Arıza kodları. Yardım lütfen.

korayynktpe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar. Heveslendim krediyle, biraz da birikmişimle ilk aracım Opel Astra HB 1.6 NJoy Twinport aldım. Araç 157 binde, LPG’li. Aracı aldığımız gibi babamla sanayiye gittik. Yağını değiştirdik, hava filtresini değiştirdik, EGR valfini, boğaz kelebeğini, Lamda sensörünü balata spreyi ile temizlettik, tekerdeki ABS kablolarından biri kopmuş onu düzelttik. Ve diğer ufak bakımlarını (bir kapı kilitlenmiyordu vb. motor ile alakalı olmayan sorunlar) yaptırdık. Daha sonra araç ile Osmaniye’den Tekirdağ’a kadar 1300 km’de yol yaptık. Ciddi bir sorun yaşamadık. Ancak araçta 2 tane P0136 arızası (ECN 013604 ve ECN 013607), P0303 ve P1571 arıza kodları yanıyor. Bu kodlardan P0136, ustanın söylediğine göre LPG ile alakalıymış ve o sürekli yanarmış. P0303, rampa çıkarken -biraz da fazlaca gaz verirken- LPG bitti ve araç ciddi şekilde çekimden düştü, sarı motor şeklindeki ışık yanıp sönmeye başladı, aracı kenara çekip istop edip birkaç dakika bekledik, sonra tekrar çalıştırdık, ilk çalıştığında gaza basınca devri yükselmiyordu ama birkaç dk içerisinde normale döndü ve 800/900 km yol geldik; ancak o kod orada kayıtlı kaldı. P1571 ile iligi hiçbir fikrim yok. Şuan aracın çalışmasında vs bir problem yok sadece gaza basınca bir fısır fısır bir bir ses geliyor ve araca her bindiğimde yanan o sarı motor lambası aklıma takılıp duruyor. Araç ve motor konusunda da fazlasıyla bilgisizim. İnternetten vs araştırıyorum ancak sorularıma bir tatmin edici bir yanıt bulamadım henüz. Tecrübeleriniz ve bilgilerinizle yardımcı olursanız çok memnun olurum. Cevaplarınız için teşekkürler.

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Aramıza hoşgeldiniz..Lpg kullanan arkadaşlar yardımcı olacaktır..Geçmiş olsun..

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Öncelikle hayırlı olsun.
1.6 benzin+lpg 157 bin km.[emoji106]

Yeni aldığınız ikinci el bir aracın geçmişi tam bir muğlaktir. Tavsiyem >>

https://www.opelforum.net/threads/ikinci-el-bakim-rehberi-1.703/

Ayrıca arıza kodlarını ezbere bilmiyoruz malum [emoji4] İnternetten açıklamalarına bakıp buraya yazabilirseniz daha net cevaplar ortaya koyulabilir.

D5503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi