Askerlik hakkında

tolga_55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abilerim kardeşlerim haziran ayında okulu bitirdik artık Makina Mühendisiyim 3 ay kadar bi tatil verdim kendime okulun yorgunluğunu attım üzerimden. Askerliği tecil ettirmiştim. Birkaç iş bakındım çevrede genellikle askerlik engeli çıktı karşıma. Rusyadan bir iş vardı sırf bu yüzden askerliği tecil ettirmiştim. Ama aksilik oldu haber gelmedi Rusyadaki firmadan. Bayramdan önce bir doğalgaz firmasıyla görüştüm. Adamla anlaştık eğer Kosgep le birlik olup beni işe alırsa maaşımın yarısıını kosgep yarısını işveren karşılayacak( 1800lira) ancak kosgep işi olmazsa tamamı işveren tarafından karşılanacak 1500 lira olacak alacağım para. Aralık ayında askere gidebilmem için 31 Ekim e kadar tecilimi bozdurmam gerekiyor. Şuanda kafam çok karışık ailem bu doğalgaz firmasına kurumsal olmadığı ve ilerleyemeceğimi düşündükleri için sıcak bakmıyorlar.Samsun'da Doğalgaz dağıtımı SAMGAZ tarafından yapılıyor burayada başvurdum iş için. Yanıt gelmedi. Babamın fikri askere Nisan da gitmem ve bu süre zarfında Samgaz işi olursa devam etmem. Ama olmazsada benim 6 ayım ziyan olacak. Karman çorman bir durumun içindeyim anlayacağınız. Alacağım karar geleceğimi etkileyecek.Şuanda askerliği yapmazsam önümde hep bir engel olacak işbaşvurularına 1-0 hatta 2-0 geride başlayacağım. Askerliği yaparsam Nisan ayı gibi Allah'ın izniyle bitirip önümü daha rahat görürüm gibi geliyor. Aslında askere gitmeye kararlıydım bu şehit haberleri filan biraz ürktü ailem. Ben biraz bastırınca babam git öl ozaman dedi beni de allak bullak etti .Sırf içimi dökmek için yazdım buraya tabi fikirlerinizi ve görüşünüzü almak içinde.

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Anneler babalar korkuyor.Çünkü evlatlaının gideceği yerlerde hükümet devlet dinlemeyen tanımayan bir cüruh var.Ve kimsenin umrunda değil.Terörü çömesi gerekenler açılımdı uzlaşmaydı görüşmeydi seçi yatırımı derdindeler.Tabi annen babanda bunun farkındalar.Evlenip evlat sahibi olduğunda anlarsın onların içlerinin nasıl kıyıldığını.

Askere gitmek tabiki güzeldir.Hem birşeyler daha katar hayatına, hem de iş için önün açılmış olur.Kendi işini kuramayacak durumdaysan iş veren sana askerlik soracaktır.Kısa dönem askerlik yaparsan terör bölgesine gitmen düşük ihtimal.Yedek subay olursan büyük ihtimal istihkam askeri yada askeri fabrikalardan birinde geri hizmet askeri olma olasılığın yüksek.Birde yarın gidip askerlik şubesine danış.Bölümüm bu hangi grevlere getirilme ihtimalim var diye.Zaten sana komando olmak istiyormusun diye soracaklar formları doldururken.Hayır dersen komando askeri açığı olmadığı sürece dokunmazlar.Ama kalıcı biriş istiyorsan askerlik şart.

bahadir_01

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Üniversiteden yeni mezun birçok kişide, kariyer planlaması, aile ve çevre baskısı, aynı zamanda askerlik olayı sıkıntılı durumlara sebep olabiliyor.
Bu tecrübeleri yaşamış biri olarak şunu söyleyebilirim, öncelikle askere ne kadar erken gidersen o kadar iyidir, hem önün açılacaktır, hemde kafan rahat edecektir.Askerlik uzun veya kısa dönemde çıkabilir.Hatta tercih etmesen bile komando bile olabilirsin.Yani yapılan sınavlar vs. pek bir önemi olmayıp, öncelik ordunun ihtiyaçlarının karşılanmasıdır.Bu yüzden askerlik bir şekilde aradan çıkartılmaya bakılmalıdır.
Bunun dışında şunu söyleyebilirim, askerden önce veya sonra hemen iş bulacaksınız diye bir şart yok.Ben askerden geldikten 6 ay sonra işe girdim.Yani bu birazda kısmet işi.
Size önerim tüm alternatifleri sakin bir şekilde düşünüp, ailenizinde fikrini alarak hareket etmeniz.

yunusyigit

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kardeşim ben yeni geldim askerden diyarbakırda askerlik yaptım diyarbakır insana biraz ürkütücü geliyor ailem de çok korkmuştu. Ben daha diyarbakıra atımımı attım 10 gün sonra bize bağlı bir birliğe saldırı oldu 13 şehit verdik zor günlerdi ama alın yazısı diye bişey var sonuçta yiyecek ekmeğimiz varmış daha o yüzden sıkma canını sağ salim git gel her şeye engel askerlik bu arada bende doğal gaz sektörüyle fazlasıyla işli dışlıyım samgazı pek tercih etme bence kurumsallıkla alakası olmaya bir firma ama yine karar senin.

aventador

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle yukarıdaki yorumlara tamamen katılmakla birlikte birkaç ekleme yapayım.
Gözünü korkutmasın ama uzun dönem çıkman ihtimalinde var. Benim üç arkadaşım uzun dönem yaptı 2'si doguda biri İstanbul'da.

Askerlik işini de bence anne babana bırakma. Onlar sana evlatları olduğun için kıyamıyorlar.Askerlik korkulacak bir şey de değil. Bir kaç abuk subuk yere denk gelmezsen. Allah kolaylık versin.Hakkınızda hayırlısı olsun...

0111002002

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Makina mühendisi olarak mezun olduğunuzda ilk önce hangi alana yöneleceğinizi belirlemeniz gerekiyor. Yönelmeye çalıştığınız o alanla ilgili Makina Müh. Odasının vermiş olduğu kurslara gitmeniz gerekecek. Gittiğiniz kursla ilgili YETKİ BELGENİZİ alıp okulda görmediğiniz(öğretilmeyen) konular hakkında imza yetkisine sahip Makina mühendisi olursunuz.
Askerlik için acele edip etmemeniz size kalmış. Asker sonrasında da iş deneyiminizi sorgulayacaklar iş ararken.
Meslektaşınız olarak size tavsiyem odaya kayıt olup vermiş olduğu eğitimler hakkında geniş bilgi almanızdır.

Son düzenleme:

tolga_55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Odaya kaydoldum yetki belgesini aldım. Şuanda karar aşamasındayım. Büyük bir ihtimalle gidip tecili bozduracağım bugün.

Aklıma bişey takıldı bu tecili erken bozduranla geç bozduran arasında bir fark oluyor mu? herkes aynı anda atanıyor değilmi? yani tecili erken bozdurmanın bir avantajı var mı?

bu arada ilgilenen herkese teşekkür ederim karmaşanın içinde birazda olsa çıkmama yardımcı oldunuz.

KRAL

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
aralıkta gidersen mayıs 17 de gelirsin bir bence tecil devam et 2

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kader , kısmet .Kısa dönem Bitlis'in en rezil ilçesinde yaptım. Kötü dönemlerdi.Hergün gözgöze kesişirdik itlerle.Kısa dönem tercih et derim.Terör hiç durmadı ki neyi bekleyeceksin.Bir an önce yapıp gelmekte fayda var.