirlerde gelen tork ile düşük emisyon - tüketim kovalayan bir motor performans için üretilmiş bir motoru taklit edebilir mi vs vs..

180 yerine 166 hp olması, güç bandının daha erken bitmesi yüksek hız esnekliğinde 1.6 yı işaret ediyor ancak onun da önünde AS engeli var, 1.4 ise henüz orta devirlerde gaza basınca bile 2. vitesi patinaja boğabiliyor ve tüketim kolay kolay da aşırıya kaçmıyor.

Bir yakınlık vardır evet  ;)

Bizim arabaların 180bg ama AS oluşu senin arabanın 166bg ve düz vites oluşu şartları dengelemiş bence :) biraz yukarı meyilli yollarda motorun 1.6 oluşundan dolayı belki ivmelenmede birmiktar fark olabilir. Aslında bizi kızdıran bir mercedes yüzünden (gerçi Doğan mersoyu kızdırdı ama neyse:) yolda kapışmalar yaşayıp biraz eğlenmiş ve dalga geçmiş olsakta aslında Astralarımızı kendi içinde kıyaslama ve limitlerini görme açısından iyi oldu bence. 

uguur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

:D c180 sahibi bu olayın sonunda arabasına yazılım güçlendirme ne varsa yapmıştır herhalde :) büyük bir ihtimal yine oralarda dolanıyordur.bir ümit astra turbo gelir de deneriz diye :)

Astra araçlarımız gerçekten mükemmel.Turbo oluşu rakipsiz bırakıyor.Yakıtı km de 1.2tl biraz fazla.Benim genel araç favorilerim büyük motor.Örn ; 530i 3.0 motor 231 bg e320 3.2 motor vs.bu motorlar uzun vadede kesinlikle yorulmuyor ve 170-180 den sonra canavara dönüşüyorlar.LPG taktırıp gezmek daha da iyi :)

DarthWider

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aslında üstüne yazdığımız bu konu başlığı benim bu forma üye olup açtığım ilk konuydu :) konunun sonunda formdaki arkadaşların da fikirleriyle 1.4T AS yi satın almıştım. Daha sonra aracımın bi kazada pert olmasından dolayı sigortadan aldığım parayla bu sefer 1.6T olan aracımı satın aldım. Yani konu başlığındaki ikilemi böylece ikisinide satın alma fırsatı yakalayarak çözdüm:)

Gerçi 1.4T yu çok fazla kullanamamıştım  ama bende anladığım kadarı ile 2 araç arasındaki farkları anlatmaya çalışayım;

֖ncelikle 1.4T AS mi çok yakar 1.6T AS mi sorusuna gelicek olursak eğer şanzuman AS ise ikisininde birbirinden hiç bir farkı yok AS ikisine de çok yaktırıyor. Hatta atmosferik 1.6 motorlu AS bile tahminimce 1.6T ya yakın tüketimi vardır. Yani hiç kasmaya gerek yok böyle bir ikilemdeyseniz  araçta AS olacaksa 1.6T alın gitsin :)

Performansa gelicek olursak 1.4T opelin yeni nesil bir motor, hem gerekli performansı hem konfor sunuyor. Aracın ivmelenmeside 170 -180 km hıza kadar gayet istekli, 200km bandına yaklaştıkça hızlanma nispeten daha ağır başlı olmaya başlıyor ama genede 200km hıza kadar size hiç bir sıkıntı yaşatmıyor. Artık 200 km hızdan sonra yol şartlarına göre motorun tepkileri değişmeye başlıyor kısacası aracın 1.4 olduğunu orda anlıyorsunuz.

1.6T ise daha eski bir motor, J seriden önceki Astra ve corsalarda OPC - GTC serilerinde kullunılmış bir motor, her nekadar AS bu motoru terbiye etmiş olsada performans için üretilmiş gennlerini taşıyor. İki araç arasında özellikle 0-100km hızlar arasında çok net bir fark hissedilmiyor ama ne oluyorsa artık 100 km hızdan sonra 1.6T nun karakteri tamamen değişiyor 1.4T daki gibi istikrarlı bir ivmelenme yerine araçta bi anda bir güç patlaması yaşanıyor 100-180km hız aralığında araç bildiğin boğa gibi kafa sallayıp delirmiş gibi hızlanıyor ve 220 km hıza kadar soluksuz çıkıyor. 220 km den sonrada tutarlı bir şekilde hızlanmaya devam ediyor 240-250 km hızlara ulaşabiliyor ama boğamız biraz daha sakinlemiş oluyor, işte bu noktada da aracın 1.6 olduğunu anlıyorsunuz. :)

Safkan performans için üretilmiş araçlar haric, 1.6T içinde barındırdığı performans genlerinden dolayı kafa tutamayacağınız araç yok özellikle yol düz ise100 - 220km hızları arasında 3.20D bile karşınızda bocalar ( tecrübeyle sabit:) zaten mercedesleri audileri saymıyorum:)

Uzun lafın kısası 1.6T kullanınca kesinlikle bağımlılık yapan bir araç bu sevdanın sonu yazılım falan filan gider yani, bazen pederin 2.0 163bg lik mondeosunu kullandığımda keşke astrada olsaydım da şu artislik yapanın haddini bildirseydim dediğim oluyor yani :)

Bu yazdıklarım 1.4T AS ve 1.6T AS içindir, Tolga'nın ki gibi dopingli düz vites 1.4T lar ayrı değerlendirilmelidir :)