Aractakİ yaĞ kalİyesİzse yada eskİyse hararetİ etkİler mİ ?

kubll22

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yağ kalınca inceyse eskiyse yada kalitesizse hararetin yükselmesine sebep olur mu?

06corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yeni ince yağ motor mekaniği daha uc noktalara ulaşarak motor içinde rahat hareket ederek motoru koruyacağını hararetı az da olsa etkileyeceğini düşünyorum .

oserbir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yeni ince yağ motor mekaniği daha uc noktalara ulaşarak motor içinde rahat hareket ederek motoru koruyacağını hararetı az da olsa etkileyeceğini düşünyorum .

Motorun ana soğutma işlevini su görür fakat aracın yağıda buna bir o kadar destektir. Araç yağı yeni nesil tam sentetik ise çalıştıkça viskozite kazanır 15 bin km hatta 20 bin km gider tabi uygunu senelik yada 10 bin - 15 km arasında değişmektir. Yağ ne kadar kaliteli ( Tam sentetik ) ise pistonlardaki sürtünme daha azalır oda mutlaka motor ısısına etki eder. Tam sentetik yağlar incedir. Kalın ince ayrımına istinaden söylüyorum. Yeni nesil yağları tercih etmeniz daha uygun olur. Zaten fiyat farkından anlarsınız kaliteli bir yağın 4 lt si en 120 TL dir. Araç la ilgili hararet sıkıntınız var ise öncelikli motor suyunu komple değişin genelde çeşme suyu koymamaya çalışın kireç ve korozyon oluşumunda kötü etken çeşme suyu kireçli olduğundan her ne kadar antifiriz o sebepten konuluyor densede iyi su koyun mevsimine göre ayarlanmış antifirizle görüceksinizki harareti olumlu etkileyecektir.